Az EIÖ-pályázatot azzal a céllal indította el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakpolitikai támogatásával, hogy támogassa az egyetemi innovációs ökoszisztéma kiépítését, hatékony működését, illetve KFI-együttműködések kialakítását az üzleti szféra szereplőivel. A folyamat egyik meghatározó eleme volt, hogy minden felsőoktatási intézményben létrejött egy olyan szervezeti egység, amelynek dedikált feladata az egyetem kompetenciájának felmérése, az innovációs tevékenységek összefogása és a vállalati kapcsolatok élénkítése.
„Már ez a lépés is hozzájárult ahhoz, hogy eszközeiket és tudásukat rendszerezve az egyetemek bővíteni tudják kapcsolati hálójukat, és nagyobb figyelmet fordítsanak a szellemi tulajdon hasznosulására is”, emelte ki Sebők Katalin, az NKFIH vállalati innovációs elnökhelyettese. A nagyobb figyelem hatása, hogy míg 2018-ban a teljes hazai felsőoktatás összesen 2 darab iparjogvédelmi bejelentést tett, addig a programnak köszönhetően ez a szám meghaladta a 130-at.
Az EIÖ keretében az egyetemek maguk tettek vállalásokat arra vonatkozóan, hogy a kötelező elemek mellett – amilyen a szervezeti egység létrehozása volt – milyen téren kívánnak fejlődni a pályázati forrás segítségével.
A Miskolci Egyetem az EIÖ első körében 11 szellemi tulajdonvédelmi bejelentést tett és tíz cég számára nyújtott szolgáltatásokat az egyetemi portfóliója alapján. Dr. Horváth Zita, az egyetem rektora elmondta: „Az elmúlt másfél évben érezhetően tudtuk bővíteni kapcsolatainkat a piaci szereplőkkel és kutatóintézetekkel. Az így elindult folyamatok olyan ösztönzést adtak számunkra, ami a korábban berögzült elefántcsonttorony szemléletet kimozdította a holtpontjáról.”
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a művészeti és egyéb szakterületek közötti együttműködés, ezért nem meglepő, hogy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is sikeresen pályázott az EIÖ felhívásra. Fülöp József, a MOME rektorának véleménye szerint az EIÖ segítségével jóval hatékonyabbá tudják tenni a hallgatók által létrehozott vállalkozások sikeres piacra lépését, továbbá képes a magyar gazdaság szereplőit ráébreszteni arra, hogy a dizájnszemlélet fontos szerepet tölthet be saját vállalkozásaik életében.
Az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma második pályázati ciklusa már elindult, 21 egyetem több mint 2,4 milliárd forint támogatást kapott arra, hogy a megkezdett folyamatokat tovább erősítse.
Forrás: itbusiness.hu