A projekt célja új vízanalitikai rendszer kidolgozása természetes és mesterséges vizek vízminőségének komplex, szisztematikus és fő paramétereiben in situ minősítését és monitorozását lehetővé tevő, modulrendszerű, az egyes monitorozási pontokon jelentkező célfeladatokra egyedileg konfigurálható mérőműszer-család kifejlesztésével, élővizekben alkalmazható mintavevő eszközök kialakításával, illetve a vizsgált vizes élőhely ökológiai jellegzetességeihez való adaptálásával. A koncepció újdonságtartalma a közvetlen és immunfluoreszcens, valamint a lézeres spektroszkópiai mérési eljárások ötvözése, továbbá a legkorszerűbb optikai, fotonikai eszközök alkalmazása. A műszercsaláddal széles körben lehetővé válik egy konkrét vízminőségi probléma vagy akár katasztrófahelyzet kialakulása esetén a kérdéses szennyezők mérését optimálisan, minimális ráfordítás mellett megvalósító monitorozó eljárás gyors telepítése és üzemeltetése.
A projekt konzorciális kereteiben közös kutatást és fejlesztést valósít meg a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Agrár-környezettudományi Kutatóintézete és Élelmiszertudományi Kutatóintézete, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Atomfizika Tanszéke, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézete, az Izotóp Intézet Kft. és az Optimal Optik Kft. A műszercsalád újdonságtartalmát a közvetlen és immunfluoreszcencián alapuló mérési elvek és technikák, valamint az optikai és a lézeres spektroszkópia együttes, moduláris alkalmazása adja.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával az NKFI Alapból megvalósuló projekt eredményeképpen olyan módszertani fejlesztés valósul meg, amelyben a gerjesztéses fluoreszcencia mérésével a legfontosabb vízkémiai alapparaméterek és egyes szerves mikroszennyezők jelenléte egyetlen műszerben párhuzamosan mérhetők. A fejlesztés révén számottevően bővül a hazai víztudományi kutatás eszköztára, mely egyebek között a felszíni vizeink szennyezettségi állapotának pontosabb nyomon követését teszi lehetővé.
Forrás: Euroastra