Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Szegeden tartotta kétnapos ülését az ESFRI Forum
2024. szeptember 23.
Módosítás: 2024. szeptember 24.
Olvasási idő: 2 perc

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) társszervezésével 2024. szeptember 16-17-én Szegeden tartotta 89. ülését a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI Forum), amelynek a Szegedi Tudományegyetem adott otthont.

Az ESFRI Forum 2002-ben azzal a céllal jött létre, hogy támogassa a kutatási infrastruktúrákkal (KI) kapcsolatos európai szintű szakpolitika és döntéshozatal koherens, stratégiai megközelítését, és összehangolja a KI-k hatékonyabb kihasználásához és fejlesztéséhez vezető többoldalú kezdeményezéseket. Az ESFRI Forum fontos célkitűzése, hogy az európai KI-k helyzetéről és a hozzájuk kapcsolódó jövőbeli célokról 3-5 évente áttekintő útitervet (roadmap) készítsen, amelyben azonosítják a páneurópai szinten meghatározó és az európai kutatói közösségek hosszú távú igényei szempontjából nélkülözhetetlen kutatási infrastruktúrákat. A legutóbbi, 2021-es ESFRI Útitervben szereplő 22 Projekt és 41 Landmark közül Magyarország teljes jogú tagként 4 Projektben és 16 Landmarkban vesz részt, amelyekbe a magyar kutatók bekapcsolódását az NKFI Hivatal által befizetett éves tagdíjak biztosítják. Közülük kiemelkedően fontos számunkra az ELI – Extreme Light Infrastructure (ELI ERIC), illetve azon belül a Szegeden található ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás (ELI-ALPS).

A küldötteket Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte. A zártkörű ülésen az EU-tagállamok és a társult tagországok mintegy 60 szakpolitikai és tudományos képviselője vett részt. A kétnapos tanácskozáson a résztvevők tárgyaltak a 2026-ra tervezett ESFRI Útiterv előkészítésének feladatairól, a kutatási infrastruktúrák szerepéről, különös tekintettel arra, amelyet az EU következő költségvetési ciklusra szóló kutatási keretprogramjában (FP10) töltenek be, valamint a KI-k további európai kezdeményezésekkel – mint pl. EOSC, EDICs, TIs – való kapcsolatáról.

Az ülés záró eseményeként a küldöttek látogatást tettek az ELI-ALPS-ban, ahol Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a résztvevőket. Az ELI ERIC által nyújtott kutatási lehetőségeket Allen Weeks, az ELI ERIC főigazgatója mutatta be, ezt követően a küldöttek a laboratóriumokban tekinthették meg a kutatási infrastruktúra nemzetközi szinten is egyedülálló berendezéseit.

Forrás:u-szeged.hu

Utolsó módosítás: 2024. szeptember 24.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?