A koncepció újítása, a közvetlen és immunfluoreszcens, valamint a lézeres spektroszkópiai mérési eljárások ötvözése.
A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) vezetésével megalakult konzorcium 544,22 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a „Nemzeti versenyképességi és kiválósági program” című pályázati kiíráson - olvasható a központ közleményében.
A projekt a NAIK vezetésével zajlik - illusztráció: hfbk-dresden.de
A „Komplex vízminősítést in situ megvalósító, közvetlen és immunfluoreszcencián, valamint optikai és lézeres plazma-színképelemzésen alapuló, moduláris, érzékelő- és műszercsalád kifejlesztése, továbbá az alkalmazási területek kutatása” című projekt megvalósítását 2017 februárjában kezdték meg.
A projekt célja új vízanalitikai rendszer kidolgozása természetes és mesterséges vizek vízminőségének
- komplex,
- szisztematikus és fő paramétereiben
in situ minősítését és monitorozását lehetővé tevő, modulrendszerű, az egyes monitorozási pontokon jelentkező célfeladatokra egyedileg konfigurálható mérőműszer-család kifejlesztésével, élővizekben alkalmazható mintavevő eszközök kialakításával, illetve a vizsgált vizes élőhely ökológiai jellegzetességeihez való adaptálásával.
A koncepció újdonság tartalma a közvetlen és immunfluoreszcens, valamint a lézeres spektroszkópiai mérési eljárások ötvözése, továbbá a legkorszerűbb optikai, fotonikai eszközök alkalmazása.
A műszercsaláddal széles körben lehetővé válik egy konkrét vízminőségi probléma vagy akár katasztrófahelyzet kialakulása esetén a kérdéses szennyezők mérését optimálisan, minimális ráfordítás mellett megvalósító monitorozó eljárás gyors telepítése és üzemeltetése.
A projekt konzorciális kereteiben közös kutatást és fejlesztést valósít meg
- a NAIK Környezettudományi Kutatóintézete és Élelmiszertudományi Kutatóintézete,
- a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Atomfizika Tanszéke,
- a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézete,
- az Izotóp Intézet Kft. és az Optimal Optik Kft.
A műszercsalád újdonságtartalmát a közvetlen és immunfluoreszcencián alapuló mérési elvek és technikák, valamint az optikai és a lézeres spektroszkópia együttes, moduláris alkalmazása adja.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával az NKFI Alapból megvalósuló projekt eredményeképpen olyan módszertani fejlesztés valósul meg, amelyben a gerjesztéses fluoreszcencia mérésével a legfontosabb vízkémiai alapparaméterek és egyes szerves mikroszennyezők jelenléte egyetlen műszerben párhuzamosan mérhetők.
A fejlesztés révén számottevően bővül a hazai víztudományi kutatás eszköztára, mely egyebek között a felszíni vizeink szennyezettségi állapotának pontosabb nyomon követését teszi lehetővé.
Forrás: Agrotrend
Ugyanez a hír megjelent: