Megszülettek a támogatói döntések a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tavaly ősszel kiírt Fókuszterületi innovációs pályázatán. Ennek eredményeként több mint 30 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 54 olyan új projekt indul, amelyben hazai vállalkozások egyetemi, kutatóintézeti partnerekkel együttműködve fejlesztenek innovatív megoldásokat.
Mint a hivatal közleménye is hangsúlyozza, a kutatási területek elsősorban a zöld átállás, az egészséges élet és a gazdaság digitalizációja területén indulhatnak el. Ráadásul idén újabb, 50 milliárd forintos Fókuszterületi pályázatot is indít az NKFI Hivatal ugyanezeken a tématerületeken.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium 2023-ban elfogadott innovációs stratégiai intézkedéscsomagja, a Neumann János Program célkitűzéseinek megfelelően az NKFI Hivatal tavaly megújította innovációs vállalati pályázatainak feltételrendszerét. Ennek megfelelően a Fókuszterületi felhívás célja olyan, jól azonosítható társadalmi és gazdasági hasznosítási szempontokat a középpontba helyező kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása volt, amelyek egyúttal piacképes termékeket, technológiákat és szolgáltatásokat fejlesztenek.
A három, kiemelt fókuszterület a gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazdaság kialakítása, az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek, illetve a gazdaság és társadalom digitális átmenetének támogatása volt.
A megítélt támogatások területén kiemelkedően jól szerepelt a szoftver és számítástechnika (3,9 milliárd forint), a mesterséges intelligencia, a Big Data és a robotika (3 milliárd forint), illetve a hardver és telekommunikáció (2,8 milliárd forint) is.
A legjobb nemzetközi gyakorlatok (mint amilyenek az izraeli és szingapúri kormányzati innovációs támogatási programok, illetve a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramja) alapján megújított értékelési rendszerben a kutatói és az üzleti szférából érkező, mintegy 350 szakértő vett részt a bírálatban. A határérték fölötti projekteket az értékelők szóbeli prezentáció keretében is bemutatták az újonnan felállított fókuszterületi innovációs testületeknek. Az értékelési folyamat szakmai szűrőjén átjutott pályázók következő lépésként 2024 januárjában adhatták be támogatási kérelmüket az NKFI Hivatalhoz, ezekről született most végleges támogatói döntés.
A nyertes projektek listája elérhető az NKFI Hivatal honlapján.
Forrás: itbusiness.hu