Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Közelebb a matematikához – Az olasz matematikus a Kiválósági Ösztöndíj egyik tavalyi nyertese
2025. március 07.
Módosítás: 2025. március 10.
Olvasási idő: 2 perc

Marco Marengon a Kiválósági Ösztöndíjnak (NKFIH) köszönhetően kutatócsoportot hozhat létre, amely – elmondása szerint – nagyon izgalmas, ám jelentős felelősséggel járó lehetőség. Az olasz matematikus egyébként három éve jött Magyarországra. A Los Angeles-i egyetemen dolgozott, és miután a szerződése lejárt, pályázott a Marie Curie-ről elnevezett európai uniós támogatásra. Ő a Rényit választotta, és nagyon jól érzi itt magát.

A műsorvezető, Oláh Andrea kérdésére beszélt arról, hogy melyik volt élete első igazán meghatározó élménye a matematikával kapcsolatban: „Középiskolás koromban matematika órán az axiomatikus geometriát tanultuk, amely geometriai objektumok, például vonalak és háromszögek tanulmányozása – pusztán logikai érveléssel. Ez egy nagyon régi terület, az ókori görögökig nyúlik vissza. Szorgalmas fiú voltam, és mindig elvégeztem a tanár által kiszabott feladatokat, de volt egy, amit nem tudtam megcsinálni. Az egész délutánt azzal a feladattal töltöttem, és végül feladtam”.

„A következő órán rájöttem, hogy azért nem tudtam megcsinálni, mert egy olyan axiómára volt szükség, amit még nem tanultunk. Ez a párhuzamos egyenesekre vonatkozó axióma volt, amely több mint 2000 évig rejtély volt. A matematikusok nagyon sokáig meg voltak győződve arról, hogy erre az axiómára nincs igazán szükség, mert a többiből következik. De ezt az állítást nem tudták igazolni. Végül Bolyai János magyar matematikus és tőle függetlenül Nyikolaj Lobacsevszkij orosz matematikus felismerte egy ilyen axióma szükségességét. Azért mesélem el ezt a történetet, mert amikor megpróbáltam a ezt feladatot megcsinálni, akkor éreztem először, hogy részese lehetek ennek a nagyon hosszú történetnek, ami a matematika” – tekintett vissza Marco Marengon.


Az olasz kutató a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, topológiával foglalkozik, és az interjúban beszélt a 4 dimenziós kutatásáról is. Továbbá szó esett tervekről és kihívásokról, de például arról is, hogy az olasz diákok viszonya a matematikával vajon ugyanolyan-e, mint a magyar diákoké...

Forrás: trendfm.hu

Utolsó módosítás: 2025. március 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben