Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Birkner Zoltán: a Debreceni Egyetem kimagaslik a rendszerből
2022. április 06.
Módosítás: 2022. április 08.
Olvasási idő: 2 perc
A tudományos-innovációs parkokban nőhetnek ki az új típusú iparágak Magyarországon.

Példaértékűnek nevezte a Debreceni Egyetem kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke egy április 5-i szakmai konferencián.

Az Unideb.hu tudósítása szerint Szilvássy Zoltán rektor köszöntőjében emlékeztetett: az egyetemen 15 éve indult az első innovációs program egy mezőgazdasági pályázattal. Azóta az intézmény felépített egy 350 vállalatból álló, vertikálisan szervezett, egyetemi központú innovációs rendszert. Ennek hatékonyságát a világ egyik vezető műszaki egyeteme, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) is elismerte, így a Debreceni Egyetem partnerként vehet részt az MIT Catalyst módszertanának európai meghonosításában. Innováció alatt – tette hozzá – a felfedezéstől, a kutatástól a sorozatgyártásig, a forgalmazásig terjedő teljes láncot értjük. A Debreceni Egyetem – folytatta – az elmúlt időszakban mindent megtett azért, hogy egy vállalati együttműködési rendszer segítségével eredményesen végezze ezt a nehéz folyamatot.

Birkner Zoltán kijelentette: a különböző programokban évente 6-7 ezer fiatallal dolgoznak együtt és a 2018-as 85 milliárd forinthoz képest tavaly több mint kétszer több, 182 milliárd forintnyi pályázatot írt ki a hivatal a kutatás-fejlesztés, innováció területén. Az elnök szerint a következő 20 évben azok az országok fognak előtérbe kerülni, ahol a kreativitásnak, az innovációnak tere van, a többiek viszont lemaradhatnak. Éppen ezért a magyar kormány az elmúlt években az egyetemekre összpontosított, egyetem központú innovációs ökoszisztémát épít. Ahogy mondta, toronymagasan az egyetemi hálózat a legfelkészültebb erre a szerepre, s a piaci gondolkodásban kiemelkedő helyen áll a debreceni intézmény.

– A legjelentősebb fejlesztés, ami a közeljövőben indul majd el, az a tudományos és innovációs parkok hálózata. Ehhez a kormány 600 milliárd forintos támogatást rendel. A cél, hogy egyetemi bázisokon fizikailag is új iparágaknak a technikai technológiai és fizikai tere szülessen meg. Tizennégy ilyen bázis lesz annak érdekében, hogy új típusú iparágak nőjenek ki Magyarországon. A Debreceni Egyetem kimagaslik a magyar rendszerben. Nagyon sok forrást szerez az egyetem, nagyon hatékonyan pályázik és mozog a kutatás-fejlesztés és az innováció területén. A debreceni az egyik legpiacibb egyetemként működik ma és jó példa mások számára – hangsúlyozta az elnök, aki szerint törekvéseiknek 2025-re lehetnek látványos eredményeik. További részletek az egyetemi portálon.

Forrás: civishir.hu

Utolsó módosítás: 2022. április 08.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben