Mint arról mi is beszámoltunk, magyarok is hozzáláttak a koronavírus elleni gyógyszer fejlesztéséhez. Az ELTE vezetésével létrejött konzorciumban a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpontjának kutatói, a Richter Gedeon Nyrt. és az ImmunoGenes Kft. dolgoznak együtt az új orvosságon.
Mint a professzor mondja, ha sikerül megvalósítani azt, amiről most gondolkodnak, akkor a készítmény a fertőzött betegek szervezetében semlegesíti a vírust és elpusztítja a vírusfertőzött sejteket. Azaz sokkal kevesebb lesz a vírusok száma, csökken a betegség súlyossága is.
Az új molekula hosszan marad a szervezetben, és így akár 3-4 hétig is megvédhet bárkit a fertőzéstől. Amíg nincs védőoltás, addig ez az infúzió segítheti a megelőzést is. Kacskovics Imre szerint egyelőre nincs bizonyítottan hatásos kezelés vagy hatóanyag a koronavírus ellen. Egy szer van, amit az ebola kezelésére is fejlesztettek annak idején, a Gilead nevű amerikai cég próbálja forgalmazni. A Rendesivir nevű készítményről azt feltételezik, hogy gátolja a vírus szaporodását.
A professzor kitér arra is, hogy bár hazánkban sikerült izolálni a vírust, miért nem kértük el azoktól az országoktól, ahol ez már megtörtént. Mint elmondta, kértük, a PTE kutatói a vírustörzset már megrendelték egy európai hálózaton keresztül, de időközben a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológusa, Kiss Zoltán vezetésével izolálták itthon is. A vírus izolálása azt jelenti, hogy egy beteg mintájából sikerül a vírust kinyerni úgy, hogy az szaporítható is.
A szakember reméli, hogy másfél év múlva lehetőleg eljutunk a klinikai vizsgálatokig. E fehérje terápiás alkalmazhatóságát majd akár többéves klinikai vizsgálatokkal lehet igazolni. „Most ott tartunk, hogy összeállt a konzorcium, elkezdtünk gondolkodni, megrendelni a reagenseket.
Kaptunk induló tőkét, 300 millió forintot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól azzal, hogy ha a járványhelyzet nem mérséklődik és jók az eredményeink, támogatják a folytatást is.”
Forrás: 168ora.hu