Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Válasz az újszerű áramhasználatra
2019. szeptember 14.
Módosítás: 2019. szeptember 16.
Olvasási idő: 2 perc
A fogyasztók változó szokásai, az elektromobilitás és a megújuló alapú áramtermelés világszerte kihívás elé állítja a villamosenergetikai rendszerek szabályo­zóit. Kelet-Közép-Európában elsőként Budapesten létesítettek olyan akkumulátoros energiatárolót, amely választ ad az újszerű áramhasználat okozta problémákra.

A régióban egyedülálló magyar innováció eredményeként üzemel az az akkumulátoros energiatároló Budapesten, amelyet az Alteo Nyrt. adott át tegnap, elősegítendő a villamosenergetikai rendszer kiszabályozását. A magyar gyökerű, tőzsdén jegyzett vállalat ügyvezető igazgatója, ifj. Chikán Attila elmondta, hogy az 1,1 milliárd forintos beruházás költségének majdnem a felét, 500 millió forintot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán nyerte el a cég.

A projekt részeként Alsórákoson, a – 2015-ben az Alteo által felvásárolt – Synergy Kft. gázmotoros erőműve mellé telepített akkumulátorok hat megawatt kapacitással bírnak. A cégvezető a létesítmény létjogosultságának alátámasztására kifejtette: a klímavédelmi célok eléréséhez érdemes minél magasabb arányú, megújuló alapú áramtermelést biztosítani, ám ezek döntő része időjárásfüggő, ezért hektikusan állítja elő a villamos energiát.

További kihívást jelent a fogyasztók viselkedésének változása is, ennek részleteiről Luczay Péter, az Alteo nagykereskedelmi és virtuáliserőmű-irányítási igazgatója beszélt. Az akkumulátor azokat az ingadozásokat is segít kiegyenlíteni, amelyeket az elektromos autózás térnyerése, illetve – a háztetőkre szerelt napelemekkel – a fogyasztók termelőként való megjelenése okoz.

Ezenkívül figyelni kell arra is, hogy az áramfogyasztási és a -termelési görbe nem feltétlenül esik egybe. Az akkumulátor és a mögötte álló informatikai rendszer a gázerőművel együtt ezen egyenlőtlenségeket segíti kiegyenlíteni. A földgáztüzelésű erőmű szintén a rendszer kiegyenlítése szempontjából jelentős, hiszen kifejezetten gyorsan állítható a leadott teljesítménye, és a fosszilis energiahordozók közül a legkevésbé káros a légkörre.

Az áramtároló tesztüzeme egy évvel ezelőtt indult. Az országban 28 megawatt (MW) primer szabályozó kapacitás áll rendelkezésre, a budapesti létesítmény ennek negyedét-ötödét képviseli. Az egyéves tesztüzem alatt az országos villamosenergetikai rendszerirányító, a Mavir mintegy ötmilliárd forintot takarított meg a kiszabályozáson – közölte tegnap Luczay Péter.

Forrás: magyarnemzet.hu

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 16.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben