Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Tőkefinanszírozás vállalkozás építéséhez
2019. április 18.
Módosítás: 2019. április 18.
Olvasási idő: 6 perc
A startupok figyelmük nagy részét a technikai megvalósításra és a termékfejlesztésre fordítják, keveset foglalkoznak azzal, hogy a termék hogyan jut el a vásárlókhoz

Egy ötlet, átgondolt koncepció és egy szakképzett csapat. Ez minden sikeres vállalkozás alapja. A kezdeti elképzeléstől a cég megalakulásán át egészen a nemzetközi sikerekig kíséri ügyfeleit a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő, amelynek vezérigazgatójával, Kisgergely Kornéllal beszélgettünk. 

Nem olyan régen, 2016-ban jött létre az alapkezelő. Mi volt a megalakulás fő célja?

A 2016-os év jelentős változásokat hozott a cégünk életében: minket jelöltek ki állami alapkezelőnek.

Ettől fogva új névvel, a feladathoz illeszkedő létszámmal és termékpalettával működtünk tovább. Elsősorban az inkubációs, magvető, és korai növekedési szakaszokra fókuszáló, kockázatitőke-programok működtetése a fő feladatunk.

Többek között az alapítás előtt álló, esetleg kezdeti szakaszban lévő, K+F+I tevékenységet végző vállalkozásoknak nyújtunk befektetést, a mi tevékenységünkhöz pedig a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, valamint a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. nyújt szakmai támaszt.

A vállalkozások finanszírozására ötvenhatmilliárd forint áll rendelkezésünkre, ami európai uniós, illetve saját, Magyar Fejlesztési Bank (MFB)-forrásból származik. Ekkora keretösszeg révén a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő mára Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb tőkebefektető társaságává vált. A rendelkezésünkre álló források jelentős részét – tízmilliárd forintot – teljesen a kezdeti fázisban lévő cégek finanszírozására fordítjuk. Ebben a szakaszban még sokkal inkább beszélhetünk egy csapatról, mint cégről, amelyben megvannak a megfelelő kompetenciák arra, hogy el tudja kezdeni a vállalkozás építését.

Ehhez adunk mi tőkefinanszírozást, továbbá segítünk a megalapításban és az indulásban is. Ha megfelelően alakulnak a dolgok, akkor a finanszírozásban akár ötszázmillió forintig is el tudunk jutni, és a megalapítástól egészen a nemzetközi sikerekig tudjuk kísérni a céget.

Van olyan cég, amire különösen büszkék?

Két éve fektettünk be a Talentuno nevű startupba, amely akkor már piacon volt egy ideje, és árbevételt is hozott. Elsősorban szolgáltató cégek számára toboroznak munkaerőt, amelyhez egy automatizált mechanizmust alakítottak ki. Ezzel a koncepcióval szerettek volna piacra lépni Lengyelországban is, amelyhez tőlünk igényeltek befektetést.

A tőke segítségével csavartak még egyet az üzleti modellen, és kiterjesztették minden fehérgalléros munkakörre is az automatizált jelöltkeresési rendszert. Ennek a fejlesztésnek köszönhetően jó esélyük van arra, hogy a jövőben az egész globális fejvadászpiacot uralni tudják.

Erre már többen is felfigyeltek, és ennek eredményeként most egy másik alapkezelővel közösen fektettünk a cégbe.

Ezek szerint már régebb óta a piacon lévő cégek is fordulhatnak az alapkezelőhöz?

Természetesen azok is jelentkezhetnek hozzánk nagyobb tőkebefektetésért, akik már előrébb tartanak startupjuk építésében. Olyan cégeket is finanszírozunk, és fogunk is, amelyek nem a mi segítségünkkel „születtek”, hanem már van valamiféle teljesítményük, amellyel megérettek egy nagyobb tőkebefektetésre.

Általában a fő cél a nemzetközi piacokon való terjeszkedés, és azt látjuk, hogy jól használják a több száz millió forintnyi befektetést a startupok, és jelentős sikereket tudnak elérni. Azok a cégek, amelyek 2017-ben kaptak tőkebefektetést, 2018 végére 85 százalékkal tudták növelni az árbevételüket, amelynek az egyharmada már exportból származott.

Eddig összesen kétszáz vállalkozásba fektettünk be, a nagy részükről úgy gondoljuk, hogy akár multinacionális céggé is kinőhetik magukat.

Milyen feltételeknek kell megfelelniük a jelentkező startupoknak?

Az ötletek alapos szűrésen mennek át. Fontos szempont, hogy olyan tervekkel jöjjenek, amelyek valós piaci igényt tudnak kielégíteni.

A megfelelő stratégia kidolgozása is legalább ennyire fontos, hiszen maga a találmány csak egy része a sikernek.

