Az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézete és az SZTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke együtt népszerűsíti a tudományt az NKFIH támogatásával. Az elnyert projekt három részből áll: tájékoztatnak az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban, a daganatos megbetegedésekről és az antibiotikumokról is.
Az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet Facebook-oldalán és a PirulaKalauz Instagram- és Tiktok profilokon érhetők el azok az edukáló tartalmak, amelyeket a kutatók egy Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt kapcsán készítenek. Ezenkívül cikkeken, TV műsorokon és podcasteken keresztül is népszerűsítik a tudományt. 2025 tavaszán az étrend-kiegészítők témakörét járták körül, hiszen, mint Dr. Csupor Dezső gyógyszerésztől megtudtuk, évente Magyarországon mintegy 150 milliárd forint értékben fogynak ezek a termékek, „jelentős részük nem túl racionálisan”, ezért igyekeztek növelni az emberek tudatosságát.
A tudománynépszerűsítő kutatók jelenleg a daganatos betegségek megelőzésére és kezelésére helyezik a hangsúlyt, és felhívják a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára. – Magyarországon súlyos probléma, hogy nagyon sokan halnak meg túl korán azért, mert bár a betegségük gyógyítható lenne, de valamiért nem kerülnek időben orvoshoz, vagy pedig a saját életmódjukkal fokozzák a daganat kockázatát – mondta Dr. Csupor Dezső.
A projekt zárásaként ősszel az antibiotikumok lesznek középpontban. A kórokozókra különösen igaz a mondás, miszerint „Ami nem öl meg, az megerősít”. A 21. század egyik nagy kihívása az egyre több kórokozó, amely ellen nincs megfelelő antibiotikum. Dr. Csupor Dezső kiemelte, természetes, hogy a baktériumok igyekszenek kicselezni az antibiotikumokat, és erősebbé fejlődnek, azonban a nem megfelelő antibiotikumhasználat gyorsítja ezt a folyamatot. Sokan nem szedik végig a gyógyszert, vagy a szomszédtól kérik kölcsön úgy, hogy nem is biztos, hogy éppen arra lenne szükségük.
Forrás: u-szeged.hu