Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Vertikális farm Budapest közepén - mesterséges fénnyel termesztik a mikrozöldségeket
2021. május 06.
Módosítás: 2021. május 06.
Olvasási idő: 5 perc
Egyedülálló kutatás-fejlesztési vertikális farmot avatott a Tungsram május 5-én Budapesten. A létesítményben kizárólag mesterséges fénnyel, hidropóniás rendszerben, számítógépes szenzorok igénybevételével termesztenek növényeket, egyetemekkel együttműködve végeznek kutatásokat a jövő élelmiszerellátása érdekében és az egész ország számára piaci kiugrást jelentő beltéri gazdálkodás témájában.

A Tungsram újpesti telephelyén létrehozott beltéri farmon 150 négyzetméteren folyik hidropóniás mikrozöldség- és salátatermelés kizárólag mesterséges megvilágítással. Emellett két kisebb klímakamra szolgálja a kutatási tevékenységet.

A létesítmény ugyan kereskedelmi méretű, de a kutatás-fejlesztés a célja, ez teszi egyedülállóvá Közép-Európában.

A 125 éves Tungsram 120 éve működik az újpesti telephelyen, 1896 óta visz megfizethető elektromosságot a háztartásokba, és minden kutatógenerációja hozzáadott valami újat a világhoz – hangsúlyozta Jörg Bauer elnök-vezérigazgató.

A cég letette a névjegyét a rádiózás és televíziózás technológiájában, az orvosi műszergyártásban, de épített például üveg- és konzervgyárat is. Mindig erőssége volt az innováció, a jelenlegi fejlesztő generáció pedig három éve új innovációs programot hirdetett, amit „zöld átalakulásnak” neveztek el.

A célja, hogy válaszokat keressen az emberiség egyik legnagyobb kihívására, a fenntartható élelmezés biztosítására a Föld meredeken növekvő népessége számára. „Hamarosan tíz milliárd embernek kell enni adni úgy, hogy közben ne pusztítsuk el a bolygót” – fogalmazott az elnök-vezérigazgató, aki szerint „ha valamiben segített a COVID, az az volt, hogy jobban figyelünk a környezet védelmére.” Mint mondta, Magyarország mindig élen járt az agrárkutatásban, de a Tungsram beltéri farmja nem versenyez a hagyományos mezőgazdasággal, hanem kiegészíti azt.

A Föld lakossága már jelenleg is kihasználja a természeti erőforrásokat, miközben a klímaváltozás is óriási károkat okoz. Erre lehet válasz az élelmiszertermelés áthelyezése, amely nagy lehetőség a magyar egyetemek számára is.

A Tungsram célja ugyanis, hogy a legjelentősebb mezőgazdasági kutatórészleget hozza létre ezen a területen.

A 2018-ban megkezdett „zöld átalakulás” programhoz köthető bevétele máris elérte az összes bevétel 50 százalékát, ami igazolja, hogy a cél nem ellentétes a profittal.

A Közép-Európában egyedülálló kutatási-fejlesztési farmot 575 millió forintból hozta létre a gazdasági társaság az Innovációs és Technológiai Minisztérium 250 millió forintos támogatásával.

A projekt közel száz százalékban magyar fejlesztésben és kivitelezésben valósult meg. A farm a Biopólus Zrt. biotechnológiai tudását alkalmazva a KÉSZ Csoport kivitelezésében készült az Eisberg kereskedelmi partnerségével. A lámpákat és a technológiát a Tungsram nagykanizsai és hajdúböszörményi gyára biztosította.

A fejlesztés elismeréseként informatika kategóriában Innovációs Nagydíjat nyert el a Tungsram Group.

Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke a kutatás-fejlesztési farm avatásán felidézte Pakucs Jánost, akinek a kezdeményezésére huszonkilenc éve elindult a Magyar Innovációs Nagydíj-pályázat. A díjat eddig 282 vállalatnak, illetve tudásszervezetnek ítélték oda.

Az idei mezőny a pandémia ellenére kiemelkedően népes volt, 50 százalékkal emelkedett a jelentkezők száma. Ebben a versenyben került a Tungsram az idei nyolc díjazott közé, akik mellett egy startup-csapat is elismerést kapott. A nagydíj szakértő zsűrije a hagyományos képességek újra hasznosítását, az agrotechnikai fejlesztést, az ökoszisztéma kialakítását, valamint a wolframszál újra hasznosítását díjazta a Tungsram innovációjában.

Az erről szóló oklevelet dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára adta át Jörg Bauer elnök-vezérigazgatónak. Kiemelte: a kormány célja, hogy Magyarország visszatérjen az öt legjobb agrárkutató ország közé, amiben mérföldkőnek számít a Tungsram beruházása, hiszen a világ élelmezése az egyik legfontosabb kihívás. 2050-re 70 százalékkal nagyobb élelmiszerigényt támaszt majd a Föld lakossága, amelynek több mint kétharmada városokban fog élni. A vertikális farmok nagy előnye, hogy termőtalajban és vízben szegény területeken is hasznosíthatók, keveset használnak a természeti erőforrásokból és mivel a technológia bárhová telepíthető, a szállítási költség tekintetében is fenntarthatóbbá teszik az élelmiszertermelést.

A szakpolitikus szerint büszkeségre ad okot a közel száz százalékban magyar fejlesztés és gyártás, amelynek köszönhetően máris kilenc magas hozzáadott értéket képviselő magyar munkahely jött létre.

„Büszkék vagyunk és nagy jövőt jósolunk a három éve ismét magyar tulajdonba került vállalkozásnak – mondta -, amely Magyarországról indul a világpiac meghódítására.” A kutatás-fejlesztési farm célja, hogy a Tungsram későbbi vevői számára be tudja mutatni a teljes technológiát és az eredményt is, a növények mennyiséget, színét, ízét, a fő cél ugyanis ehhez hasonló, teljes farmrendszerek értékesítése más termelők számára.

A vállalat számos hazai egyetemmel áll kapcsolatban, és ezeket a kapcsolatokat bővíteni akarja.Felmerült például a telephelyére kihelyezett egyetemi tanszékek gondolata is.

A Tungsram beltéri farmokra szánt lámpáival már folynak a kísérletek a kertészeti területen világhírű holland Wageningen Egyetemen, az angol Readingi Egyetemen és a mértékadó tanúsítványairól ismert Fraunhofer Intézetben is.

A most bemutatott intenzív és jelenleg még költséges technológia üzleti értelemben négy piaci szegmensben versenyképes: a speciális zöldségek (mikrozöldek, bébilevelek), a gyógyszeripar számára hasznos növények, a palántanevelés, valamint az epertermelés piacán.

A termesztés során nem alkalmaznak növényvédőszereket, sem génmódosítást. A zárt technológia révén maximális a higiénia, így a kórokozók távol maradnak. A vízfelhasználás akár 95-98 százalékkal kisebb, mint a szabadtéri termesztés során.

A Tungsram 2018-ban magyarországi központú márkaként tért vissza a piacra a GE Lighting EMEAT fényforrás-üzletágának és globális autólámpa-ágazatának felvásárlásával.

A 3700 alkalmazottat foglalkoztató vállalat termékeinek 93 százalékát exportálja, 100 nemzetközi piacon van jelen.

Magyarországon öt gyárat és 1600 beszállítóra, valamint partnerre épülő ellátási láncot üzemeltet.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Utolsó módosítás: 2021. május 06.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?