Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
A 7. keretprogram és háttere - Sajtóanyag
A 7. keretprogram és háttere
2007. február 08.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 5 perc

A közösségi szintű kutatás- fejlesztési együttműködés fő formáját a tagállamok által megvalósított négyéves kutatási-, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramok jelentik. A keretprogramok célja, hogy a tagállamok közti kutatási együttműködések erősítésével, az erőforrások koncentrálásával olyan kutatási célok megvalósítását segítsék, melyek erősítik az európai ipar tudományos és technológiai alapjait, javítják Európa nemzetközi versenyképességét és elősegítik a társadalmi- gazdasági fejlődést.

Az Európai Tanács 2000-ben, Lisszabonban tartott ülésén megfogalmazott célkitűzések hatására - amely szerint 2010-re a Közösségnek a világ legdinamikusabban fejlődő, legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává kell válnia- az Unióban a korábbinál még erőteljesebben érvényesül a tagállami keretek között folyó kutatás- fejlesztési tevékenységek összehangolására, a kutatások szétaprózottságának csökkentésére irányuló szándék.

A kutatás-fejlesztés az, mely az oktatással és az innovációval együtt a „Tudás háromszögét” alkotják. Ezért a lisszaboni célkitűzések felülvizsgálatakor a kutatás központi szerepet kapott. A 2005. február 2.-án nyilvánosságra hozott bizottsági jelentés által kitűzött célok között szerepel többek között a kutatás-fejlesztésbe történő befektetések növelése és javítása, erős európai ipari bázis kialakítása és az innováció előmozdítása.

2004. júniusában az Európai Bizottság elfogadta a „Tudomány és technológia, Európa jövőjének a kulcsa- iránymutatások az Európai Unió kutatáspolitikájának támogatásához” című dokumentumot, mely meghatározza az Európai Unió új kutatáspolitikájának hat fő célkitűzését, melyek a következők:

  1. európai kiválósági központok létrehozása a laboratóriumok együttműködésén keresztül;
  2. az európai technológiai kezdeményezések elindítása;
  3. az alapkutatás kreativitásának ösztönzése a kutatócsoportok európai szintű versenyén keresztül;
  4. Európa vonzóvá tétele a legjobb kutatók számára;
  5. európai léptékű kutatás-fejlesztési infrastruktúrák fejlesztése;
  6. a nemzeti kutatási programok koordinálásának erősítése.

A 2007-ben induló 7. Kutatási-, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogram négy specifikus programra tagolódva – Kooperáció, Ötletek, Emberi erőforrás, Kapacitások- magában foglalja e hat fő célkitűzést. A kooperáció specifikus program az, mely a fent említett hat célkitűzés közül hármat foglal magában: így a kollaboratív kutatást, az európai technológiai kezdeményezéseket, illetve a nemzeti programok koordinációját. Az „Ötletek” az alapkutatás támogatását tűzte ki célul a kutatócsoportok európai szintű versenyén keresztül. Az „Emberi erőforrások” program a már létező Marie Curie akciók továbberősítését szolgálja a tudás és karrierfejlesztés valamint az ipar- akadémia közti mobilitás erősítése érdekében. A „Kapacitások” a kutatási infrastruktúra, a kutatási potenciál fejlesztését célozza meg.

Eltérően az eddigiektől a 7. Keretprogram nem négy, hanem 7 éves lesz, mint az Európai Unió költségvetési időszaka.

A 7. Keretprogram a 6. Keretprogram folytatását jelenti. Vagyis a Bizottság arra törekedett, hogy a 6. Keretprogramhoz képest kevés új eszközt vezessen be, hisz az új eszközök megismeréséhez idő kell.

A 6. Keretprogramhoz képest újdonság:

  1. a 6. Keretprogram fenntartható fejlődés, globális változások és ökoszisztémák tematikus prioritás 3 alprioritása- közlekedés, energia, környezet- önálló tematikus prioritásként jelenik meg;
  2. biztonságkutatás;
  3. Ötletek specifikus programon keresztül az alapkutatás támogatása;

A 7. Keretprogram költségvetése
(millió euró)

Kooperáció
 
32 413
Egészségügy
6 100
Élelmiszerek, mezőgazdaság és biotechnológia
1 935
 
Információs és kommunikációs technológiák
9 050
 
Nanotudományok, nanotechnológiák, anyagtudomány és új gyártástechnológiák
3 475
 
Energia
2 350
 
Környezetvédelem (beleértve az éghajlatváltozást is);
1 890
 
Közlekedés (beleértve a repüléstechnikát is)
4 160
 
Társadalomi-gazdasági és humán tudományok
623
 
Űrkutatás
1 400
 
Biztonsági kutatás
1 430
 
Emberek
 
4 750
Ötletek
 
7 510
Kapacitások
 
4 097
Kutatási infrastruktúrák
1 715
 
A KKV-k javára végzett kutatás
1 336
 
A tudás régiói
126
 
Kutatási potenciál
330
 
Tudomány a társadalomban
280
 
A kutatási politikák koherens fejlesztésének támogatása
70
 
Nemzetközi együttműködési tevékenységek
180
 
A Közös Kutatóközpont nem nukleáris fellépései
 
1 751
Összesen:
 
50 521

Magyarország célja a 7. Keretprogramban

Az Európai Unió a 7. Keretprogramban 50521 millió eurót fordít kutatás-fejlesztésre a következő hét évben.

Magyarország sikeres részvételének becslése
 

Lakosság arányában:
 - 1,01 Mrd euró/ 7 év (~260 Mrd Ft)

144M euró/ év (~37 Mrd Ft/év)
 

GDP arányában:
 - 353M euró /7év (~91,78 Mrd Ft)

50M euró /év (~13,1 Mrd Ft)
 

Kutatók arányát tekintve:
 - 500M euró/ 7év (~130 Mrd Ft)

71M euró/év (~20 Mrd Ft)

(2005. évi adatok alapján)

A 7. keretprogramban - a hazai kutatók arányát figyelembe véve- az egy évre jutó 20 milliárd forint közel azonos mértékű az előző, a 6. Keretprogramban (2002-2006) összesen elnyert hazai támogatás összegével.

A keretprogramokban a tagállamok által elnyerhető támogatás összege nem a tagállamok befizetéseinek mértékétől, hanem a pályázatok és a pályázók kiválóságától függ.

A korábbi 6. Keretprogram tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarországnak a következő években az EU tagállamainak részvételével végzett kutatás-fejlesztés területén a vállalatok részvételét és az általuk koordinált projektek számának és méretének növelését kell erősítenie. Ennek a célnak a megvalósítását egy olyan hazai pályázati program segíti majd, amely az Európai Unióhoz benyújtandó pályázatok elkészítéséhez, projektmenedzsment képzések szervezéséhez, korábbi pályázati tapasztalatok hasznosításához nyújt szakmai és anyagi támogatást.

Magyarország az Európai Unió közös kutatásfejlesztésében résztvevő hazai pályázók képviseletének biztosítására egy brüsszeli iroda kialakítását tervezi. Az iroda fő feladata lesz, hogy aktuális információk összegyűjtésével elősegítse, hogy minél több hazai pályázat legyen sikeres.

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?