Sikeres volt az első, robottal végzett műtét Magyarországon, amelynek során a Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be a beteg agyába április 20-án – jelentették be az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben tartott sajtótájékoztatón kedden.
A műtétet végző Erőss Lóránt, az intézet idegsebészeti osztályának vezetője elmondta: a ROSA nevű robotot elsősorban Parkinson-kór, epilepszia és egyéb mozgászavarok kezelésére fejlesztették ki, és hatalmas előnye, hogy az emberi hiba kizárásával, tizedmilliméteres pontossággal dolgozik. – A műtétek idejét ráadásul jelentősen rövidíti: segítségével a 8-10 órás beavatkozások 3 órára csökkenthetők – tette hozzá a főorvos. Erőss Lóránt hangsúlyozta, az elmúlt években a digitalizáció soha nem látott mértékben fejlesztette az idegtudományt, az új képalkotó eljárásokkal meg tudják állapítani, pontosan mely agyterületekre érdemes ágyazni az elektródákat, és mely irányból hatoljanak be a koponyacsonton fúrt nyíláson keresztül az agyba. Ezeken az elektródákon keresztül ingerlik az agy azon területeit, amelyek a mozgás vezérléséért felelősek, helyreállítva azok hibás működését.
A robot működési mechanizmusáról Erőss Lóránt elmondta: az egy programozható célzóeszköznek felel meg, amely kapcsolatot teremt a műtéti terv háromdimenziós agymodellje és a beteg agya között. – A fejlesztés azért is jelentős, mert a Parkinson-kór jelenleg kétmillió embert érint Európában, ám az idősödő társadalom miatt egyre gyakrabban előforduló betegség lesz. Az intézet a robot legfejlettebb verzióját tudta beszerezni, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 1,2 milliárd forintos támogatásának köszönhetően. Erőss Lóránt és munkacsoportja a Nemzeti agykutatási program (NAP) keretében évek óta foglalkozik innovatív idegsebészeti és epilepsziasebészeti eljárások kutatásával és alkalmazásával, ez tette lehetővé a robottal végzett műtétet is. A programra 2014-ben 12 milliárd forint támogatás jutott, majd 2017-től a második szakaszban újabb 6,5 milliárd forint.
Freund Tamás neurobiológus, a NAP elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: azért is van szükség agykutatási programra, mert az Európai Unióban végzett felmérés szerint az agy és az elme betegségei egy évben 800 milliárd eurót emésztenek fel, ami másfélszer annyi, mint az öt következő legdrágább betegség kiadási költségei együttvéve.
Forrás:magyaridok.hu