Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Csúcsra járatja az innovációt a magyar cég
2019. február 14.
Módosítás: 2019. február 25.
Olvasási idő: 3 perc
Semmi olyan technológiát nem alkalmaznak, amelyre másutt ne lenne példa, azonban mégis kiemelkednek az átlagos hazai nagyüzemek sorából. A minden munkaterületet jellemző, ilyen magas fejlettségi szint egyelőre példa nélküli Magyarországon.

Mint arról beszámoltunk, A Gyermelyi Zrt. központi telephelyén tartották az idei Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás – azaz a PREGA – beharangozóját. A helyszínválasztás távolról sem volt véletlen, hiszen ahogy az a sajtótájékoztatón elhangzott, a cég az elmúlt években számos komoly beruházásokat valósított meg – például a robotika területén –, amelyekkel egyúttal példát is mutat a hazai élelmiszeripari vállalkozásoknak.

A Gyermelyi Zrt. innovációs tevékenységéről Tóth Béla elnök-vezérigazgatóval beszélgettünk a beharangozót követően. Mint mondta, az üzemeikben semmi olyan technológiát nem alkalmaznak, amely másutt ne lenne látható. Amivel azonban mégis kiemelkednek az átlagos nagyüzemektől, az a minden területet – a növénytermesztést, az állattenyésztést, a takarmánygyártást, a malmászatot és a tésztagyártást – jellemző magas technikai fejlettség.

Tóth Béla szavai szerint a technológiaváltás a szemlélet átalakulását, a minőségirányítási rendszerek megújítását, illetve az élő munka hatékonyságának növelését is magával hozta. Utóbbi jelenti talán az egyik legfőbb kihívást a cég számára. „Nehéz jó szakembert találni, ha pedig sikerül, akkor olyan bérrendszert és munkakörülményeket kell számukra kínálnunk, amelyekkel meg is tudjuk tartani őket” – magyarázta az elnök-vezérigazgató, aki elárulta, a cég termelési volumene és automatizáltságának mértéke folyamatosan nő, ezzel szemben a dolgozók száma állandónak mondható. Mindennek hátterében az áll, hogy a gépek működtetéséhez szükséges, magasan képzett dolgozókra egyre nagyobb, a betanított, szakképzetlen munkaerőre pedig egyre kisebb szükség van. Különösen igaz ez például a csomagolási, a raktározási és a logisztikai feladatokra.

A legújabb technológiai megoldások közül Tóth Béla kettőt emelt ki: az egyik a tavaly átadott, új tésztagyár robotcellája, amellyel a korábbiakhoz képest jóval rugalmasabban, illetve magasabbra tudják rakatolni az árut. Emellett a csomagolástechnikában is újítottak; nagyon népszerűnek bizonyultak a kereskedők körében a hasáb alakú termékeik, amelyek könnyedén rakhatóak a kínáló kartonokba s szépen helyezhetők el a boltok polcain is. A cég vezetője elmondta továbbá, hogy a legújabb fejlesztésekről a főbb technológiai szállítóktól szereznek tudomást. „Gyakran invitálnak minket a referenciaüzemeikbe, ahol nemcsak új technológiákat, hanem részmegoldásokat is el tudunk lesni” – folytatta Tóth Béla. Mint mondta, a Gyermelyi Zrt. is gyakorta ajánlja fel a főbb beszállítóinak, hogy hívják meg a gyárba a partnereiket, ezáltal adva lehetőséget számukra az ötletszerzésre, illetve a közös eszmecserére.

Megtudtuk, a cég következő nagy fejlesztése egy korszerű, fedett komposztáló-trágyatároló tér lesz. „A legoptimálisabb konzisztenciát szeretnénk elérni, csökkentve a kiszóráskor felmerülő kellemetlen szaghatásokat, biztosítva az egyenletes terítéshez szükséges állagot” – tette hozzá Tóth Béla. A Gyermelyi Zrt. története 1953-ig vezethető vissza: kis szövetkezetből mára Magyarország piacvezető tésztagyártójává, legnagyobb tojástermelőjévé és megkerülhetetlen malomipari szereplőjévé vált. A cég – immáron Gyermelyi Vállalatcsoportként – az elmúlt bő 10 esztendőben több mint 20 milliárd forintot fordított beruházásokra.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Utolsó módosítás: 2019. február 25.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?