Nagyon sok történetet hallottunk már feltalálókról, akik aztán nem kerestek semmit. Már a kezdetektől szükség van piaci és cégépítési ismeretekre is.

Esetleg az ötletek szabadalmaztatásában is segítséget nyújtanak

Nagyon jó az együttműködésünk a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával, rendszeresen tartanak nekünk továbbképzéseket, így naprakészek tudunk maradni a szabadalmi eljárással kapcsolatban is.

Az alapkezelő vezetőjeként mit gondol, mire kell kiemelten figyelni egy vállalat alapításakor?

Egyrészt mindenkit arra bátorítok, hogy merjen vállalatalapításban vagy felvásárlásban gondolkodni.

Ez egy olyan életút, amely nagyfokú önállóságot ad. Az induló startupok esetében az a tapasztalatunk, hogy sokan a figyelem nagy részét a technikai megvalósításra és a termékfejlesztésre fordítják, és nagyon keveset foglalkoznak azzal, hogy a termék hogyan jut el a vásárlókhoz.

Azonban ez utóbbira mindenképp érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni.

Említette, hogy a cégalapítás mellett javasolja a vállalatvásárlást.Ez azt is jelenti, hogy az alapkezelő ahhoz is tud finanszírozást nyújtani?

Körülbelül két hónapja indult egy új tőkefinanszírozási programunk, amelynek célja, hogy segítsük a generációváltást olyan családi vállalkozások esetében, ahol a családon belüli utódlás nem megoldott.

A minimum ötvenmillió forintos árbevétellel rendelkező kis- és középvállalkozások ötvennyolc százalékát teszik ki a családi vállalkozások.

A piaci információink szerint ezek közel negyven százalékát érinti a generációváltás problémája, mivel a tulajdonos–ügyvezetők átlagos életkora elérte a hatvanöt évet. Az esetek többségében ugyanakkor nem megoldott a családon, illetve a jelenlegi tulajdonosi körön belüli cégvezetői utódlás. Az ilyen társaságok esetében az értékesítés elkerülhetetlen, azonban a jelenlegi cégvásárlási kereslet, illetve a rendelkezésre álló finanszírozás nem elégséges a kérdés megoldásához. Számos prosperáló családi cég esetében ezért veszélybe kerülhet a működőképesség fenntartása és a cég értékeinek megőrzése. A probléma akár tizenkétezer társaságot is érinthet, ezért a generációváltás problémája nemzetgazdasági szempontból is jelentős.

A forráskiegészítő tőkeprogram célja a cégfelvásárlások finanszírozása és a befektetői kedv fokozása.

A Hiventures ötszázmillió forint alatti tőkeigény, míg az MFB Invest az ötszázmillió forint feletti tőkefinanszírozási igény esetén várja a jelentkezőket.

A finanszírozási időtáv öt–hét év, a felvásárlás során harmincszázalékos magánforrás bevonása is elvárt. A tervezett ügyletek értékelése során figyelembe veszik az értékesítésre kínált társaság hosszú távú jövedelemtermelő képességét és a felvásárló menedzsment szakmai felkészültségét is.

A rendelkezésre álló forrás a Hiventures által kezelt alapok esetében tízmilliárd forint. A vállalatok értékesítése egy rendkívül bonyolult feladat, ennek során fel kell készíteni a céget az értékesítésre, a cég működését egy eladásra alkalmas, bürokratikusabb működésre kell átállítani.

Ha ez megtörtént, akkor kell megtalálni a potenciális felvásárlót, akinek finanszírozásra van szüksége. Ez az a pont, ahol mi beszállunk a folyamatba.

Az a célunk, hogy a mi tőkefinanszírozásunkkal tegyük alkalmassá ezt a tranzakciót banki hitel felvételére. A felvásárlók akkor tudnak egy igazán értékes céget megvenni, ha minél több külső forrás áll a rendelkezésükre. Egy banki hitelhez szükség van önrészre, amit mi biztosítunk.

Jelenleg mekkora az érdeklődés erre a programra?

Folyamatosan érkeznek be a jelentkezések, de szükség van egy komoly piaci edukációra, amelyhez a piac többi szereplőjével is együttműködünk.

Hamarosan a Budapest Bankkal lesz egy országos, több helyszínt érintő szakmai műhelyünk, ahol közösen mutatjuk be, hogy milyen lehetőségek vannak a vállalatok értékesítésére és azok felvásárlására.

Szerencsére az MFB-csoporton kívül más kormányzati szereplők is nagy hangsúlyt fektetnek erre. A téma kiemelt helyen szerepel a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi javaslatában és az Innovációs és Technológiai Minisztérium is szívén viseli a probléma orvoslását. Bízunk benne, hogy idén sikerül néhány generációváltási ügyet lezárnunk, és a jó példák fokozzák majd az érdeklődést.

Forrás: Magyar Hírlap - 2019.04.18. (8. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. április 18.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?