Digitális élelmiszerbiztonsági rendszerrel támogatott, táplálkozásélettani szempontból kedvező hatású tejtermék fejlesztéssel kínál megoldást a makrom kft. és az állatorvostudományi egyetem a tejérzékenységben érintettek és a tudatos fogyasztók számára. a “digitális élelmiszerlánc menedzsment rendszerrel támogatott a2 tejtermékek fejlesztése” című projekt a nemzeti kutatási fejlesztési és innovációs alap 314 millió forintos támogatásával valósul meg.
Világviszonylatban és hazánkban is a lakosság egyre nagyobb hányadát érintik különböző emésztés- és táplálkozásélettani problémák, érzékenységek. Különösen igaz ez a tej- és tejtermék fogyasztással kapcsolatban, így a tejipar érintettsége hatványozott. Azok a piaci szereplők, akik biztosítani tudják a magas színvonalú élelmiszerbiztonságot és minőséget, valamint rapid módon tudnak reagálni a táplálkozásélettani trendekre és kihívásokra, versenyelőnybe kerülnek.
Mindezeket felismerve, a konzorcium jelen projektben olyan A2-es tejből készült joghurt- és sajt termékcsaládot fejleszt, amely táplálkozásélettani szempontból kedvező tulajdonságokkal, valamint megnövelt eltarthatósági idővel rendelkezik. A magas minőséget és élelmiszerbiztonságot egy a projekt keretében kifejlesztett, mesterséges intelligenciával támogatott, új fejlesztésű digitális rendszer fogja garantálni.
Prof. Dr. Sótonyi Péter rektor a nyitóbeszédében úgy fogalmazott: „A tudomány értéke abban mérhető, hogy képes-e jobbá tenni mindennapi életünket. Büszkék vagyunk rá, hogy kutatásainkkal nem csak az állatok, de az emberek életét is jótékonyan befolyásolhatjuk. A jövő élelmiszereit ma kell megalkotnunk.” A projekt tudományos megalapozásában egyetemünk vezető szerepet vállal: kutatóink mikrobiológiai vizsgálatokat végeznek, és a mesterséges intelligencián alapuló kockázatelemzési rendszer fejlesztésében is aktív szerepet játszanak.
A projekt 2025. március 1. és 2027. február 28. között zajlik és a „KKV Fókuszterületi Innovációs Program” pályázati felhívás keretében, „Digitális élelmiszerlánc menedzsment rendszerrel támogatott A2 tejtermékek fejlesztése” címmel, 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00072 azonosítószámmal jön létre.
Forrás: Agrárium