Birkner Zoltán elmondta: a tématerületi programokkal azt szeretné a kormány elérni, hogy magyar állami egyetemek, illetve magyar állami kutatóintézetek egy adott vagy több témának nemzetközi szinten is a centrumává váljanak, így átívelhetők akár tudományterületek és intézmények is.
A feladatra 14,6 milliárd forintot osztanak szét az idén 26 intézmény között - közölte az NKFIH elnöke. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója arról beszélt, hogy a fehérjetakarmány programjukkal pályáztak a támogatásra, amely hozzájárulhat a magyar mezőgazdaság minőségi és mennyiségi fejlődéséhez, a társadalom jólétének erősítéséhez. Célja helyettesíteni, kiváltani, esetleg kiegészíteni a Magyarországon használt, nagyrészt importból származó GMO-s szójafehérjét. Hozzátette, hogy ezt a célt az alaptörvény is rögzítette, amely szerint Magyarország mezőgazdasága jövőjét GMO mentesen képzeli el. Ehhez a mezőgazdasági alapanyag előállításban szinte minden rendelkezésre áll, kivéve a GMO mentes fehérjeforrás - fűzte hozzá.
A NAIK vezetője beszélt arról, hogy az importált szóját a magyar mezőgazdaságból kiváltani teljesen nem lehet, de vannak alternatív megoldások és ezeket célozza meg a kutatási program. Azt kutatják majd, hogyan lehet GMO mentesen magyar forrásból hasonló összetételű takarmányokkal kiegészíteni a szójatakarmányt - tette hozzá.
Gödöllő, 2019. augusztus 13., kedd (MTI)