Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
KIM: több mint 30 milliárd forint támogatás innovációs projektekre
2023. december 21.
Módosítás: 2024. január 02.
Olvasási idő: 3 perc
Budapest, 2023. december 21., csütörtök (MTI) - Eredményesen zárult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) szeptember 21-én kiírt Fókuszterületi innovációs pályázata - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a szakmai bírálatokat akadémiai és piaci szakértők, valamint az újonnan felállított, a Neumann János Program 3+1 fókuszterületének innovációs testületei végezték. A testületek javaslatai alapján az NKFIH 56 projektjavaslatra, összesen 31 milliárd forint értékben ítélt meg támogatást. Az eredetileg 35 milliárd forintos keretösszegű pályázatból az e program keretében fel nem használt összeget az NKFIH a jelenleg futó startup és spin-off vállalkozások támogatását célzó Gyorsítósáv pályázatra csoportosítja át, ahol a meghirdetett 2 milliárd forintos kiírásra hatszoros túljegyzés érkezett.

A vállalatok és egyetemek, kutatóintézetek közös, gazdasági és társadalmi hatást kiváltó fejlesztéseire irányuló támogatási program iránt jelentős érdeklődés mutatkozott: a rendelkezésre álló 35 milliárd forintos keretre több mint 123 milliárd forint értékben érkeztek pályázatok - írták.

Az NKFI Hivatal megújított értékelési folyamatában hozzávetőleg 350 akadémiai és piaci szakértő vett részt. Az egyes pályázatokat a bírálók szóbeli prezentáció keretében mutatták be a fókuszterületi innovációs testületek számára. A bírálatok eredményeként a rendelkezésre álló 35 milliárd forintos keretet a kiíró nem használja fel teljes mértékben. Így összesen 31 milliárd forint értékű projektek számára biztosít támogatást. A fennmaradó összeget a startup és spin-off vállalkozások támogatását célzó Gyorsítósáv pályázatra csoportosítja át az NKFIH, ahová a meghirdetett 2 milliárdos pályázati keretösszegre 12 milliárd forint értékben érkeztek pályázatok - áll a közleményben.

A szakmai vélemények kiadására január elején kerül sor. Az értékelési folyamat szakmai szűrőjén átjutott pályázók következő lépésként 2024. január 18-ig adhatják be támogatási kérelmüket az NKFI Hivatalhoz. A támogatói szerződés aláírása 2024 március végén várható - tették hozzá.

Csák János kulturális és innovációs miniszter a közlemény szerint hangsúlyozta: "a pályázat a Neumann János Programban megjelölt nagy témakörökre koncentrál. Napjainkban a zöld átállás, az egészséges élet és a digitalizáció veti fel a legégetőbb társadalmi és gazdasági kihívásokat, és ezek azok a kulcsterületek, amelyeken Magyarország leginkább versenyképes tud lenni. A Fókuszterületi innovációs pályázat által támogatott innovatív projektek hozzásegítenek minket a Neumann János Programban kitűzött célunk eléréséhez, azaz, hogy 2030-ra Európa legjobb 10, 2040-re a világ legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön Magyarország".

A három fókuszterület mindegyikére 10 milliárd forint keretösszeg lett elkülönítve, de további 5 milliárd volt juttatható olyan ígéretes innovációs projektekre, amelyek közvetlenül nem kapcsolódtak a kiemelt fókuszterületekhez - írták.

A tájékoztatás szerint az új rendszerben a pályázatértékelők munkája kiegészül a majdan nyertes projektek szakmai nyomonkövetésével: a megvalósítás időszakában félévente monitorozzák támogató céllal a projektek előrehaladását. A projektek megvalósításához a nyertes pályázóknak emellett lehetőségük lesz szakmai mentorok segítségét is igénybe venni a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) megújult mentorgárdájából.

A nyertes projektek előlegként, a szerződés aláírásakor, a támogatás legfeljebb 30 százalékát kapják meg, a 24-36 hónapos megvalósítási időszakban pedig az előrehaladásnak megfelelően juthatnak további részletekhez. A forrásból az utolsó 15 százaléknyi rész a fenntartási időszak végén, a vállalt kötelezettségek teljesítése függvényében kerül kifizetésre, ezzel is érdekeltté téve a kedvezményezetteket a projektek megvalósításában - közölte a KIM.

Forrás mti.hu

Utolsó módosítás: 2024. január 02.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?