A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal rendezvényén mutatták be az egyetemek és a vállalatok közötti hatékonyabb együttműködést szolgáló Kooper platformot, amely november 21-én indult el.
„Az egyetemeknek és a kutatóintézeteknek kiemelt szerepük van abban, hogy az ország gazdasági versenyképességét megerősítsék” – hangsúlyozta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy a tudástermelő rendszerek és a vállalatok összekapcsolásánál kiemelt eszköz a finanszírozás: a NKFI Hivatalban évente sok tíz milliárd forint értékben írnak ki olyan pályázatokat, amelyek az ilyen együttműködéseket előremozdítják. Ezt szolgálja a Kooper platform is, hogy a vállalkozások tájékozódni tudjanak az egyetemek releváns szolgáltatásairól.
A vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeihez gyakran van szükség olyan kapacitásokra és kompetenciákra, amelyek házon belül nem mindig állnak rendelkezésre. Legyen igény akár a legkorszerűbb eszközre, laboratóriumi berendezésre, kutatói szakértelemre vagy szolgáltatásra, a Kooper platform segít megtalálni a hatékony megoldást. Az áttekinthető, jól strukturált online felületen mindez publikusan kereshető, az érdeklődők könnyen és gyorsan böngészhetnek a tagintézmények folyamatosan frissülő kínálatában.
A virtuális katalógusként működő platform az NKFI Hivatal és az SDA Informatika Zrt. fejlesztése; összekapcsolja a magyar egyetemeken elérhető kutatás-fejlesztési szolgáltatások kínálatát és a vállalkozások részéről megmutatkozó keresletet, támogatva a tudásáramlást és a tudás piaci hasznosulását. A rendszer hamarosan angolul is elérhető lesz, ami elősegíti a nemzetközi projektekbe való bekapcsolódást, a határokon átnyúló kapcsolatépítést.
„A Kooper platform ingyenes adatbázisa minden szereplő számára nyitott. A Kooperlabs.hu oldalon az egyetemeknek és a vállalatoknak is regisztrálniuk kell” – tájékoztatott Lengyel László, az NKFI Hivatal elnökhelyettese. Eddig kilenc egyetem: a Debreceni Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem csatlakozott a kezdeményezéshez. A kínálatba feltöltött szolgáltatások száma már a 400-hoz közelít.
A platform fejlesztői együttműködésre hívják a szolgáltató intézményeket és várják a csatlakozásukat, a vállalatokat pedig arra biztatják, hogy bátran éljenek a rendszer kínálta lehetőségekkel, amelyek a piacon komoly versenyelőnyt jelenthetnek számukra.
Forrás: innoteka.hu