A részmunkaidő, valamint a csökkentett munkaidős nap is ösztönző lehet
Ma már versenyképességi tényező, ha egy munkahely családbarát, rugalmasan működik, és tekintettel van a dolgozók otthoni hátterére, körülményeire. Az állásajánlatok között egyre gyakoribb annak a ténynek a feltüntetése, hogy az adott munkahelyen családbarát szemlélet uralkodik.
„Székesfehérvári, nagy múltú magyar társaság informatikust keres családbarát, emberközpontú légkörű munkahelyre.” „Sikeres, stabil magyar nagyvállalat magas színvonalú, saját üzemeltetésű éttermébe konyhafőnök munkatársat keres budapesti, XIII. kerületi munkahelyre.
Családbarát, fix, kiszámítható munkaidő.” „Magyarország egyik vezető gyógyszercége villamos műszaki ellenőr munkatársat keres. Amit kínálunk: stabil, megbízható munkahely, széles körű béren kívüli juttatások, családbarát munkahely, vállalati óvoda, bölcsőde.” „Kelet-közép-európai régióvezető PVC-feldolgozó vállalata munkatársakat keres folpackfólia-gyártó gépkezelő munkakörbe. Nyugodt, toleráns, családbarát munkahelyi kultúra, vállalati család- és lakástámogatási rendszer.” „A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elemzési referenst keres modern, rugalmas, családbarát munkakörnyezetbe” – olvasható az állásajánlatok között.
Megszaporodtak az olyan hirdetések a hazai legnagyobb álláskereső portálokon, amelyekben a családbarát szemléletet hangsúlyozva próbálnak munkaerőt találni a társaságok, vállalkozások. A „családbarát állás” kifejezés szerinti keresésünkre a Profession.hu-n 88, a Jobinfo.hu-n 52, a Monster.hu-n 63 állásajánlat található. Szakértők szerint a stabil családi háttér hatással van a dolgozó munkahelyi teljesítményére, ám ugyanígy a munkahelyi körülmények szintén kihatnak arra, hogy a munkavállalók mennyi időt és figyelmet tudnak fordítani a családjukra.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma már hét éve ösztönzi a családbarát munkahelyek kialakítását, s a napokban már hetedik alkalommal hirdette meg a családbarát munkahely pályázatát. Céljuk olyan munkahelyi családbarát programok támogatása, amelyek elősegítik a munka és a magánélet összeegyeztetését, a családi, a magánéleti és a munkahelyi kötelezettségek összehangolását.
A díj ma már presztízsértékű, ezt bizonyítja, hogy az interneten talált ajánlatok között a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) például egyenesen azzal az információval keres elemzőt, hogy „munkatársai számára számos juttatást és jóléti szolgáltatást biztosít, melyeknek köszönhetően 2015-ben elnyerte a Családbarát munkahely díjat”.
A családbarát munkahelyi kultúra megteremtésével a vállalat jó üzenetet küld munkavállalóinak és a társadalomnak. Szakértők úgy látják, a családbarát munkahelyi környezet megteremtésének sok olyan apróbb összetevője van, amelyek nem is annyira pénzt, mint inkább megfelelő hozzáállást igényelnek. Ilyen a rugalmas munkaidő, a részmunkaidő, a csökkentett munkaidős nap vagy heti egy szabadnap, cserébe a hét többi napján ledolgozott hosszított munkanapért.
Jó lehetőség a törvényes minimumnál hosszabb szülési szabadság kiadása az anyának vagy apának, a szabadság kiadása a munkavállaló igényeinek figyelembevételével, illetve váratlan családi esemény miatt a munkavállaló elengedése.
Szintén ebbe a körbe tartozik a gyermekmegőrzés lehetősége akár vállalaton belül, akár szerződés útján egy külső intézménnyel, gyermeksarok létrehozása összegyűjtött játékokkal arra az esetre, ha egy kollégának egy napra be kell vinnie a gyermekét a munkahelyre.
A munkavállaló-barát szervezetek sokat tesznek a munkahelyi kultúra fejlesztéséért, azonban még ezeken a helyeken is gyakran feszültség keletkezik a kisgyermekes és gyermektelen munkavállalók között. A hatékony és valódi kommunikáció, illetve az egyedi szervezeti megoldások sokat segíthetnek ilyen helyzetekben – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézete által néhány éve készített felmérésből.
Szerintük a szülőnek is meg kell érteni, hogy nem igazíthat mindent a gyerekéhez, mert akkor nem lesz jó munkaerő, s azt is fontos megértetni, hogy a gyermektelenek nem tudnak mindent átvállalni a gyermekes szülők munkahelyi hiányzása miatt.
Forrás: magyaridok.hu