VESZPRÉM A Pannon Egyetem a vidéki egyetemek közül elsőként csatlakozott az Open Science-szel kapcsolatos állásfoglaláshoz, melyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 2021 októberében tett közzé.
A szándéknyilatkozatot Szabó István, az NKFIH tudományos és nemzetközi elnökhelyettese, Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora, Csillag Zsolt kancellár és Urbán Katalin, a Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpont főigazgatója írta alá a Pannon Egyetemen.
Az állásfoglalás szerint az Open Science (Nyílt Tudomány) a tudományos kommunikáció új megközelítése, amely az átláthatóság és együttműködés elvein alapul, és a friss kutatási eredmények terjesztésének innovatív módját jelenti az új technológiai fejlesztések és a digitalizáció vívmányainak alkalmazásával. A kezdeményezés célja az új ismeretek létrehozásának felgyorsítása, az oktatás támogatása, az innováció ösztönzése, valamint a tudományos folyamatok átláthatóságának előmozdítása és a kutatási eredmények elérhetőségének biztosítása a szakma és a társadalom számára.
A csatlakozási szándéknyilatkozat aláírásakor Szabó István elmondta: „A magyar egyetemek tudástára rendkívül gazdag, éppen ezért fontos, hogy a felsőoktatási intézmények kutatási adataihoz és tudományos publikációihoz egyre szélesedő körben férhessenek hozzá a külsős kutatók vagy az állampolgárok is. A társadalmaknak minden eddiginél nagyobb szükségük van a tudomány által biztosított megoldásokra, ezért fontos, hogy a Nyílt Tudomány küldetéséhez most a Pannon Egyetem is csatlakozik.” Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora szerint napjaink válságokkal terhes világában a tudomány versenyt fut az idővel, hogy megoldást találjon a világ nagy problémáira, és kikövezze az élhető jövő útját. Ebbéli törekvésében különösen fontos, hogy a tudomány eredményei korlátok nélkül és azonnal hozzáférhetők legyenek a tudományos közösség és emészthető formában a társadalom számára is. – A Pannon Egyetem örömmel csatlakozik a kezdeményezéshez – hangsúlyozta Gelencsér András akadémikus. Urbán Katalin főigazgató hozzátette: a nyílt tudomány alapelveinek alkalmazása alapvetően változtatja meg munkafolyamatokat. „Bízunk abban, hogy az Open Science gyakorlata könyvtárunknak az egyetem szervezetében elfoglalt szerepét is erősíteni fogja” – tette hozzá.
Csillag Zsolt kancellár szerint a tudomány nem értelmezhető lokális vagy országos szinten, kizárólag globálisan. Ebből kifolyólag egy bolygó méretű „hálózatról” beszélünk, amelyben az információk hozzáférhetősége – a tudományos kommunikáció – kulcskérdés.
Forrás: Napló