Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Kaposvár - A klímaváltozás kedvezőtlen hatásait ellensúlyozza az egyetem projektje a szarvasmarhatartásban
2025. január 31.
Módosítás: 2025. február 03.
Olvasási idő: 2 perc

Lezárult a tej-és hústermelő szarvasmarhák tenyésztéstechnológiájának és takarmányozásának korszerűsítési fejlesztési projektje.

Megvalósult a Hódagro Zrt. és a MATE Kaposvári Campusának közös, „Innovatív tenyésztéstechnológiát szolgáló korszerű biotechnikai (embriótranszfer, ET), biotechnológiai és takarmányozási megoldások fejlesztése a tej- és a hústermelés hatékonyságának javítása érdekében” című projektje. A 2021-ben indult projekt teljes költségvetése 1 319 544 354 Ft, mely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 737 297 108 Ft-os támogatásával valósul meg - közölte az intézmény.

A takarmányozás állt a fejlesztés fókuszában
A kutatás fókuszában a nagy tenyészértékű tej- és hústermelő szarvasmarhák tenyésztéstechnológiájának és takarmányozásának korszerűsítése állt. A projekt során korszerű, innovatív biotechnikai megoldások kifejlesztésére került sor magyarországi gyakorlati körülmények közé. Az új szemléletű tenyésztéstechnológia mellett hazai viszonyokhoz igazodó takarmányozási megoldások és takarmánynövény-termesztés fejlesztése is megvalósult. További fontos cél volt a hőstressz káros hatásainak mérséklése hús- és tejtermelő állományokban.  

A stresszhatások csökkentése kulcskérdés az ágazat jövőjében
A projekt kutatási programjában a 4 mérföldkő szakmai kivitelezése során összesen 25 szakmai feladatot valósítottak meg, részben a hőstressz szarvasmarhák termelésére és szaporodásbiológiájára gyakorolt negatív hatásait; részben ezen stresszhatások mérséklését segítő tartástechnológiai, szaporodásbiológiai, takarmányozási eljárásait vizsgálták, illetve erre alapozottan ajánlásokat dolgoztak ki a szarvasmarhaágazat eredményességének javítása érdekében. Emellett különböző új típusú szálastakarmánykeverékek termesztéstechnológiáját és az ezekből készült keverékszenázsok tartósítástechnológiáját dolgozták ki.

A takarmánybiztonság és a talajmegőrzés is része volt a kutatásoknak
A MATE közleményében leirta azt is: "a projekt 4 éves kutatási programjának eredményei alapján megállapítottuk, hogy a projekt keretében kidolgozott technológiával előállított új típusú keverékszenázs (őszi tritikálé + őszi takarmányborsó + pannonbükköny) előállításával tavasszal kiváló minőségű, könnyen emészthető tömegtakarmányhoz lehet jutni, nagy mértékben javul a tejelő tehenészet takarmánybiztonsága, a silókukorica szilázs 45-50%–a kiváltható a nagy tejtermelésű tehenek TMR receptúrájában, az őszi takarmánykeverék betakarítása után a terület másodvetéssel is hasznosítható, valamint a talajt érő deflációs hatások mérsékelhetők, a talaj vízmegtartó képessége javítható. A projekt eredményeként megállapításra került az is, hogy az intenzíven termelő tejelő állományokban új típusú keverékszenázs TMR receptúrában való alkalmazásával 10-15 %-kal nagyobb szárazanyagfelvétel érhető el, ami 2,3-4,5 kilogrammal javíthatja az átlagos napi tejtermelést."

Forrás: somogyivar.hu

Utolsó módosítás: 2025. február 03.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben