2009 óta végeznek mozgászavar műtéteket az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. Most már egy Róza nevű robot is segít az orvosoknak. Az Erőss Lóránd vezette csapat egy 70 éves Parkinson-kóros férfit operált először a műszer segítségével, sikerrel. A csúcstechnika 1 milliárd 200 millió forintba került.
„A Nemzeti Kiválósági Program 2016-os meghirdetése adott lehetőséget arra, hogy ezt a robotot a nyertes pályázók megvásárolják és Magyarországra hozzák. Ezt a beszerzést aztán kiegészítették egy kutatási portfólióval is, a Nemzeti Agykutatási Program keretein belül és valójában a Nemzeti Agykutatási Program keretein belül került már maga a beavatkozás megvalósításra” – mondta el Szigeti Gyula Péter, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kutatás-fejlesztési elnökhelyettese.
A robotot más mozgászavarok esetén, epilepsziás betegségek gyógyításánál és gerincsebészeti beavatkozásoknál is bevethetik. Biztonságossá teszi és jelentősen lerövidíti a műtéteket.
„Magyarország most felzárkózott az európai átlaghoz azáltal, hogy bevezettük a robot használatát. Az egész régióban ugyanis Kölntől keletre egyedül Moszkvában van hasonló” – mondta Erőss Lóránd idegsebész, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet osztályvezető főorvosa.
Csúcstechnológia az egyik oldalon, finanszírozási problémák, hálapénz és orvoshiány a másikon. A Magyar Orvosi Kamara is kedden tartott sajtótájékoztatót, csak ott nem egy új gépet mutattak be, hanem azt a hat pontba szedett elváráslistát, amit az egészségügyi kormányzat elé terjesztett a szervezet. Alaptörvénybe foglalnák például, hogy az ország egészségügyi ráfordításai minden évben érjék el a GDP 6,5 százalékát.
„Ez jelent egy közel 2 százalékos GDP differenciát, ugye 1 százaléknyi GDP jelenleg olyan 330 milliárd forintra tehető nagyjából. De mondjuk legyen az egyszerűség kedvéért kétszer annyi az 660. És körülbelül fele-fele arányban kellene – megint csak durva közelítés, hangsúlyozom, nem vagyok közgazdász – a bérekre, illetve az egészségügyi intézmények működésére fordítani” – fejtette ki éger István az orvoskamara elnöke.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az orvoselvándorlás megállításához és a háziorvosi praxisok feltöltéséhez is több pénz kell. Szükségesnek tartják továbbá a hálapénz kivezetését és szankcionálását és hogy egészségtant is oktassanak az iskolákban.
Forrás: hirtv.hu