A kutatás-fejlesztési projekt keretében kifejlesztésre került egy négy konténerből álló berendezés együttes prototípusa, amely magában foglalja a víztisztító- és csomagolótechnológiát, a kommunikációs és alapvető egészségügyi szolgáltatások ellátására alkalmas infrastruktúrát, valamint napenergián alapuló önálló energiaellátást és –tárolást biztosító egységet. Az IWAT berendezésről bővebb információk elérhetők az Aquaprofit Zrt. weboldalán.
A támogatási szerződésben vállaltaknak megfelelően a projekt 2017. szeptember 30-án sikeresen lezárult. A benyújtott szakmai beszámoló és pénzügyi elszámolás a Támogató Szervezet részéről 2018. január 18-án elfogadásra került.
Az Aquaprofit Zrt. a prototípus kifejlesztésére, tesztelésre, próbaüzemek lefolytatására és a piaci bevezetés előkészítésére az elnyert támogatáson felül saját forrásból önerőként további 302,4 millió forintot invesztált.
A fejlesztés mérföldköveit:
- IWAT projektötlet koncepció tervének elkészítése, 2015.11. hó
- NKFIH részére támogatási kérelem benyújtása, 2016.04.06.
- Támogatási Szerződés aláírása az NKFIH-val, 2016.07.22.
- IWAT prototípus előzetes bemutatása a Budapest Water Summit-on (Víz Világtalálkozón, 2016.11.28-30.
- NKFIH időközi helyszíni ellenőrzése, 2017.08.29-31.
- Projekt zárása, 2017.09.30.
- Sajtótájékoztató a projekt eredményeinek bemutatásával (Pécs), próbaüzem helyszíni bemutatása Kákics vízmű telepen, 2017.10.12.
Meghívott sajtóorgánumok száma: 78; sajtóközlemény kiadása
- Záró szakmai beszámoló és pénzügyi elszámolás dokumentumainak megküldése az NKFIH részére, 2017.10.31.
- NKFIH záró elszámolás helyszíni ellenőrzése, 2018.01.30– 02.01.
Az ellenőrzést követően a projekt hiánypótlás nélkül lezárásra került.
Nagy örömünkre szolgál, hogy a kiemelkedő nemzetközi figyelmet kivívott innovációnk végre a hazai sajtónak is felkeltette az érdeklődését. Sajnáljuk, hogy a projekt zárásakor tartott sajtótájékoztatóra meghívott 78 sajtóorgánum közül nagyon kevesek tartották fontosnak a tájékoztatást. Ezen a fórumon részletesen ismertetésre került a projekt célja, bekerülési költsége, forrásösszetétele, eredményei és a sajtó képviselői személyesen is láthatták üzemben a prototípust.
Büszkék vagyunk rá, hogy a rendkívül rövid fejlesztési időtartam ellenére a Budapest Víz Világtalálkozón az egész világról összesereglett hallgatóság előtt bemutatott kutatási projekt kivívta a nemzetközi vízipar elismerését. A Víz Világtalálkozó résztvevői közül számos állami vezetővel, külföldi szakemberrel, nemzetközi finanszírozási intézetek képviselőivel
folytattunk tárgyalásokat, mint például Szaúd-Arábia vízügyi miniszter helyettese, Irak vízügyi minisztere, Világbank, Ázsiai-, Afrikai Fejlesztési Bank képviselői.
A Világtalálkozón folytatott tárgyalások ígéretesek és előremutatóak voltak, azonban fontos hangsúlyozni, hogy a helyi adottságok alapján minden egyes berendezés speciális szűrősort és technológiai beállítást igényel. Ebből következően a nyersvíz adatok figyelembevételével egyedileg történhetnek a konkrét gyártások, szállítások, beüzemelések.
Ezúton is szeretnénk kifejezni köszönetünket az NKFIH-nak, aki felismerve az innováció jelentőségét, támogatással segítette a prototípus elkészítését. A támogatási szerződés megkötése a többszöri hiánypótlások miatt ugyan elhúzódott, ennek ellenére munkatársaink fokozott erőfeszítésének köszönhetően sikerült a Budapesten megtartott Víz Világtalálkozón a berendezés-együttest előzetesen bemutatnunk.
Mivel Földünk nagy részén nem áll rendelkezésre az egészséges ivóvíz, az Aquaprofit Zrt. küldetésének érezi a megoldásban való aktív szerepvállalást. Minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy fejlesztésünk a világ mind több pontján biztosítsa a lakosság egészséges ivóvízhez való hozzáférését. Az IWAT technológia révén jelentősen növelni tervezzük hazánk vízipari exportját, ezzel is hozzájárulva a magyar gazdaság növekedéséhez.
Aquaprofit Zrt.
Forrás: ots.mti.hu