Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
A Tiszában is van mikroszemét
2018. május 11.
Módosítás: 2018. május 15.
Olvasási idő: 2 perc
Egységes hazai mintavételi eljárást dolgoznak ki a természetben előforduló mikroműanyagok okozta ökológiai és humán egészségügyi károk jövőbeli megállapításához.

Kitűnően mutatja, mennyire kiterjedt gond az óceánok műanyagszennyezettsége, hogy a kutatók már a Föld legmélyebb pontján, a Mariana-árok mélyén is találtak nejlonzacskókat – írja a brit Telegraph című napilap. A tizenegy méteres mélységben összesen háromezer műanyagdarabot találtak, amelyek egy része harmincéves is lehet. A szemét több mint harmada mikroműanyag volt, vagyis az ökoszisztémában le nem bomló, a fizikai-kémiai hatások, például az UV-sugárzás következtében öt milliméternél kisebb darabokra aprózódó hulladék. Az eddigi vizsgálatok szerint ez a hulladéktípus eltömítheti a madarak és halak tápcsatornáját, ráadásul olyan lágyítószer szivároghat belőle, amely szintén veszélybe sodorja az élővilágot.

Európában a jelenlegi tanulmányok szerint köbméterenként tízhúsz mikroműanyag-részecske található a vizekben. A Wessling Hungary környezetvédelmi, élelmiszerbiztonsági, egészségvédelmi és minőségügyi laboratórium által a Felső-Tiszánál és a Tisza-tónál 2017-ben elvégzett vizsgálatok hasonló eredményt mutattak – tájékoztatott Bordós Gábor, a cég projektvezetője. A Wessling Hungary közleményben jelentette be vállalását, miszerint 2019 december végéig egységes mintavételi eljárásokat dolgoz ki az édesvizek mikroműanyag-szennyezettségének felmérésére, valamint az okozott ökológiai és humán egészségügyi kockázat megállapításához.

A projekt megvalósításához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 138,5 millió forint támogatással járult hozzá.

Ráadásul a probléma a talajt is érinti. A Berni Egyetem földtani intézetének kutatói már kifejlesztettek egy új, mikroszkópos eljárást, amelynek segítségével azonosították és számszerűsítették a Svájc különböző védett övezeteinek huszonkilenc árterében található mikroműanyag-szemcséket.

A vizsgált talajok kilencven százalékában, de még a távolabbi, hegyekkel borított vidékeken is kimutatták a műanyag-szennyezettséget.

A szakemberek becslése szerint csaknem ötvenhárom tonna mikroműanyag van a svájci természetvédelmi területek ártéri talajának felső öt centiméterében.
Forrás: MAGYAR HÍRLAP - 2018. 05. 11.

Utolsó módosítás: 2018. május 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?