Budapest, 2024. május 8., szerda (MTI) - A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat magyarországi vállalkozások, kutatóhelyek, magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére - tájékoztatta a NKFIH és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közös közleményben szerdán az MTI-t.
Kiemelték, hogy az 500 millió forintnyi keretösszegből az érintettek 100 százalék vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a szabadalommal, használatiminta-oltalommal, növényfajta-oltalommal, formatervezési mintaoltalommal vagy védjegyoltalommal összefüggő hazai és nemzetközi SZTNH-eljárások finanszírozására - ideértve például az iparjogvédelmi tanácsadást, az ügyvivői szolgáltatást, valamint a hatósági díjak költségét.
A közlemény idézte Farkas Szabolcsot, az SZTNH elnökét, aki elmondta, hogy ez a pályázat egyedülálló módon nyújt lehetőséget a magyarországi és nemzetközi oltalomszerzés legfontosabb döntési pontjainál felmerülő költségek finanszírozására, így segítve elő végső soron a hazai, európai és nemzetközi iparjogvédelmi oltalom megszerzését. Szabados Zsuzsa, az NKFIH vállalati innovációs elnökhelyettese a közleményben kiemelte, minden piaci szereplőnek fontos felismernie, hogy a versenyképesség érdekében a szellemitulajdon-védelem területén is lépést kell tartani a konkurenciával.
A közlemény emlékeztet, hogy a Neumann János Programban (NJP) a kormány célul tűzte ki az iparjogvédelmi oltalmak számának jelentős emelését - jelenleg ugyanis 1 milliárd euró GDP-re Magyarországon 1,5 szabadalmi bejelentés jut, míg az EU-átlag 3,5. Ezért is döntött úgy a kormány az NJP-ben, hogy 2024-től 75 százalékkal csökkenti a szabadalmi bejelentési és fenntartási díjakat a magánszemélyek, kkv-k, egyetemek és kutatóintézetek részére, ezzel a magyarországi lett a legkedvezőbb díjszabás az említett kör számára egész Európában.
Mindez azért fontos, mert a kutatás-fejlesztési eredmények és az innovatív ötletek úgy hasznosíthatók leghatékonyabban, ha megfelelő jogi védelmet kapnak.
A közlemény szerint jó hír, hogy a piaci szereplők Magyarországon is egyre tudatosabbak ezen a területen, mind gyakrabban kérnek oltalmat az általuk fejlesztett termékre vagy technológiára az SZTNH-nál. A szemléletformálás segítségével pedig a NKFIH hosszú ideje célzott pályázatokkal támogatja, hogy minél szélesebb kör - akár a legkisebb mikrovállalkozás is - éljen ezzel a lehetőséggel.
A közlemény ismerteti: a hasonló céllal meghirdetett korábbi "Iparjog" pályázati konstrukciókban 2015 óta 474 kérelem részesült több mint 730 millió forint támogatásban.
Forrás: mti.hu