Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A békés jövő a védelmiipar fejlesztésében rejlik
2024. június 14.
Módosítás: 2024. június 17.
Olvasási idő: 3 perc

„Az utóbbi években kiderült, hogy a béke záloga a korszerű eszközökkel felszerelt és jól kiképzett katonákból álló hadsereg működtetése. Ebben játszik döntő szerepet a rohamosan fejlődő technológiák védelmi iparba történő adaptálása” – fogalmazott Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese a Védelmi Innovációs Kutatóintézet szervezésében rendezett VIKI FEST konferencia megnyitóján. Az akadémiai, állami és magán kutatás-innovációs szektor nemzetközi és hazai képviselői gyűltek össze június 12-én a budapesti Bálna Honvédelmi Központban.

Az 1. VIKI FEST-en megjelent szakembereknek nem kell bemutatni a védelmi ipar fejlesztésének napjainkban érzékelhető jelentőségét. A rendezvény a különböző szektorok közti párbeszéd és kapcsolatfelvétel biztosítására jött létre. A honvédség, az állami intézmények, a felsőoktatás és a vállalati szféra előadói saját szemszögükből mutathatták be a terület magyar vonatkozású újdonságait és ejtettek szót a következő években mutatkozó lehetőségekről.

„Csúcstechnológiák feltérképezése és adaptálása a célunk, a korszerűsítés ugyanis növeli a katonák hatékonyságát és túlélőképességét. Szeretném kiemelni nemzetközi együttműködéseinket, a NATO Innovációs Alapprogramban és az Európai Védelmi Alapban vállalt részvételünket, valamint a fiatal kutatók bevonásának fontosságát” – hangsúlyozta beszédében Kajári Ferenc altábornagy. Elmondása szerint a Magyar Honvédség a térség legdinamikusabban fejlődő haderejévé vált az utóbbi időszakban. „Mindez a hazaszeretet és az összefogás eredménye, erőfeszítésünk nem csupán technológiai, hanem morális siker.”

Dr. Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért, haderőfejlesztésért és védelmi iparért felelős államtitkára sikeresnek nevezte a 2023 elején alapított VIKI bő egyéves működését. „A mérnökszolgáltatások, a projektmenedzsment, illetve a vállalati és akadémiai szférával történő kapcsolatépítés eredményes. Folyamatban van továbbá a startupinkubációs, valamint a minisztériummal együtt fejlesztett stratégiai elemző képesség kialakítása” – mondta az államtitkár, majd arról beszélt, hogy az idén 25 éve NATO-tag Magyarország aktívan részt vesz a szövetség védelmi ipari együttműködésében.

„2023 februárjában tíz fővel alakultunk, ma már ötvenen dolgozunk és tovább gyarapodunk. Eddig a kapcsolatépítés, a képességek felmérése és partnerségek indítása volt a feladatunk: például a maihoz hasonló fórumokkal segíteni a hálózatos együttműködést. A következő célunk az innovációs ökoszisztéma bekapcsolása az európai védelmi ipar pályázati rendszerébe, valamint egy közép-európai védelmi innovációs központ létrehozása” – árulta el Deme László, a VIKI NZrt. kijelölt vezérigazgatója, a HM haderőfejlesztésért és innovációért felelős helyettes államtitkára.

Hendrich Balázs, a VIKI NZrt. vezérigazgatóhelyettese az esemény hazai és nemzetközi vendégeit köszöntve elmondta, „a kutatás-fejlesztési szektor nem rövid távon gondolkodik, mégis érdemes megmutatni önöknek, hova jutott szervezetünk az első évében. Célunk az egyetemi szféra, a privát szektor és az állam szereplőinek kapcsolatát erősíteni a védelmiipar-fejlesztés terén, aminek gyümölcsét majd a Magyar Honvédség aratja le” – fogalmazott.

Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, területfejlesztési miniszterhelyettese az Európai Védelmi Alap programjaiban, pályázataiban való részvétel lehetőségeiről beszélt. Dr. Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese a kutatói életpályamodell, az ösztöndíjak és a különböző szektorokat összekapcsoló együttműködési programok részleteit ismertette, majd a magyar kutatói szcéna „nemzetköziesítésének” tervéről ejtett szót.

Dr. Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a védelmi- és az űripar fejlesztésének szükségességéről beszélt előadásában. Az Európai Unió Űrbiztonsági és -védelmi Stratégiáját méltatta a kontinens egységes erejét egyre inkább próbára tevő nemzetközi versenyben, illetve az orosz-ukrán háború tapasztalatai alapján hangsúlyozta a szakterület növekvő szerepét.

A konferencián az Európai Védelmi Alap képviselői a szervezet következő évekre vonatkozó terveit ismertették, míg a kutatóintézetek, innovációs központok és a hazai NATO tesztközpontok bemutatták tudományos programjaikat. Délelőtt és délután egymással párhuzamosan zajló kerekasztal-beszélgetéseken érintették a terület legaktuálisabb kérdéseit.

A gyors adaptáció stratégiai hasznáról, a védelmi innováció nemzetközi finanszírozásáról, az ipari, az akadémiai és a felhasználói szereplők koordinációjáról, valamint a kettős felhasználású technológiák terjesztéséről szóló beszélgetéseken a tárca és a magánszektor képviselői mellett a Magyar Honvédség tagjai is részt vettek. Dr. Ember István alezredes és dr. Károly Krisztián százados, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatói az innovatív drónalapú megoldásokról tartottak prezentációt az érdeklődőknek, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar pedig harceszközökkel települt ki az eseményre.

Forrás: honvedelem.hu

Utolsó módosítás: 2024. június 17.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?