Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A számítógépes biológiai képelemzés legjobbjai találkoznak Szegeden
A számítógépes biológiai képelemzés legjobbjai találkoznak Szegeden
2018. január 25.
Módosítás: 2022. január 04.
Olvasási idő: 3 perc
Mintegy 250, számítógépes biológiai képelemzéssel foglalkozó, prominens kutatót várnak Szegedre, a Biológiai Képelemzők Európai Hálózatának (NEUBIAS) nemzetközi konferenciájára január 27-e és február 2-a között. A rendezvény célja, hogy a szakma legjobbjai aktív párbeszédet folytassanak egymással biológiai képelemzés, a mesterséges intelligencia és az adatbányászat komplex területén elért legújabb kutatási és fejlesztési eredményekről.
A számítógépes biológiai képelemzés forradalmasíthatja a gyógyítást
A számítógépes biológiai képelemzés hidat képez az élettudományok és az informatika között. A biológiai képelemzéssel foglalkozó szakemberek különféle számítógépes eszközök együttes használatával és automatizálásával folyamatosan tökéletesítik a képelemzési munkafolyamatokat, ami egyre precízebb elemzést és diagnózist tesz lehetővé, egyre nagyobb teljesítőképesség mellett.
Ezzel lehetőséget ad arra, hogy a manuálisan feldolgozható néhány száz helyett több millió képi adatot elemezzenek a szakértők, és felfedezzék akár a legkisebb, sejtszintű eltéréseket is. Ilyen módon már igen korai fázisban fényt deríthetnek a szervezetben zajló kórfolyamatokra, és már a tünetek megjelenése előtt észlelhetik a kialakulóban lévő betegségek első jeleit, ami kiemelt jelentőséggel bírhat például a daganatkutatásban vagy az agykutatás területén egyaránt.
A szakma digitális szótárának összeállítására vállalkoznak a szakemberek
A hétnapos rendezvénysorozat három részre tagolódik. A szűkebb körnek szóló első négy nap programja két szakmai továbbképzés és az ezzel párhuzamosan futó „Taggathon”. Ez utóbbi keretében a szakma húsz legkiválóbb képviselője arra vállalkozik, hogy összeállítsa a számítógépes biológiai képelemzés digitális szótárát, vagyis egy olyan kereshető adatbázist, ami a szakterület egészét lefedi.
A legkiválóbb szakértők tisztelik meg jelenlétükkel és előadásukkal a rendezvényt
Az ezt követő háromnapos szimpóziumra mintegy 250 résztvevőt várnak a szervezők. Ebben a pár napban a legújabb biológiai képelemző szoftverek bemutatásától az élettudományi képelemzés legégetőbb problémáira fókuszáló megoldások ismertetéséig számos téma terítékre kerül. A szimpózium plenáris előadói között szerepel a szakma három legkiemelkedőbb egyénisége. Külön megtiszteltetés, hogy a konferencián a világ vezető tudomány módszertani folyóiratának számító, amerikai Nature Methods főszerkesztője is részt vesz, és előadást is tart.
A konferenciát dr. Szigeti Gyula Péter, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kutatás-fejlesztésért felelős elnökhelyettes nyitja meg.
Az Európai Unió Horizon 2020 stratégiai program keretein belül finanszírozott NEUBIAS kezdeményezés fő célkitűzése olyan képzési tevékenységek, online eszközök és adattárak fejlesztése Európában, amelyek elősegítik a ma még kibontakozóban lévő biológiai képelemzés, mint új szakma erősödését. Ezzel egyben az élettudományok területén kialakult egyik fő problémát próbálja feloldani. Nevezetesen azt, hogy a kutatóintézetek által a fejlett képalkotó eszközökbe fektetett hatalmas beruházások nem állnak összhangban a képi adatok elemzésére irányuló kapacitással.
Hazánk a biológiai képelemzés területén is felveszi a versenyt a világ élvonalával
Dr. Horváth Péter, a konferenciát szervező bioinformatikus – aki a rendezvénynek otthont adó MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végez hazai viszonylatban is úttörő kutatómunkát a számítógépes biológiai képelemzés terén – elmondta, hogy a NEUBIAS konferencia egyedülálló lehetőséget ad arra, hogy megmutassuk: a hazai kutatók e területen is kiemelkedően teljesítenek, és ezzel Magyarország egy újabb ponton felveszi a versenyt a világ élvonalával.
Forrás: hirado.hu
Utolsó módosítás: 2022. január 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?