Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Kétmilliárd forintot kapott új kutatásokra a Debreceni Egyetem
2019. szeptember 02.
Módosítás: 2019. szeptember 03.
Olvasási idő: 2 perc
Kétmilliárd forintos támogatást nyert a Debreceni Egyetem egészség- és járműipari, valamint innovatív űripari kutatás-fejlesztésekre. Az összeget 3 évre biztosítja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési Hivatal Tématerületi Kiválósági Programjának keretében. Az egyetem vezetői hangsúlyozták, olyan kutatásokat végeznek, ami társadalmi és gazdasági szempontól is hasznos lehet a nemzet számára.

Husi Géza, a mechatronikai tanszék vezetője „Virtuális valóság” címmel mutatta be kollégájával kiber-fizikai terek modellezését, ami a járműipari fejlesztésekben is előrelépést jelenthet. Ez egy újabb terület az egészségipar és az innovatív űripari kutatások mellett az egyetemen.

A három témára idén 2 milliárd forintot kap az intézmény, többet mint bármelyik másik az országban.

Szilvássy Zoltán rektor szerint ezzel is elismerték, hogy az intézmény nemcsak tudományegyetemként tud működni, hanem nemzetgazdasági szempontból fontos termékeket is elő tud állítani.

- Úgy tudunk az ipar számára terméket és hasznos dolgokat produkálni, állami segítséggel, hogy az magyar szabadalom, magyar tulajdon, utána abból lesz az üzlet - mondta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora.

A Debreceni Egyetem kapja a hazai egyetemek közül a legtöbb forrást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tématerületi Kiválósági Programjának keretében. Birkner Zoltán, a hivatal elnöke azt mondta: az intézmény már két évtizede olyan útra lépett, ami meghatározó a magyar gazdaság szempontjából, vagyis a fejlődés érdekében össze tudott fogni a várossal.

- A Debreceni Egyetem három fontos témát felhasználva szeretne nemzetközi kategóriában is nagypályássá válni. Egyébként nagyon sok eleme megvan már ennek a nagypályának, nyilván az ilyen típusú támogatás pont abban segíti az egyetemet, hogy még inkább láthatóvá váljon a nemzetközi térben - fogalmazott Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.

Bács Zoltán az egyetem kancellárja hangsúlyozta: nagyon bízik abban, hogy három év után nem lezárnak, hanem új utat indítanak mind a krónikus betegségeket okozó inzulinrezisztencia vizsgálatok, mind a járműipari és az innovatív űripari kutatások terén.

- Az alapfeltételek megvannak. Az infrastruktúra adott, a laborok adottak, a kutatók nagyrészt adottak, de ezekre a tématerületekre új kutatókat tudunk és fogunk is felvenni - közölte a kancellár.

A sajtótájékoztatón elhangzott: a kutatások mind nemcsak gazdaságilag, de társadalmilag is hasznot hozhatnak. A Debreceni Egyetemen tizenöt kutatócsoport 280 kutatója dolgozik a kijelölt feladatokon.

Forrás: dehir.hu

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 03.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?