Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Megoldás egy hónap alatt
2021. október 10.
Módosítás: 2021. október 11.
Olvasási idő: 4 perc
Az innováció nem mindig valami világratörő, óriási újdonság megvalósítását jelenti – néha egy egyszerű adaptáció, a jó helyzetfelismerés is óriási értéket teremthet. Példa erre a MedInnoScan fejlesztése, amely az idei ITBUSINESS Award különdíját nyerte el.

Nem egy vállalat találta szembe magát azzal 2020 tavaszán, hogy addigi tevékenységét részben-egészben megnehezítette, vagy éppenséggel ellehetetlenítette a Covid-járvány. Így járt a 2017-ben alapított MedInnoScan is, amelynek tevékenysége a mesterséges intelligencia orvostudományi alkalmazására fókuszál.

Az alapok megvoltak

A vállalat egyik kutatási területe a krónikus sebek klasszifikációja. Ennek során összesen a sebekről több tucat fényképet készítenek (rögzítve hozzá az egyéb betegadatokat), majd 3D rekonstrukcióval térbeli képet generáltak a sebekről. Gépi tanulással kialakítottak egy olyan modellt, amely a képek alapján képes eldönteni a fontosabb diagnosztikai jellemzőket és a jövőben alkalmas lehet arra is, hogy kötést vagy egyéb terápiás módszert javasoljon. Mindehhez saját fejlesztésű adatgyűjtő rendszert alkalmaztak, amely a mobiltelefon kameráját használja a fényképek rögzítésére.

A járvány kitörésekor és a kijárási korlátozások bevezetésekor azzal szembesült a MedInnoScan, hogy egyre kevesebb partner tud új betegeket fotózni. Ezzel párhuzamosan viszont számos bőrgyógyász panaszkodott, hogy munkája lehetetlenné vált.

A zsűritagok mondják

Sebők Katalin, az NKFIH elnökhelyettese: „A megoldás kiváló választ adott Covid által kialakított helyzetre, gyorsan reagált a megváltozott piaci igényekre és körülményekre. Széles társadalmi és egészségügyi hatása lehet a megoldásnak, mely a Cocid-helyzeten is túlmutat. Az egészségügyi adatok érzékenységét a megfelelő titkosítással és védelemmel látták el, mely növeli a bizalmat az alkalmazás iránt.”

Georgiu Achilles innovációmenedzsment szakértő: „A pályázat kiváló ötlet volt, hosszú távon pedig még számtalan lehetőséget tartalmaz, mert jelenleg a diagnózis csak »passzívan« születik meg, de történhet automatizálva is. Az egyik lehetséges módszer, hogy egy mesterséges intelligenciát használó megoldás előszűri a képeket, és felcímkézi a gyanús eseteket. Akár még a terápiára is tehet konkrét javaslatokat a korábbi hasonló esetekből fakadóan, hogy mi is lenne a legjobb orvoslás az adott típusú problémára.”

Nehézségek legyűrve

Ebből kiindulva, valamint egyik bőrgyógyász partnerük, Dr. Bánvölgyi András ösztönzésére (és segítségével) belekezdtek egy teledermatológiai alkalmazás kifejlesztésébe, amellyel alig egy hónap alatt végeztek is.

A rendszer hasonlóképpen működik, mint a krónikus sebekről adatokat gyűjtő megoldás. Mobiltelefonnal le kell fotózni az adott bőrterületet, majd a képeket eljuttatni a szakorvosnak. A gyors eredmények nem jelentették azt, hogy a fejlesztés során ne ütköztek volna akadályokba a technológiai problémák, a jogszabályi környezetnek való megfelelés, vagy az egészségügyi szokások és folyamatok miatt.

Technológiai oldalon a legnagyobb kihívást a mobiltelefonok rendkívül eltérő hardver-erőforrásai, operációs rendszere és felhasználói felülete jelentette. A teledermatológiai fotózás ugyan jóval egyszerűbb, mint az eredeti adatgyűjtő alkalmazásnál használt eljárást, de itt is ütköztek hardverkorlátokba, nem is szólva arról, hogy az automatizált teszteket 40-50 kombinációra (telefontípus, operációs rendszer, verzió) lefuttatva is legfeljebb a készülékek 80 százalékát tudták lefedni.

Megkérdeztük a nyertest

Szoldán Péter ügyvezető, MedInnoScan: „Arra az agilitásra vagyunk a legbüszkébbek, amellyel ezt az applikációt és a leletező rendszert létrehoztuk. 2020. március elején merült fel az ötlet, március vége felé már kísérleti üzemben ment a rendszer, április 2-án pedig a nagyközönség számára is elérhetővé tettük. Ráadásul úgy sikerült ezt a sebességet elérni, hogy sem az adatvédelemben, sem az üzembiztonságban nem kötöttünk kompromisszumokat. Sokat jelentett az ügyet és minket támogató nagy cégek (Microsoft, Nvidia, Amazon) segítsége is.

Büszkék vagyunk az elismerésre, az ITBUSINESS Award a hazai informatikai ipar legrangosabb díja. Nemrégen indult, innovatív cégként nagy segítség az is, hogy a szakma ezáltal megismerhet bennünket, illetve tevékenységünket – a partnereinknek pedig már eldicsekedtünk vele.”

Nem könnyítette meg a munkát az adatvédelem és az érzékeny adatok kezelésének megvalósítása. Már a végponton titkosítják az adatokat, így előfordulhatnak olyan anomáliák, hogy a telefonon nem lehet megnézni az elkészült fotókat. Hasonlóképpen nem volt egyszerű beilleszteni a MedInnoScan által végzett folyamatot az orvosi ellátás szokásos adminisztrációjába.

20 ezer elégedett páciens

A MedInnoScan teledermatológiai alkalmazása úttörőnek számít a magyar egészségügyben. A digitalizáció szempontjából igen ígéretes területen nyújt egyszerűen kezelhető elektronikus szolgáltatást, hiszen a bőrgyógyászati vizsgálatok nagy része tényleg elvégezhető a távolból. Mindezt az alkalmazás az adatvédelmi rendelkezések és az érzékeny egészségügyi adatokkal kapcsolatos legjobb gyakorlatok maradéktalan betartásával valósítja meg.

Korántsem mellékesen a betegek számára is óriási könnyebbséget jelent az ingyenesen elérhető alkalmazás. Csupán a mobiltelefonjukra és egy internetkapcsolatra van szükség a vizsgálatok lefolytatásához, ami a Covid-járványtól függetlenül is egyszerűbbé teszi az életet, hiszen egyes vidéki területeken 40-50 kilométert is kell utazni a bőrgyógyászati szakrendelésekhez.

Az alkalmazás szükségességét és hasznosságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy idén augusztus végéig közel 20 ezer ellátást teljesítettek mintegy 19 ezer beteg esetében. Az orvosok is elégedettek a rendszer szolgáltatásaival, így az eredeti funkcionalitást kibővítették a magánegészségügy területére is. A MedInnoScan is igyekszik felhasználni tapasztalatait, és a bevált technológiákat, módszereket más orvosi területekre kiterjesztve vagy platformszolgáltatásként más szereplők részére is elérhetővé kívánja tenni. A megoldás iránt már külföldről is van érdeklődés.

Forrás: itbusiness.hu

Utolsó módosítás: 2021. október 11.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?