A nyíregyházi kutatócsoport új utakat keres
Növények távolíthatják el az egészségre veszélyes ritkaföldfémeket a vizekből. Egyre több kutatás vizsgálja ennek a lehetőségét.
A ritkaföldfémek (RFF) a modern ipari társadalmak egyik legfontosabb alapanyagai közé tartoznak megtalálhatók az elektronikai eszközökben, napelemekben, akkumulátorokban, orvosi diagnosztikai rendszerekben. A növekvő mennyiségük a természetes vizekben ugyanakkor komoly környezeti és egészségügyi kockázatokat hordoz. EDDIG ALGÁKKAL VÉGEZTÉK AZ ELTÁVOLÍTÁST - A Nyíregyházi Egyetem Környezet- és Természettudományi Intézete 2025 márciusában indult, négy éven át tartó kutatása azt vizsgálja, hogyan lehet ezeket az anyagokat hatékonyan eltávolítani a vízből szabadon úszó édesvízi növények (makrofiták) segítségével - osztotta meg a hírt szerkesztőségünkkel a Nyíregyházi Egyetem. A STARTING 24 pályázat projektjére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Alapjából elnyert 99 millió 516 ezer forint vissza nem térítendő támogatást az intézet egyik oktatója. A kutatás célja, hogy tudományos alapot nyújtson a ritkaföldfémek növények kel történő eltávolításához és azok hatékony kinyeréséhez. Eddig a ritkaföldfémek vízből történő kivonását főként tengeri algákkal kutatták, amelyek bár alkalmasak bizonyos nehézfémek megkötésére, hozamuk alacsonyabb, arathatóságuk bonyolultabb. KÖNNYEN GYŰJTHETŐEK A nyíregyházi kutatócsoport ezért új utakat keres: az édes vízi makrofiták alkalmazását vizsgálják, melyek gyorsan nőnek, könnyen gyűjthetőek, és jelentős mennyiségű ritkaföldfémet képesek megkötni. A kutatás során kiemelt figyelmet kap a kémiai és fizikai változók szerepe is, valamint ezeknek a hatása a bioakkumulációs folyamatokra.
FENNTARTHATÓ KÖRNYEZETGAZDÁLKODÁS Precíziós elemanalitikai mérésekkel a kutatók teljes anyagmérleget készítenek, ami új perspektívát nyújt az RFF-ek természetes vizekből való eltávolításában. A projekt eredményei nemcsak tudományos szempontból jelentősek, hanem hosszú távon gyakorlati alkalmazások alapjául is szolgálhatnak a fenntartható környezetgazdálkodás és a zöld technológiák területén g hazai és nemzetközi szinten.
Forrás: Kelet-Magyarország