Versenyképes üzemmód
2018. március 01.
Módosítás: 2022. január 04.
Olvasási idő: 2 perc
Az idei gazdasági bővülés jövőre is folytatódhat. Ez hozzásegít ahhoz, hogy erőforrásainkat innovatív iparágakba tudjuk irányítani – mondta Rákossy Balázs államtitkár.
A magyar gazdaság tizenkét éve nem látott mértékben, az első becslés alapján 4,2 százalékkal növekedett tavaly, rácáfolva ezzel több pesszimista előrejelzésre, sőt az idei bővülés meg is haladhatja ezt – mondta tegnap Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós forrásokért felelős államtitkára.
Az államtitkár jelezte, a fenntartható, felzárkózást biztosító ütemű gazdasági növekedés elérése a cél, hogy gazdasági erőforrásainkat a magas termelékenységű, innovatív iparágakba tudjuk irányítani.
Hozzátette: ezek hatékony működéséhez meg kell teremteni a stabil szabályozási és intézményi keretet, illetve gondoskodni a megfelelő munkapiaci háttérről, szakképzési rendszerről.
Kifejtette, a fejlett nyugati országokhoz csak akkor tudunk felzárkózni, ha vannak olyan hazai nagyvállalataink, amelyek világszínvonalon teljesítenek, de az általuk képviselt magas technológiai szint megjelenik a kisebb vállalatoknál is. Emlékeztetett rá, hogy az egyensúlyi folyamatok javulásának, a pozitív finanszírozási képességnek köszönhetően a külső adósság gyors ütemben csökken, a hiány szintje évek óta alacsony, az államadósság rátája pedig 72-73 százalékra esett.
Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke szerint a negyedik ipari forradalomban négy tényező lesz meghatározó: a tudáson alapuló alkalmazkodókészség, a bizalmon alapuló együttműködés, a nemzeti érdekek következetes képviselete és tiszta versenyfeltételek. Utóbbiról úgy vélekedett, ha egy országban nincsenek tiszta versenyfeltételek, akkor az állam és a vállalatok nem lesznek versenyképesek nemzetközi szinten. Ehhez eredményszemléletű, stabil finanszírozás szükséges – tette hozzá. Pogátsa Zoltán, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense kifejtette: a növekedés hosszú távú feltételének tartja, hogy a GDP arányában az uniós átlagnál többet oktatásra, átképzésre, egészségügyre és szociális célokra többet költsön az ország.
KA: Rákossy Balázs: A magyar gazdaság tizenkét éve nem látott mértékben, az első becslések szerint 4,2 százalékkal növekedett tavaly, az idén ezt meg is haladhatja
Forrás: MAGYAR HÍRLAP - 2018. 03. 01. (11. OLDAL)
Utolsó módosítás: 2022. január 04.