Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A deepfake-től az antibiotikum-rezisztencia leküzdéséig
2024. június 06.
Módosítás: 2024. június 06.
Olvasási idő: 2 perc

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) tavaly ősszel kiírt Fókuszterületi innovációs pályázatán több mint 30 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 54 olyan új projekt indul, amelyben hazai vállalkozások egyetemi, kutatóintézeti partnerekkel együttműködve fejlesztenek innovatív megoldásokat, elsősorban a zöld átállás, az egészséges élet és a gazdaság digitalizációja területén.

A Fókuszterületi felhívás célja olyan jól azonosítható társadalmi és gazdasági hasznosítási szempontokat fókuszba helyező kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása volt, amelyek egyúttal piacképes termékeket, technológiákat és szolgáltatásokat fejlesztenek.

Az értékelési folyamat szakmai szű­rőjén átjutott pályázók támogatási kérelméről született most végleges tá­mogatói döntés. A támogatásra alkalmasnak ítélt pályázatok mindhárom fókuszterületen belül nemzetközi si­kereket is magukban rejtő innovációs fejlesztéseket céloztak meg.

Az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és el­látó rendszerek fókuszterületén támoga­tott pályázatok közül például a gyógyszerkutatás legnagyobb problémái közé tartozó igen hosszú átfutási idők és az ehhez kapcsolódó óriási fejlesztési költségekre ad hatásos eszközt egy nyertes pályázat, mely egy olyan platformot fejleszt, ahol a kismolekulás gyógyszerkutatás korai fázisában különböző szerkezetű vegyületek kis mennyiségben való tesztelése valósulhat meg. A szoftveres és robotikai eszközöket kombináló megoldással sok millió különböző vegyületet lehet gyorsan és olcsón előállítani.

A gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazda­ság kialakításának fókuszterületén egy támogatott fejlesztés az állategészségügyet és az élelmiszer-ellátás biz­tonságát is jelentős mértékben fenyegető antibioti­kum-rezisztencia mind nagyobb globális kihívására kí­ván választ adni, amelyre az egyik lehetséges megoldás a projekt keretében a fágok alkalmazásával kifejlesztett termékcsalád. A projekt célja egy hazai és európai vi­szony­latban is egyedülálló, többkomponensű, baktérium­ölő vírustörzseket tartalmazó takarmánykiegészítő termék­család kutatás-fejlesztése, amely képes az emberre is veszélyes, az antibiotikumoknak ellenálló Salmonella törzsek pusztítására, különböző hús- és tojástermelő baromfifajok esetében a teljes életciklus során.

A gazdaság és társadalom digitális átmenetének fókuszterületén az egyik nyertes projekt célja egy mesterséges intelligencián alapuló rendszer kifejlesztése, amely segít valós időben felismerni, ha egy hang- vagy videó­beszélgetést valamelyik résztvevő a deepfake technológia segítségével manipulál, hiszen a mesterséges intelligencia alkalmazásnak egyik súlyos mellékhatása a nézők számára felismerhetetlen videó- és hangmanipulációs (deepfake) technikák terjedése. A fejlesztés mélytanulási algoritmusokat fog alkalmazni az audio- és videótartalmak, valamint a szöveges üzenetek elemzésére, lehetővé téve a deepfake technológiával kapcsolatos manipuláció jeleinek azonosítását.

Idén újabb 50 milliárd forintos Fókuszterületi pályázatot indít a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ugyanezeken a tématerületeken.

Forrás: innoteka.hu

Utolsó módosítás: 2024. június 06.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?