Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Világszínvonalú laboratórium
2021. január 29.
Módosítás: 2021. február 01.
Olvasási idő: 2 perc
Pilot kutatólaboratórium épül Debrecenben, a részletekről csütörtökön számoltak be az érintettek.

Pilot kutatólaboratórium segíti a jövőben a Nemzeti Oltóanyaggyár fejlesztéséhez szükséges kísérletek elvégzését Debrecenben – erről számoltak be csütörtökön online konferencián. Domonkos Dávid, a DE Biotechnológiai Intézetének igazgatója (képünkön)elmondta: a laboratóriumi munkák a leginnovatívabb gyógyszeripari technológiákat segítik majd.

Világszínvonalú labor épül

DEBRECEN. A Debrecenben épülő Nemzeti Oltóanyaggyár munkájához, fejlesztéséhez és gyártásához szükséges kísérleteket végezhetik majd a szakemberek a Pilot kutatólaboratóriumban – derült ki az online projektnyitó rendezvényen.

– A Debreceni Egyetemet rendszerszintű gondolkodás jellemzi, ezt a Pilot kutatólaboratórium létrehozása is igazolhatja. Egyértelmű az Általános Orvostudományi, a Természettudományi és Technológiai, a Gyógyszerésztudományi és a Műszaki Kar jelenléte a labor épülése kapcsán – emlékeztetett Pintér Ákos. A Debreceni Egyetem rektorhelyettese a projekttel kapcsolatban elmondta: 2169 négyzetméteres alapterületből mintegy 1248 négyzetméternyi térben folynak majd kutatások.

– Vírus- és baktériumalapú biológiai és biotechnológiai alapanyagok előállítására lesz lehetőség. A kisszériás gyártás pedig az anyagok kipróbálását is biztosíthatja – mondta.

Sebők Katalin, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese szerint ez a projekt jól példázza a felsőoktatási intézmények és az egyetemi tudásbázis jelentőségét. – A hazai kutatások és fejlesztések Magyarországot nemzetközi szinten láthatóvá teszik – hangsúlyozta.

Innovatív technológiákkal A kutatólaboratórium kihasználhatóságát biztosítva a leginnovatívabb gyógyszeripari technológiák alkalmazására törekedtek a tervezéskor.

– Vannak bizonyos technológiai platformok, amelyek alkalmazására törekedni kell. A fókuszban a flexibilitás áll, ami egy modern biotechnológiai laboratóriumban egyszer használatos technológiák beépítésével is megvalósítható – mondta Domonkos Dávid, a Debreceni Egyetem Biotechnológiai Intézetének intézetigazgatója.

Az innovatív technológiák felhasználásának gyakorlatban való alkalmazása kapcsán kiemelte a kapacitáskihasználás növelését, a GMP-megfelelőséget, a minőség standardizálását, a termékváltás egyszerűsítését, valamint a humán munkamennyiséget.

– Az eldobható eszközök előnye lehet a beruházási költségek csökkentése, a technológiai biztonság, ugyanakkor hátrányai között szerepel, hogy bizonyos technológiai lépések nem lehetségesek – tette hozzá.

A Pilot kutatólaboratóriumot várhatóan 2023-ban helyezik üzembe.

Forrás: Hajdú-Bihari Napló

Utolsó módosítás: 2021. február 01.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?