A konzorcium tagjai (a Richter Gedeon Nyrt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont, és a Debreceni Egyetem) eltérő támogatási összeggel, valamint saját forrás bevonásával vettek részt.
A pályázat célja az egészségipar, mint kiemelt jelentőségű nemzetgazdasági ágazat szereplőinek konzorciumi együttműködésére alapozott kutatási (onkológiai és immunológiai fókuszú) program megvalósítása volt, mely a nemzeti egészségipar egészének fejlesztéséhez járul hozzá. A kutatási program az Új Széchenyi Terv Tudomány-innováció, és a Széchenyi2020 programban meghatározott célokat közvetlenül támogatta a lakosság életminőségét javító gyógyszertermékek létrehozása révén, illetve a K+F+I húzóágazatként nevesített egészségipar nemzeti hálózatát az érintett szereplők tudományos partnerségére alapozva erősítette.
A program során folytatott tevékenységek a magyar lakosságot sújtó onkológiai és immunológiai kórképek okozta betegségek enyhítését célozták, ebből adódóan a projekt nemzetgazdasági haszna vitathatatlan, valamint az országos fejlesztési tervek prioritásaival is összhangban áll.
A kutatási programban célzott feladatok egyaránt magukba foglaltak alapkutatási, ipari kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenységeket, melyeket komplexitásukban kizárólag egy, az ágazat vezető kutatási szereplői által alkotott konzorcium képes megvalósítani, valamint a létrehozott eredményeket fenntartható módon a társadalom szolgálatába állítani.
Hazánkban korábban még nem történt monoklonális antitesteket tartalmazó hatóanyag és gyógyszerkészítmény fejlesztése, a célzott feladatok tehát teljes mértékben újszerűnek, úttörő jellegűnek tekintendők, ezért a tudományos együttműködés kereteinek megalkotásakor kiemelt hangsúlyt fektettünk az együttműködő partnerek humán és technológiai kutatási kompetenciáira.
Onkológiai és immunbetegségek kezelésében a monoklonális ellenanyagok alkalmazása folyamatosan nő. Hamarosan több termék szabadalmi védettsége is lejár, így lehetőség nyílik, az ún. biohasonló (bioszimiláris) monoklonális ellenanyagok fejlesztésére.
A Richter Gedeon Nyrt. és konzorciumi partnereinek célja volt - korszerű eljárások és alapanyagok felhasználásával - az eredetihez nagymértékben hasonlító gyógyszermolekulák előállítása. Az együttműködés keretében új, szabadalommal védett, költséghatékony technológia kifejlesztésére is sor került, melynek legfőbb hozadéka, hogy a betegek a korszerű gyógyszerekhez alacsonyabb áron juthatnak majd hozzá. Az innovatív technológiával előállított készítménnyel megkezdtük a hatóságok által előírt klinikai vizsgálatokat is. A konzorcium tagok eredményeikkel hozzájárultak a fejlesztéseink sikerességéhez, a molekulák biológiai és fizikokémiai tulajdonságainak jellemzésében.
A projekt teljes költségvetése több mint, 6,643 milliárd forint volt, melyből a pályázati támogatás mintegy 3,741 milliárd forintot tett ki.
Forrás: www.weborvos.hu