Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Támogatott projekt indult a társalgási mesterséges intelligencia jelnyelvre való kiterjesztésére
2024. december 17.
Módosítás: 2024. december 18.
Olvasási idő: 2 perc

Budapest, 2024. december 17., kedd - A DeepSign Tecnologies Kft. 2024. december 1-én elindította a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), mint kezelő szerv útján meghirdetett GYORSÍTÓSÁV megnevezésű (kódszám: 2023-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV) című program ’SIGNBOT - Társalgási mesterséges intelligencia kiterjesztése jelnyelvi interfésszel’ című, 2023-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV-2024-00019 jelű pályázatának megvalósítását. A projekt célja, hogy a nagy nyelvi modellek ugrásszerű fejlődése nyomán gyors ütemben terjedő társalgási AI technológiákat a siket személyek számára alkalmas módon, jelnyelvekre is kiterjesszék.

A DeepSign Tecnologies Kft. 2024. december 1-én elindította a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), mint kezelő szerv útján meghirdetett GYORSÍTÓSÁV megnevezésű (kódszám: 2023-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV) című program ’SIGNBOT - Társalgási mesterséges intelligencia kiterjesztése jelnyelvi interfésszel’ című, 2023-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV-2024-00019 jelű pályázatának megvalósítását. A projekt tervezett befejezési dátuma 2027. november 30. Támogatás összege 198 938 950,- Ft, Támogatás mértéke 73,46%, Teljes pályázati projektösszeg: 270 829 150,- Ft.

Projektünk célja, hogy a nagy nyelvi modellek ugrásszerű fejlődése nyomán gyors ütemben terjedő társalgási AI technológiákat a siket személyek számára alkalmas módon, jelnyelvekre is kiterjesszük. Olyan megoldást hozunk létre, mellyel a technológiai szolgáltatók számára világszinten is vezető céggé válhatunk a jelnyelvi interfészek szolgáltatásában és rajtuk keresztül sokmillió, jelnyelvet anyanyelvként használó emberszámára biztosítsuk az egyenlő hozzáférést. Célunk, hogy bárhol, ahol társalgási AI technológiát használnak - például weboldalakban elhelyezett chatbotok vagy telefonon futó intelligens asszisztensek -, ott a beszélt nyelvek mellett a jelnyelv is támogatott legyen. Egy weboldalon kapcsolódóan futó chatbot esetében például a siket ügyfelek kérdéseiket szöveges helyett videóüzenetben, anyanyelvükön is feltehessék. (A jelnyelvet használó siketek számára a beszélt nyelv írott változata második/idegen nyelv, melynek elsajátítása rendkívül nehéz).

A létrejövő eredmény egy informatikai szoftver, mely modulként értékesíthető és képes a társalgási mesterséges intelligencia megoldásokhoz illesztve azok jelnyelvi elérhetőségét biztosítani. Fejlesztésünk nem csupán társadalmi haszonnal, de jelentős üzleti potenciállal is bír. Közvetlenül a nemzetközi piacokat (első lépésben az USA-t) célozzuk, ahol web és mobilalkalmazások akadálymentességére évente körülbelül 700 millió dollárt, jeltolmácsolásra 2,5 - 5 milliárd dollárt költenek a privát és állami szervezetek. Bár projektünk első lépésben a piaci logikát követve az amerikai jelnyelvre (ASL) fókuszál, a felhasznált technológiák alkalmasak további jelnyelv-beszélt nyelv párok feldolgozására is, így az ASL után elsők között kívánjuk a megoldást magyar jelnyelvre is lokalizálni majd.

További tájékoztatás: info@deepsign.ai

Kiadó: DeepSign Technologies Kft.


Forrás: mti.hu

Utolsó módosítás: 2024. december 18.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?