Az asztro-részecskefizika célja, hogy az űrből érkező sugárzás vizsgálatával választ keressen az Univerzum keletkezésével, annak szerkezetével kapcsolatos alapvető kérdésekre. Ezek a kutatások rávilágíthatnak az Univerzum döntő hányadát alkotó, közvetlenül nem észlelhető „sötét anyag” mibenlétére, a kozmikus sugárzás szerepére a csillagok, bolygók kialakulásában; ugyanakkor hozzájárulhatnak az anyagot felépítő elemi részecskék természetéről alkotott ismereteink bővüléséhez is.
Az ASPERA program ezeknek a kutatásoknak az európai szinten történő összehangolásában nyújt segítséget, lehetőséget ad az érintett szervezeteknek az információk cseréjére, a kutatási források összehangolására és a kutatási eredmények szélesebb körű hasznosítására. Az ASPERA az Európai Bizottság által, az Európai Unió 7. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogramja keretében támogatott koordinációs projekt, amelynek tagja a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH). A projekt résztvevői 2008 szeptemberében olyan közös kutatási stratégiát (roadmap) dolgoztak ki, amely hosszabb távon definiálja az elérni kívánt tudományos eredményeket, illetve megjelöli az ezek eléréséhez szükséges eszközöket.
A 2010. október 15-én, Budapesten, az NKTH által megrendezett ASPERA Magyar Nemzeti Nap célja részben a projekt eredményeinek áttekintése volt. Emellett a résztvevők áttekintést kaptak a hazai K+F szféra intézményrendszeréről, a kutatástámogatási lehetőségekről, továbbá a magyar asztro-részecskefizikai kutatások fő irányairól és eredményeiről. Az ASPERA Nemzeti Nap lehetőséget biztosított a magyar kutatóknak arra is, hogy tapasztalatot cseréljenek a projekt külföldi képviselőivel, és információt kaphattak az asztro-részecskefizikai fejlesztési elképzelésekről Európában.
Az ASPERA programról bővebb információ a http://www.aspera-eu.org/ címen olvasható.
Az asztro-részecskefizika európai stratégiája elérhető a következő címen:
http://www.aspera-eu.org/images/stories/roadmap/aspera_roadmap.pdf
|
Dr. Frei Zsolt, Németh Vilmos, Dr. Thomas Berghöfer |
Budapest, 2010. október 15.