Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Innovatív, szolgáltató egyetem Egerben
2021. június 02.
Módosítás: 2021. június 07.
Olvasási idő: 4 perc
Az elmúlt közel másfél évben az Eszterházy Károly Egyetem (EKE) jelentős erőforrásokat fordított az intézmény falain belül működő innovációs tevékeny­sé­gek és folyamatok fejlesztésébe, melyek mostanra – a jár­vány­helyzet ellenére is – beérni látszanak. E fejlődésnek új lendületet adott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma projekt, mely 2020. január 1-jén kezdődött meg Egerben.

A fejlesztések során átalakult az Eszterházy Ká­roly Egyetem Kutatáshasznosítási Irodája, amely im­­már Innovációs Osztályként folytatja műkö­dését. A változással az intézmény elsődleges célja a kutatások hasznosulási fokának további növelése volt annak érdekében, hogy a kutatási eredmények révén bővüljön a partnerek által igénybe vehető szolgáltatások köre is. Mára egy kiadvány foglalja össze a komplex szol­gál­ta­tá­sokat, melyekkel az intéz­mény hozzá­járulhat üz­leti partnerei fejlődéséhez. A kiadvány a https://uni-eszterhazy.hu/komplexszolgaltatascsomagok címen érhető el.

A szolgáltatások kapcsán elkészültek azok az üzleti tervek és működési modellek, amelyek az intézményben potenciális fejlő­dési lehetőségekkel rendelkező tevékenységeket segítik. Az el­készült eredménytermékek közvetlenül hozzájárulnak az iparjogvédelmi bejelentések és kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) bevételek növekedéséhez. A partnerekkel kapcso­la­tos nyilvántartások egységesítése, valamint a hatékony partnerkezelés érdekében pedig CRM-rendszer működtetését vezette be az intézmény.

Mint minden hazai felsőoktatási intézményben, így Egerben is fontos a szellemi vagyon pontos nyilvántartása. Ehhez kapcsolódóan megújult az intézmény szellemitulajdon-kezelési szabályzata, továbbá egy új nyilvántartó rendszer is készült. Ez egyrészt az Egye­tem iparjogvédelmi oltalmainak jegyzéke, másrészt lehetőséget kínál az oktatók és kutatók számára, hogy találmányaikat megismertessék az intézmény vezetésével, és adott esetben kezdeményezzék azok oltalmazási eljárás alá vonását. A fejlesztésnek köszön­hetően az intéz­mény mára pontosabb nyilvántartással rendelkezik szellemi alkotásai­ról, valamint az új találmányok is gyorsabban kerülnek iparjog­védelmi eljárás alá.

Az elmúlt hónapok munkájának eredményeképpen szintén külön nyilvántartás foglalja össze az Eszterházy Károly Egyete­men fellelhető kompetenciákat. Feltérképezték az intézményben működő számos kutatócsoport munkáját, azonosították az azokban fellelhető kapacitásokat és kompetenciákat. Az új ismeretek birtokában az Egyetem a korábbinál szerteágazóbb, komplexebb és kiszámíthatóbb szolgáltatáscsomagot tud ajánlani partnereinek. A szolgáltatások – melyek megrendelésére külön felületet működtet az intézmény a https://laborszolgaltatas.uni-eszterhazy.hu weboldalon – jelentős része a Kutatási és Fejlesztési Központhoz kapcsolódik.

Az Eszterházy Károly Egyetem projektjének fontos elemei a képzések és a különböző workshopok, melyek hozzájárulnak a partner­kapcsolatok építéséhez és a kollégák szakmai fejlődéséhez. Ilyen rendezvények voltak például az Innováció- és kutatás­menedzsment képzések, melyek célja első­sorban a kutató munka­körben dolgozó kollégák kompeten­ciái­nak fejlesztése volt, hogy ezáltal az intézmény szolgáltatásait még nagyobb sikerrel tudják értékesíteni az üzleti partnerek számára.

A szolgáltatások értékesítése terén egyértelmű növekedés tapasztalható az elmúlt egy évben, az intézmény által nyújtott kutatás-fejlesztési tanácsadói megbízások (komplex kutatások és kísérleti fejlesztések) száma szignifikánsan növekszik, míg a külső partnerrel kötött K+F+I szerződések száma meghaladta a 350-et.

Az intézmény oktatói és kutatói kompetenciáinak fejlesztése mellett az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet fordított a hallgatók egyedi képzéseire is: a szellemitulajdon-védelem és a vállalkozóvá válás témakörökben kínáltak kreditpontos tananyagot. Elmondható, hogy az érdeklődés az előzetes várakozásokat is meghaladta: az elmúlt három szemeszterben nappali és levelező tagozaton összesen közel 1000 fő vett részt ezeken a képzéseken.

Jelen projekt keretében új lehetőséget is kínál kutatóinak az intézmény, mely Proof of Conceptként vált ismertté az Egyetem falain belül. Ismeretes: az egyetemi kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek keretében kifejlesztett találmányok gyakran nem jutnak el addig a technológiai fejlettségi szintig, ahol piaci hasznosíthatóságuk bizonyítottá válhat. Ennek hiánya elrettenti a külső piaci szereplőket attól, hogy a továbbfejlesztést finanszírozzák, vagy együttműködő partnerként részt vegyenek a fejlesztésben. Ezáltal a kutatási tevékenység és az eredmények üzleti hasznosíthatósága között finanszírozási „rés” keletkezik, amely az egyik legfőbb gátja a kutatás-fejlesztési és innovációs eredmé­­nyek piaci hasznosulásának. Az Eszterházy Károly Egyetem által létrehozott Proof of Concept alap ezt a rést hivatott mérsékelni.

Az elsődleges cél azoknak a pályázóknak a támogatása, akik olyan termék/prototípus kialakítását végzik, mely alkalmas licenciára, szabadalomra vagy spin-off cég alapítására. A lehetőségről szóló tájékoztatók eredményeként mára három Proof of Concept pályázat is megvalósítás alatt áll az Eszterházy Károly Egyetemen.

Bár nem része az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma pro­jekt­nek, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy részben e pro­jektben végzett tevékenységeknek köszönhetően az intézmény hallgatói sikeresen vesznek részt a Hungarian Startup Uni­ver­sity Programban (HSUP). 2020 szeptemberének végén az Eszterházy Károly Egyetemen is elindult Magyarország első felsőoktatási szintű kreditpontos e-learning startup kurzusa, melyre 96 hallgató jelentkezett. Az őszi félév végén 75 változatosabbnál változatosabb pályamunka érkezett be a hallgatóktól onepager formájában. Az idei tavaszi félév megkezdésekor az öt legjobb ötletgazdának lehetősége nyílt egy-egy háromfős csapat alakítására. A csapatalakítások végére kirajzolódott, hogy az Eszterházy Károly Egyetemen megszületett öt nyertes ötletet összesen az intézmény 12 hallgatója valósítja meg, melyhez három hallgató csatlakozott más felsőoktatási intézményből is.

Forrás:innoteka.hu

Utolsó módosítás: 2021. június 07.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben