Az úgynevezett kiválótudomány-pilléren belül az Európai Kutatási Tanács (ERC) területén a legeredményesebbek a magyar résztvevők, a hazai ERC-pályázatoknak 58,6 millió eurót szavaztak meg. Az ipari vezető szerep pillérénél magyar szempontból az információs és kommunikációs technológia (26,9 millió euró) a zászlóshajó, a társadalmi kihívásoknál pedig az élelmezésbiztonság, a fenntartható mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás kategóriája (22,5 millió euró).
Intézménytípus szerinti megoszlásban 90 millió eurót hoztak haza a Horizont 2020-ból a vállalatok, 76,7-et a kutatóintézetek, 73,1 milliót a felső- és középfokú oktatási intézmények, 13,4-et a köztestületek, a fennmaradó 22,4 millió eurónak pedig egyéb kedvezményezettjei vannak. Az elnyert brüsszeli források szempontjából az oktatási intézmények közül a Közép-európai Egyetem a legeredményesebb 23 millió euróval, a kutatóintézetek mezőnyében pedig a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet az éllovas 16,4 millió eurós támogatással.
A nonprofit szervezetek között a HCEMM Nonprofit Kft. vezeti a Horizont 2020 kifizetési listáját 12,5 millió euróval. A társaság a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem közös, molekuláris biológiai kutatásokra létrehozott vállalkozása.
Forrás: vg.hu