Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Redundáns KIF hálózati adatgyűjtő és elemző rendszer létrehozása
2021. május 06.
Módosítás: 2021. május 07.
Olvasási idő: 2 perc
Budapest, 2021. május 6., csütörtök (OTS) - A SATRAX ELEKTRONIC TELEKOMMUNIKÁCIÓS SZOLGÁLTATÓ ÉS KERESKEDELMI KORLÁTOLT FELELŐSSÉGÜ TÁRSASÁG A NEMZETI KUTATÁSI, FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS ALAP KERETÉBEN KIÍRT, "PIACVEZÉRELT KUTATÁS-FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS PROJEKTEK TÁMOGATÁSA (2020-1.1.2-PIACI KFI)" CÍMŰ PÁLYÁZATON VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁST NYERT, MELYNEK KERETÉBEN MEGVALÓSÍTÁSRA KERÜL A "REDUNDÁNS KIF HÁLÓZATI ADATGYŰJTŐ ÉS ELEMZŐ RENDSZER LÉTREHOZÁSA" CÍMŰ PROJEKTJE.

Az áramhálózatok sajátosságait figyelembe véve, jelenleg nem áll rendelkezésre olyan megoldás, amely alkalmas az áramhálózatokon végbemenő, egymástól függő és egymástól független folyamatok egyidejű vizsgálatára, annak a megoldására, hogy megkeressük azokat a rejtett, nehezen lokalizálható szakaszokat ahol a veszteségek többszörösei lehetnek a rendszer egészére jellemzőnek, és amelyek fizikai karbantartásával, felújításával az optimálishoz közelibb állapotúvá tehető a hálózat fizikai struktúrája. Különösen jelentkezik ez a probléma a lokális villamoshálózatokon, gyártelepeken, közvilágítási rendszerekben, ahol a legtöbb esetben több évtizede fejlődő hálózatok üzemelnek. Komplex monitoring rendszer hiányában az áramhálózatok teljes áttekintése, a folyamatok követése és elemzése a hálózat dinamizmusának vizsgálata céljából nem megoldható. Bizonyos esetekben az optimális - de még az optimálishoz közeli - működtetés sem tud megvalósulni, mert nem felderíthetők a hálózaton történő komplex jelenségek. Lényeges korlátozó feltétel (sajátosság), hogy az áramhálózatok elemeinek életkora és műszaki jellemzői eltérőek, továbbá nem megoldott a szükséges fejlesztések tervezésének alapját szolgáló adathalmazok strukturált összegyűjtése, elemzése, ahogy a műszaki-gazdasági szempontú javaslattételi eljárások leírása sem. A hálózatokon történő energiatovábbítás méréssel, és speciálisan erre a célra fejlesztett eszközökkel történő adatgyűjtéssel, valamint adatelemzéssel történő követése lehetővé teszi többek közt a lokális napenergia-termelés, a szabálytalan, jogosulatlan hálózati kapcsolódás(ok) okozta (feszültség- és teljesítmény-) ingadozás globális rendszerre gyakorolt hatásának megismerését. A hibák felderítése, a működés rendellenességeinek vizsgálata, a problémák feltárása és kezelése pontosan, célzottan oldható meg még olyan esetekben is, amikor azok oka(i) összetett eredetre vezethetők vissza. A valós rendszereken végzendő mérések és elemzések lefolytatásához megfelelő mennyiségű és megbízhatóságú adatra van szükség, melyet az egyedileg tervezett és gyártott eszközök biztosítanak. A kifejlesztésre kerülő eszközök és algoritmusok segítségével fixen telepített és alkalmilag elhelyezett megoldásokkal egyaránt lehetséges módon az elektromos hálózatok üzemeltetői képet kaphatnak a hálózat állapotáról, az üzemzavarok és problémák sajátosságairól, ezáltal lehetőség nyílik a fejlesztési irányok pontos meghatározására is.

Létrehozunk egy olyan, teljesen kész, azonnal alkalmazható eszközrendszert, amely segítségével hatékonyan megkereshetők a veszteségi források, hálózati zavarokat okozó tényezők, és azok kiküszöbölése gyorsan és hatékonyan megvalósíthatóvá válik. A korábbi rendszerekhez képest kifejlesztésre kerülő rendszerünk nagy előnye, hogy közvetlenül a veszteségeket termelő kis szakaszokat és pontokat tudjuk megkeresni egy nagyobb hálózati tér dinamikájának vizsgálatával, speciális elemző módszerekkel.

További információ kérhető:
Szalontai Árpád
Tel.: +36 30 257 6119
E-mail: arpad.szalontai@satrax.hu

Forrás: ots.mti.hu

Utolsó módosítás: 2021. május 07.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben