Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
A Baross Gábor program 2008. évi régiós pályázati felhívásainak rövid ismertetése - Háttéranyag
A Baross Gábor program 2008. évi régiós pályázati felhívásainak rövid ismertetése - Háttéranyag
2008. október 01.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 22 perc

Régiók:

Dél-Alföldi Régió

Innovációs elemzések (DA_elem07)

A pályázat célja, hogy a Dél-alföldi Régióra vonatkozóan olyan közgazdasági kutatások, innovációs szakmai elemzések készüljenek, amelyek támogatják a régióban innovációval foglalkozó szervezetek munkáját, segítenek rávilágítani a K+F-fel kapcsolatos lehetőségekre, aktuális kihívásokra. Az elkészült tanulmányok a tervek szerint hozzájárulnak majd az innováció társadalmi tudatosításához, segítik majd az innovációs folyamatok megértését is.

A pályázat három témakörben („Innovációs szolgáltatásigény”; „Innovációs potenciál”; „Az innovációs készség és hajlandóság növelésének lehetőségei a kis- és középvállalkozások körében”) kerül kiírásra: mindegyik témakörön belül várhatóan 1-2 pályázat kap majd támogatást. A pályázat kerete 56,4 millió forint; a projektenként igényelhető támogatás maximum 15 millió forint. A pályázaton kis- és középvállalkozások, non-profit szervezetek, költségvetési kutatóintézmények, felsőoktatási intézmények indulhatnak, kizárólag egyénileg. A projektre a pályázóknak minimum 5% saját forrást kell biztosítaniuk. Az elkészült tanulmányokat a pályázóknak az érintett szakmai közösségek számára közkinccsé kell tenniük.

A pályázati támogatás a kutatások elkészítésére, az eredmények bemutatására (pl. rendezvényeken), illetve a publikálás költségeinek fedezésére használható fel.

Innovációs Szolgáltatásfejlesztés (DA_INNO_07)

A támogatás célja a régió innovációs szolgáltatásainak fejlesztése, annak elérése, hogy az itt működő, innovációs szolgáltatók professzionális, a vállalkozások számára széles körben elérhető, folyamatos szolgáltatások nyújtására legyenek képesek, ezáltal meghatározott számú innovációs projekt piacképessé válását díjmentesen elősegítsék, segítséget nyújtsanak a projektek sikeres megvalósításához.

Az összesen 200millió forint keretösszegű pályázaton a Dél-Alföldi régióban a kis- és középvállalkozások számára szolgáltatásokat nyújtó, non-profit szervezetek, kis- és középvállalkozások indulhatnak, egyénileg. Ebből az összegből várhatóan 5-8 projekt támogatására nyílik majd lehetőség.

Projektenként maximálisan 30 millió forintra lehet pályázni; a pályázónak a projekthez legalább 5% saját forrást kell biztosítania.
A támogatott szolgáltatások a pályázati kiírás értelmében igen sokfélék lehetnek: tudás- és technológiatranszfer elősegítésére, projektfejlesztő szolgáltatásra, tanácsadásra, partnerközvetítésre éppúgy lehetőség van, mint rendezvényeken való részvételre, képviseletre vagy képzések szervezésére. A projektben  mindenképpen vállalni kell meghatározott számú regionális székhelyű KKV vagy bármely KKV-nak a régióban bejegyzett fióktelepe innovációs projektjének komplex technológiamenedzsment szolgáltatásokkal történő díjmentes, dokumentált fejlesztését, s ennek keretében legalább három innovációs projekt piacképessé válásának díjmentes elősegítését, azoknak sikeres megvalósítását.

Kutatás-fejlesztési eszközbeszerzés (DA_ESZK_07)

A pályázat célja a régióban kutatás-fejlesztéssel foglalkozó szervezetek K+F infrastruktúrájának fejlesztése, annak érdekében, hogy így jobb minőségű szolgáltatást tudjanak nyújtani az itt működő, innovációt igénylő vállalatoknak.

A pályázaton kutatás-fejlesztéssel foglalkozó kis- és középvállalatok, non-profit és költségvetési kutatóhelyek indulhatnak – utóbbiak azonban támogatást csak piaci áron értékesített szolgáltatásaik fejlesztéséhez igényelhetnek. A pályázaton kutatáshoz használatos eszközök, immateriális javak beszerzésére, illetve kísérleti rendszerek, tesztkörnyezetek létrehozására egyaránt lehet támogatást igényelni.

A pályázat teljes keretösszege 400 millió forint; egy projekttel maximum 30 millió forint támogatásra lehet pályázni. Várhatóan 8-20 db. projekt kaphat majd támogatást. A pályázaton a kis- és középvállalkozások – a költségvetési kutatóhelyekhez képest – nagyobb támogatás-intenzitásban részesülhetnek.

Termék-, technológia- és szolgáltatásinnováció (DA_TECH_07)

A pályázat keretében innovációs tevékenység támogatására nyílik lehetőség. A pályázaton kis- és középvállalkozások indulhatnak, egyénileg vagy maximum két résztvevős konzorciumok keretében.

A 998 millió forintos keretösszegű kiírásból maximum 80 millió forint támogatási igényű, ipar kutatást vagy kísérleti fejlesztést célzó projektekkel lehet pályázni. Összesen várhatóan 15-35 projekt részesül majd támogatásban. A kiírás nagyobb támogatás-intenzitásra ad lehetőséget ipari kutatások, illetve kísérleti fejlesztések esetében. A támogatás-intenzitást ezen kívül az is befolyásolja, hogy kis- vagy középvállalkozásokról van-e szó (a pályázat ilyen szempontból előnyben részesíti a kisvállalkozásokat), illetve ha két egymástól független KKV ad be közös projektjavaslatot, illetve ha a projekt eredményeit széles körben elérhetővé teszik, például konferenciákon, tudományos szaklapokban.

Tudás- és technológiatranszfer (DA_TRAN_07)

A pályázat célja az innovatív vállalkozások szakmai ismereteinek bővítése, a szakterülethez kapcsolódó hazai és nemzetközi tapasztalatok megismerése, alkalmazása, valamint ezek egymással történő megosztása az innovációs készség fejlesztése, minőségorientált termékek és szolgáltatások kialakítása érdekében.

A pályázat keretösszege  363.4 millió forint; a projektek maximális támogatási igénye 30 millió forint lehet. Várhatóan 12-40 projekt támogatására nyílik majd lehetőség. A támogatás többek között szakmai rendezvényeken (konferenciákon, szakkiállításokon stb.) való részvétel költségeinek fedezésére, szakmai, innovációs képzéseken való részvételre, technológiaközvetítéssel foglalkozó adatbázisokban való regisztrációra, tanulmányutakon való részvételre, projektmenedzsment költségek fedezésére használható fel.

Dél-Dunántúli Régió

Kis- és középvállalkozások innovációs fejlesztéseinek támogatása (DD_KKV_07)

A pályázat keretében elsősorban kis- és középvállalkozások innovációs fejlesztéseinek támogatására nyílik lehetőség. A pályázati kiírás élelmiszeripar és agrárinnováció, környezeti ipar, alternatív energetika, egészségipar, Textil-, bőr- és ruházati ipar, Gépipar, fémfeldolgozás, elektronika, informatika témakörökben fogad el projektjavaslatokat, az adott témakörökben megjelölt kutatási témákra. (Az élelmiszeripar, agrárinnováció témakörön belül pl. újszerű élelmiszeripari termékek fejlesztésére, az adott térségre jellemző, hagyományos élelmiszerek termékfejlesztésére, csomagolástechnika fejlesztésekre vagy minőségi, élelmiszerbiztonsági tanúsítási rendszerek, technológiák fejlesztésére lehet pályázni.)

A pályázaton jellemzően kis- és középvállalkozások indulhatnak, de egyes kutatási területek nyitottak más szereplőkre, pl. költségvetési finanszírozású kutatóhelyek számára is. Projektenként minimálisan 5, maximálisan 25 millió forint támogatásra lehet pályázni; a támogatás-intenzitás témakörtől függően 25-45%-ig alakulhat.

A  982,9 millió forintos keretösszegű pályázat keretein belül várhatóan 30-50 db. projekt részesülhet támogatásban.

Piaci igényeknek megfelelő K+F laboratóriumi, méréstechnikai infrastruktúra fejlesztése (DD_INFRA_07)

A pályázat célja K+F és mérési szolgáltatást nyújtó akkreditált laboratóriumok, kutatási szervezetek innovációs infrastruktúrájának és szolgáltatásainak fejlesztése. A támogatás K+F célú és speciális méréstechnikai szolgáltatások nyújtására alkalmas infrastruktúra, műszerpark kialakításához, fejlesztéséhez nyújt segítséget a régióban. A pályázat preferálja a régió kiemelt kutatási területeibe illeszkedő projekteket, tehát élelmiszerbiztonsági, környezet technológiai, környezet egészségügyi, biotechnológiai, bioinformatikai vagy elektronikai laboratóriumi infrastruktúrák fejlesztését. Ugyancsak cél a piaci igénynek megfelelő mérési, kutatási, minősítési szolgáltatások nyújtására alkalmas infrastruktúra és szolgáltatás portfolió kialakításának elősegítése.

A pályázat keretösszege 377,8 millió forint; ebből várhatóan 7-15 projekt támogatása történhet majd meg. A pályázaton állami tulajdonú vállalkozásként működő kutatási szervezetek, piaci szolgáltatást nyújtó, jogi személyiségű kutatási szervezetek, laboratóriumok, illetve a régióban székhellyel rendelkező kis- és középvállalkozások indulhatnak. A projektenként igényelhető támogatás összege minimum 5, maximum 50 millió forint. A pályázat kiemelten támogatja a magánkézben levő (nem állami vagy önkormányzati tulajdonban levő) kis- és középvállalkozásokat: előbbiek 70%-os, utóbbiak 60%-os támogatás-intenzitásban részesülhetnek, míg a többi pályázó támogatási igénye nem haladhatja meg az 50%-ot. Az elnyert támogatást K+F eszközök, műszerek, illetve immateriális javak (találmány, szabadalom, licensz, know-how) beszerzésére lehet fordítani.

Kis- és középvállalkozások innovációs fejlesztéseinek előkészítése (DD_IFE_07)

A pályázat célja a mikro- és kis- és középvállalkozások támogatása abban, hogy innovációs, fejlesztési ötleteiket sikeres, jó minőségű, finanszírozásra alkalmas projekttervé alakíthassák. A pályázat a szükséges innovációs támogató szoláltatások finanszírozását könnyíti meg.
A pályázat keretösszege 32,9 millió forint; várhatóan 10-15 projekt kap majd támogatást. Az igényelhető támogatás minimális mértéke 1, maximális mértéke 5 millió forint; az igényelhető támogatás mértéke a projekt teljes elszámolható költségeinek 50%-a.

Az elnyert támogatás műszaki megvalósíthatósági tanulmányok, piackutatások, újdonságvizsgálatok, technológiai audit finanszírozására használható fel.

Észak-Alföldi Régió

Innováció emberi erőforrásainak képzése (EA_KEPZ_07)

A pályázat célja olyan szakemberek képzése, akik képesek a programban részt vevő ipari partnerek elvárásainak megfelelő feladatokat az elvárt, magas szinten ellátni. A programon belül vállalatok és középfokú vagy felsőoktatási intézmények közös szakképzési projektjei kerülnek támogatásra. A projektek kizárólag új vállalati igényekre alapozott, technológiai jellegű közép- vagy felsőfokú szakképzés indítására irányulhatnak, min. 10 fő részvételével.

A pályázaton gazdasági társaságok, oktatási intézmények, illetve műszaki tudományos egyesületek által alkotott, 2-5 fős konzorciumok indulhatnak, azzal a kikötéssel, hogy a gazdasági társaság nem részesülhet támogatásban. A projekt keretében tananyagok kidolgozása, ezek oktatás, képzése valósul majd meg; az elnyert támogatás a hallgatók támogatására, illetve gyakorló és demonstrációs eszközök beszerzésére is felhasználható. A konzorcium tagjaként gazdasági társaság, egyéni vállalkozó, szövetkezet támogatás igénybevétele nélkül a saját forrásaival és eszközeivel járulhat hozzá a képzési projekthez, javaslatot tehet a képzés irányára és témájára, illetve gyakorlóterepet biztosíthat a képzéshez.

A pályázatra 200 millió forint áll rendelkezésre; támogatást az előzetes elképzelések alapján 10-40 projekt kaphat majd. Egy projekt keretében minimum 5, maximum 20 millió forint támogatásra lehet majd pályázni. A projekt keretében megvalósuló képzésben kizárólag azon a középfokú vagy felsőoktatási intézmény hallgatói vehetnek részt, akik nem állnak munkaviszonyban az adott vállalkozással.

Kutatás-fejlesztési és innovációs program (EA_KFI_07)

A pályázat, két program keretében, kutatás-fejlesztési projektek finanszírozásához ad segítséget. Az első program – Közös kutatás-fejlesztés és innováció (KOZKFI) – az innováció szereplőinek együttműködő projekteket, a másik – Önálló kutatás-fejlesztés és innováció (ONKFI) – az önállóan végzett innovációs tevékenységet támogatja. A KOZKFI-re összesen 831 az ONKFI-re 763,77 millió forint áll rendelkezésre.

A KOZKFI kiírásán konzorciumok indulhatnak; ebben non-profit szervezetek, költségvetési kutatóhelyek is szerepelhetnek tagként, de a konzorcium vezetőjének mindenképpen gazdasági társaságnak kell lennie.

A pályázat nagyobb projektméretet tesz lehetővé a KOZKFI esetében: itt a minimális támogatás 30, maximum 100 millió forint lehet, míg az ONKFI esetében a támogatás mértéke 10 és 30 millió forint között mozoghat. A támogatás-intenzitás  költségvetési kutatóhelyek, non-profit szervezetek akár a 100%-ot is elérheti. Gazdasági társaság esetén ez a végzett kutatás-fejlesztési tevékenységtől, illetve a társaság jellegétől függ: a kiírás ilyen szempontból a kis- és középvállalkozásokat, illetve az ipari kutatásokat részesíti előnyben. További előnyt jelenthet, ha a projekt két, egymástól független kkv részvételével valósul meg, illetve – ipari kutatás esetén – amennyiben a projekt eredményeit a széles szakmai közösség számára is elérhetővé teszik. A támogatás-intenzitás így akár a 80%-s mértéket is elérheti.

A támogatást nem csak közvetlenül a kutatás-fejlesztési tevékenység támogatására, de a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos költségek fedezésére is fel lehet használni.

K+F+I befektetések vonzása a régióba program (EA_BEF_07)

A program célja együttműködés kialakítása a régió innovációs szereplői között, közös K+F+I befektetési portfolió kialakítása befektetők részére. A portfólió egy honlapon kapna helyet, ahol a leendő, potenciális befektetők napra kész információt szerezhetnek a térség befektetési lehetőségeiről (pl. kutatásfejlesztés eredményekre alapozott befektetések, innovációs központokba való betelepülés feltételei, inkubátorházak szolgáltatásai, befektetők számára vonzó adottságok ismertetése stb.). A pályázaton ennek a – legalább megyei lefedettséget biztosító – honlapoknak a létrehozásának, üzemeltetésének, költségeire lehet pályázni.

A pályázaton a Régió területén működő területfejlesztési tanácsok vagy munkaszervezeteik projektjeivel lehet indulni, kizárólag egyénileg (konzorciumban nem). Az igényelhető támogatás maximális összege 35 millió forint; a pályázaton maximum 3 pályázat részesülhet támogatásban.

Észak-Magyarországi Régió

A régióban kiírt pályázatokon előnyt élveznek azok a projektek, amelyek a hálózatban való gondolkodást segítik: a régió kutatási helyeivel, felsőoktatási intézményeivel, a régió meghatározó gazdasági szereplőivel (nagyvállalatok, integrátorok, beszállítói központok) dokumentáltan együttműködnek.  Ugyancsak előnyt élveznek azok a projektek, amelyek a hátrányos helyzetű kistérségek gazdasági élénkítéséhez, fölzárkóztatásához a humán-erőforrásainak fejlesztésehez járulnak hozzá.

Innovációs szolgáltatásfejlesztés, kutatás-fejlesztési eszközbeszerzés, laboratóriumi és méréstechnikai infrastruktúra fejlesztése (EM_ITN1_07 – EM_ITN2_07)

A két pályázati program célja részben vállalkozások, elsősorban KKV-k számára széles körben elérhető, K+F és innovációs szolgáltatások nyújtására képes szolgáltató központok kialakítása (EM_ITN1_07), másrészt elsősorban a KKV-k számára K+F és mérési szolgáltatást nyújtó akkreditált laboratóriumok, kutatási szervezetek, speciális területek méréstechnikai feladatait ellátó központok, létrehozása, mérőeszközökkel való ellátása (EM_ITN1_07).

Szolgáltató központok kialakítására összesen 415 millió, laboratóriumok kialakítására és felszerelésére összesen 334 millió forint áll rendelkezésre. A támogatás minimális összege mindkét esetben ötmillió forint; a támogatás felső határa a szolgáltató központok kialakítására benyújtott pályázat esetében 80, laboratóriumok esetén 50 millió forint.

A pályázatokon kis- és középvállalkozások, közhasznú szervezetek, non-profit és költségvetési kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények indulhatnak. A pályázati támogatást a szolgáltatások rendszerének kiépítésére, a szükséges immateriális javak beszerzésére, eszközök beszerzésére lehet felhasználni.

K+F együttműködések támogatása az Észak-magyarországi Régióban (EM_ITN3_07)

A pályázat kutatás-fejlesztési, innovációs projekteket, illetve az innovációs szereplők közötti együttműködéseket támogatja.

A pályázaton ipari kutatások, kísérleti fejlesztések elvégzésére irányuló projektjavaslatokkal lehet indulni. A pályázaton gazdasági és közhasznú társaságok, költségvetési és non-profit kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények egyaránt elindulhatnak, önállóan, illetve maximum 5 tagú konzorciumokban is. A pályázat maximális keretösszege 529,2 millió forint; a legkisebb támogatási igény hatmillió, a legnagyobb harmincmillió forint lehet.

A pályázati kiírás nagyobb támogatás-intenzitást tesz lehetővé kis-, illetve középvállalkozásoknak, illetve eleve nagyobb támogatás-intenzitás lehetséges a kísérleti fejlesztések esetében. A projektre ugyancsak nagyobb támogatás-intenzitás érhető el, ha abban legalább két KKV, illetve legalább egy KKV és legalább egy kutatási szervezet együttműködése valósul meg. Nagyobb mértékű támogatásra úgy is jogosultságra lehet szerezni, ha a projekt keretében végzett ipari kutatás eredményeit a szélesebb szakmai közösség számára elérhetővé teszik. A maximális támogatás-intenzitás 80%; a fennmaradó részre a pályázatot benyújtóknak saját forrást kell biztosítaniuk.

A régió innovációt támogató emberi erőforrásainak fejlesztése (EM_ITN4_07)

A pályázat célja szakemberek, felsőoktatásban tanuló végzős hallgatók, doktoranduszok hazai és nemzetközi tapasztalatszerzése érdekében oktatási intézményekhez, kutató intézetekhez, beszállítói hálózatokhoz kapcsolódó képzési- és csereprogram(ok) szervezése, illetve erre való felkészítése.
A 40 millió forintos keretösszegű pályázaton a régióban működő KKV-k, közhasznú társaságok, alapítványok, felsőoktatási intézmények indulhatnak; várhatóan 4-16 projektjavaslat részesülhet támogatásban. A támogatási igény minimális értéke 4, maximális mértéke 10 millió forint lehet.

A pályázaton elnyert támogatást a képzésben részt vevő szakember, hallgató előkészítő oktatásának megszervezésére, a kiküldéssel összefüggő napidíj, utazási- és szállásköltség fedezésére, a fogadó szervezetnél a fogadási feltételek megteremtésére lehet felhasználni.

Innovációs elemzések (EM_ITN5_07)

A pályázat célja a régión belüli gazdasági folyamatok (különös tekintettel a K+F és innovációs tevékenységekre) változásainak regisztrálására, elemezésére szolgáló módszerek kifejlesztése.

Az elméleti kutatásokat is magában foglaló projekt során felmérnék a régió K+F kapacitásait, az ott zajló innovációs folyamatokat; ennek révén lehetőség lenne az optimális beavatkozási pontok feltárására, az innovációs potenciál kérdésében meghatározó indikátorok, célcsoportok, befolyásoló tényezők azonosítására. Az eredményeket egy nemzetközi összehasonlítást is lehetővé tevő adatbázisba kellene rendezni.

A pályázatra 20 millió forint áll rendelkezésre; ebből várhatóan 2-5 projekt támogatására nyílik majd lehetőség. A pályázaton kis- és középvállalkozások, közhasznú társaságok, felsőoktatási intézmények, non-profit kutatóhelyek egyaránt indulhatnak. Az elnyert támogatást a kutatások költségeinek fedezésére, illetve az eredmények publikálására lehet felhasználni.

A csúcstechnológiákhoz kapcsolódó alkalmazott K+F tevékenység és technológia intenzív KKV-k régió specifikus innovációs feladatainak támogatása (EM_ITN6_07)

A projekt célja a régióban a csúcstechnológiák területén végzett KFI tevékenység infrastrukturális feltételei megteremtésének támogatása, a régió által preferált tudományterületeken (anyagtudomány és nanotechnológia, megújuló energiaforrások, élelmiszer biztonsági- és környezeti technológiák) és iparágakban (gép és járműőipar, vegyipar, mechatronikai ipar, szilikát ipar).

A pályázat teljes keretösszege 500 millió forint, ebből várhatóan 5-15 projekt támogatására nyílik majd lehetőség. A pályázaton gazdasági és közhasznú társaságok, illetve kutatóhelyek indulhatnak, egyénileg vagy maximum 5 tagú konzorciumokban. Az igényelhető támogatás minimális mértéke 25, maximális mértéke 100 millió forint. A támogatás intenzitása non-profit kutatóhely esetén 95%, kisvállalkozás esetén 70%, középvállalkozás esetén maximum 60% lehet.

A pályázati támogatás a csúcstechológiai kutatás-fejlesztési, innovációs tevékenység kialakításához szükséges berendezések, eszközök, immateriális javak beszerzésére, a berendezések fogadási, telepítési és működtetési költségeinek fedezésére, illetve a beruházás előkészítésére (tanulmányok készítése, engedélyek beszerzése stb.) lehet felhasználni.

A csúcstechnológiákhoz kapcsolódó fejlesztések piacbővítése (EM_ITN7_07)

A pályázat célja kis- és középvállalkozások fejlesztési eredményeinek nemzetközi piacon való megjelenésének támogatása.

A pályázat keretösszege 40,2 millió forint; a pályázaton kis- és középvállalkozások indulhatnak. A támogatást az adott KKV által végzett kutatási eredményeket bemutató információs anyagok, kiadványok készítésére, kiállításokon való megjelenés költségeinek (beleértve a kiutazást és az ott-tartózkodást is) lehet felhasználni.

Közép-Dunántúli Régió

Innovációs infrastruktúra fejlesztése (KD_INFRA_07)

A támogatás közvetlen célja, hogy elősegítse a régióban az innováció, kutatás-fejlesztés infrastrukturális bázisának megerősítését, illetve továbbfejlesztését. A pályázat keretösszege 173,5 millió forint; ebből várhatóan 20-25 projekt kaphat majd támogatást. A támogatás minimális összege 5, maximális összege 25 millió forint lehet.

A támogatásra gazdasági társaságok, felsőoktatási intézmények, kutatóhelyek, technológiai központok, technológiai inkubátorházak, innovációs központok, innovációs transzferközpontok,   inkubátorházak jogosultak. A támogatás-intenzitás a pályázó szervezet típusától függ: kisvállalkozások esetén 60%, középvállalkozások esetén 50% lehet; a többi pályázó maximum a költségek 40%-ra nyújthat be támogatást.

A támogatás az innovációs láncba illeszthető alkalmazott kutatási/fejlesztési eredmény előállítására képes, K+F tevékenységhez köthető K+F eszközök, műszerek, szoftverek, technológiák, know-how-k, licencek beszerzésére használható fel.

Gazdasági integráció támogatása (KD_INTEG_07)

A pályázat célja, hogy elősegítse kutatás-fejlesztési projektek finanszírozásával a régióban működő innovációs szereplők, illetve a kis- és középvállalkozások közötti kapcsolatok fejlesztését. A pályázat keretösszege 615,8 millió forint, ebből várhatóan 40-45 db. pályázat részesülhet támogatásban.

A pályázaton kizárólag kis- vagy középvállalkozás által vezetett konzorciumok indulhatnak; a konzorciumoknak közfinanszírozású, illetve non-profit kutatóhelyek is tagjai lehetnek. A minimális támogatási igény 5, a maximális 30 millió forint lehet.

Az elnyert támogatás ipari kutatások, kísérleti fejlesztések finanszírozására használható fel. A pályázaton – magasabb támogatás-intenzitás révén – előnyt élveznek azok a projektek, amelyekben kisvállalkozások is részt vesznek. A pályázat ugyancsak kiemelt támogatás-intenzitást tesz lehetővé egymástól független KKV-k együttműködése révén megvalósuló projektek esetében, illetve akkor, ha az ipari kutatás eredményeit a szélesebb szakmai közönség számára nyilvánosság számára hozzáférhetővé teszik.

Innovációs menedzsment fejlesztése (KD_MANAG_07)

A pályázat célja a régió innovációs szereplői közötti információs csatornák kiépítésének, fejlesztésének támogatása, az innováció terjedését támogató tevékenységek katalizálása.

A pályázat keretösszege 124,2 millió forint; ebből várhatóan 15-20 projekt támogatására nyílik majd lehetőség. A pályázaton gazdasági társaságok, felsőoktatási intézmények, kutatóhelyek, technológiai pontok, technológiai inkubátorházak, innovációs központok, innovációs transzferközpontok, inkubátorházak vagy ezekből a szereplőkből álló konzorciumok indulhatnak. Az igényelt támogatás mértéke 5-15 millió forint lehet.

Az elnyert támogatás ipari parkok, logisztikai központok, innovációs központok és egyéb háttérintézmények közötti közös információs rendszer és adatbázis kialakítására, az innováció térbeli terjedését katalizáló tevékenység, pl. komplex programok – nemzetközi jelentőséggel bíró és regionális szintű konferenciák, kiállítások, előadássorozatok, stb. – rendezésére, szervezésére használható fel.

Közép-Magyarországi Régió

Innovációs nemzetközi projektekben való részvétel támogatása (KM_NEMZ_07)

A pályázat célja a K+F+I témájú nemzetközi finanszírozású projektekben való részvétel támogatása. A pályázatra 291,7 millió forint áll rendelkezésre. A támogatás minimális mértéke 1, maximális mértéke 20 millió forint lehet.

A pályázaton a régióban működő, alap- és ipari kutatással, kísérleti fejlesztésekkel foglalkozó kutatóhelyek indulhatnak. A támogatás egy nemzetközi pályázat kiírójával megkötött támogatási szerződés alapján megvalósítandó vagy megvalósítás alatt lévő, még nem lezárt támogatási szerződéshez adható. A támogatási intenzitás legfeljebb 50% lehet. A kedvezményezettnek tehát a nemzetközi pályázaton (pl. az EU 7. Kertprogramjának pályázatán) támogatást nyert K+F+I projekt megvalósításában résztvevő kutatási szervezetnek a pályázat kiírójával kötött támogatási szerződés szerint ráeső projektköltségek fedezéséhez szükséges saját forrás legalább 50 %-át saját költségvetéséből kell kigazdálkodnia.

A pályázaton a nemzetközi pályázatra is benyújtott projekt költségeinek fedezésére van mód.

Innovációs projektek előkészítésének támogatása (KM_ELOK_07)

Az „Innovációs projektek előkészítésének támogatása” c. pályázati program célja innovációs projektek előkészítése, az innováció-közvetítő szervezetek és innovációs transzferirodák üzleti szolgáltatásainak fejlesztése, illetve bővítése, valamint az általuk szervezett szakmai programok támogatása. A pályázat keretösszege 325 millió forint. A támogatás lehetséges mértéke 1-10 millió forint.

A pályázaton kis- és középvállalkozások, felsőoktatási intézmények, KKV-knak innovációs szolgáltatásokat nyújtó non-profit szervezetek, költségvetési vagy non-profit kutatóhelyek indulhatnak el.

A pályázaton KKV-knak piaci ár alatt nyújtott szolgáltatások támogatására van lehetőség. Ez innovációs hídképző tevékenységeket (üzleti mentoring szolgáltatások, technológia transzfer szolgáltatások) valamint konferenciák, szakkiállítások szervezését és lebonyolítását egyaránt jelentheti. A támogatási intenzitás maximum 50% lehet; a fennmaradó költségeket a pályázóknak saját forrásból kell fedezniük.

Kutatás-fejlesztési eszközbeszerzés (KM_ESZK_07)

A pályázat célja a régió vállalkozásai és egyéb innovációs tevékenységet folytató szervezetei innovativitásának, hálózatalkotásának ösztönzése az innovatív termékek, szolgáltatások bevezetését lehetővé tevő eszközök beszerzésének támogatásával. A pályázat keretösszege 842,2 millió forint.

A pályázaton kis- közép- és egyéni vállalkozások, non-profit és költségvetési kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, illetve az ezekből a szereplőkből alkotott, maximum 5 fős indulhatnak. Felsőoktatási intézmény, kutatóhely önállóan nem, csak konzorcium tagjaként pályázhat.

A támogatás-intenzitás a pályázó szervezet típusától és székhelyétől egyaránt függ. Budapesti kisvállalkozás maximum 45%-os, középvállalkozás 35%-os támogatásra jogosult; Pest megyében 50, illetve 40 százalékra is számíthatnak az érintett vállalkozások. A legmagasabb támogatás-intenzitást a költségvetési, illetve non-profit kutatóhelyek érhetik el, abban az esetben, ha költségeiket megfelelően el tudják különíteni a gazdasági társaságokétól: ebben az esetben akár a projekt rájuk eső költségeinek 80%-ra is jogosultak lehetnek.

Az elnyert támogatást saját technológiai kutatás-fejlesztési tevékenységet szolgáló, innovatív termék kifejlesztését, szolgáltatás bevezetését, K + F eredmények újszerű alkalmazását lehetővé tevő, új (kkv-k esetén ez nem kitétel), kutatás-fejlesztési célú tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzésére lehet felhasználni.

K+F+I szolgáltatások igénybevételének támogatása (KM_KFI_07)

A pályázati program célja a regionális innováció ösztönzése, ezen belül új termékek és szolgáltatások fejlesztésének segítése K+F+I tevékenységhez, illetve termékfejlesztéshez kapcsolódó, innovációt segítő szolgáltatások igénybevételének támogatása révén. A pályázat keretösszege 1088,6 millió forint; ebből várhatóan kb. 40 projekt részesül majd támogatásban.

A pályázaton kis- közép- és egyéni vállalkozások, szövetkezetek indulhatnak. Az igényelhető támogatás minimális összege 5, maximális összege 30 millió forint.

A pályázaton kutatás-fejlesztési projekthez kapcsolódó szolgáltatás igénybe vételéhez lehet támogatást kérni. Ez különböző K+F+I, inkubációs vagy technológiai háttérszolgáltatásokat éppúgy jelenthet, mint különböző (technológiai, szellemi jogokhoz vagy projektmenedzsmenttel kapcsolatos) tanácsadási tevékenységeket.

Szellemi tulajdonvédelemmel kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele (KM_SZAB_07)

A pályázati felhívás célja a szellemi tulajdonvédelem fontosságának tudatosítása, az innovatív ötleteknek a feltaláló és nemzetgazdaság előnyére való hasznosítása. A pályázat céljainak megvalósítására 325 millió forint áll rendelkezésre.

A pályázaton kis- és középvállalkozások, egyéni vállalkozók, non-profit szervezetek, kutatóhelyek indulhatnak. A támogatás maximális intenzitását a KKV-k, valamint KKV-nak minősülő szervezetek esetében az érintett szabadalom vagy iparjogvédelmi oltalom tárgyához elsőként vezető kutatási tevékenység jellege határozza meg. Ha az ipari kutatás, akkor kisvállalkozások esetében a maximális  70%, középvállalkozások esetében 60%; ha kísérleti fejlesztés, akkor kisvállalkozások esetében: 45%, középvállalkozások esetében: 35%. Természetes személyek és kutatási szervezetek esetében a támogatásintenzitás: 70%.

A pályázatban a kutatási-fejlesztési tevékenység során előállított termékek iparjogi védelméhez szükséges szolgáltatások igénybevételére, újdonságvizsgálatra, szabadalomkutatásra, illetve a hazai bejelentés költségeinek fedezésére lehet támogatást nyerni.

Termék – technológia – innováció (KM_TERM_07)

A pályázati felhívás célja az ipari kutatás-fejlesztési tevékenységek, új vagy továbbfejlesztett termékek, szolgáltatások kifejlesztésének ösztönzése. A pályázat keretösszege 200 millió forint. A pályázaton kis- és közép- és egyéni vállalkozások, szövetkezetek indulhatnak. A támogatás minimális összege 3, maximális összege 20 millió forint.

Támogatásra K+F projektekkel (ipari kutatásokkal vagy kísérleti fejlesztésekkel) lehet pályázni. A pályázat kiemelten (magasabb támogatás-intenzitással) támogatja az ipari kutatásokat, illetve a kisvállalkozásokat. A maximális támogatás-intenzitás 70%.

A pályázaton elnyert támogatást a K+F tevékenységhez végzett anyagok, eszközök beszerzésére, az esetlegesen szükséges immateriális javak (pl. know-how-k) megvásárlására, illetve a szolgáltatáshoz igénybe vett tanácsadás igénybevételéhez lehet igénybe venni.

Nyugat-Dunántúli Régió

„Innovációs Központ” (Nd_INRG3_07)

A pályázat célja, hogy a régióban innovációs szolgáltatásokat, az innovációs tevékenységet segíteni tudó központok jöhessenek létre (várhatóan 3-6 projekt kaphat majd támogatást). A pályázaton gazdasági társaságok, vállalkozók, felsőoktatási intézmények, non-profit szervezetek vagy ezek maximum ötfős konzorciumai indulhatnak el. A projektenként igényelhető minimális támogatás összege 10, maximális összege 150 millió forint, ez az elszámolható összes költségek 90%-át fedezheti; a többire saját forrást kell biztosítaniuk a pályázóknak.

A pályázaton elnyert támogatás a központ létesítéséhez szükséges engedélyek költségeinek fedezésére, az Innovációs központ innovációs céljait szolgáló berendezések és eszközök (pl. mérőeszközök, vizsgáló és minősítő berendezések, új termékek és technológiák minősítéséhez és az innovációs célok megvalósításához szükséges berendezési és felszerelési eszközök, info-kommunikációs technológiák stb.), a központ kiemelt céljaihoz illeszkedő elvárások, technológiák beszerzésére, illetve innovációs célokat is szolgáló oktató-bemutató termek létesítésére, felszerelésére használható fel. Az innovációs központ szolgáltatásai iránti igényt előzetes szándéknyilatkozatokkal is igazolni kell.

„Ösztöndíj” (ND_INRG1_07)

A pályázat célja a régióban működő, innovációval foglalkozó szervezetek (vállalkozások, non-profit szervezetek, költségvetési kutatóhelyek) emberi erőforrás iránti szükséglet kielégítése.  A pályázati támogatásból kutatók alkalmazására, az ő munkabérük fedezésére vagy támogatására, a kutatóhelyek kialakítására vagy a szervezet maximum két munkatársának külföldi, tapasztalatszerző munkavégzésére nyílik lehetőség. (Utóbbi esetben a kiutazó kutató itthoni munkaviszonya nem szűnhet meg, illetve visszatérési kötelezettsége van a régióba.)

A pályázat teljes keretösszege 100 millió forint; a projektjavaslat minimális támogatási igénye 3, a maximális 15 millió forint lehet. Egy projekt maximális támogatás-intenzitása 90% lehet. A tervek szerint a pályázaton 8-20 projekt támogatására nyílik majd lehetőség.

„Spin off” (ND_INRG2_07)

A pályázat célja spin-off (kutatási eredmények piaci hasznosítását célzó) vállalkozások létrejöttének elősegítése.

A pályázatra gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozások, non-profit szervezetek, vagy ilyen típusú tagokból álló, maximum öt tagú konzorciumok pályázhatnak. A pályázat kétféle tevékenység támogatására van lehetőség: továbbvitelre, piackerülésre alkalmas projektek kiválasztására, illetve az ehhez kapcsolódó vállalkozások megalakulásához szükséges tanácsadási, mentorálási, inkubálási és hasonló ingyenes szolgáltatások elvégzésére. Csak projekt kiválasztásra nem lehet pályázatot benyújtani; ugyanakkor az lehetséges, hogy a kiválasztási folyamat még a pályázat benyújtása előtt megtörténjen.

Egy projekt 5-30 millió forint támogatásban részesülhet; a támogatás az összes elszámolható költség maximum 95%-át fedezheti. A pályázat keretösszege 261,6 milliárd forint.

Termék-, technológia-, szolgáltatás-innováció (ND_INRG5_07)

A pályázat célja kutatás-fejlesztési, innovációs projektek támogatása. Cél, hogy műszakilag új vagy lényegesen továbbfejlesztett termékek, eljárások, szolgáltatások valósuljanak meg. A pályázat ez ehhez vezető tevékenységeket, a gyártási és szolgáltatási fázist megelőző fejlesztési tevékenységeket támogatja.

A pályázat keretösszege 482,2 millió forint; várhatóan 15-25 projekt részesülhet majd támogatásban. Az igényelhető támogatás minimális összege 5, maximális összege 100 millió forint.

A pályázaton egyénileg kis- és középvállalkozások, egyéni vállalkozók indulhatnak. Projektjavaslatot maximum 5 tagú konzorciumok nyújthatnak be; ebben non-profit szervezetek, költségvetési kutatóhelyet is kaphatnak; konzorcium vezetője azonban kizárólag kis- és középvállalkozás lehet.
A pályázat más támogatás-intenzitással támogatja kísérleti fejlesztések (25%), illetve ipari kutatások (50%) lebonyolítását – a támogatás mértékét pozitívan befolyásolja még, ha a projektben két különálló KKV működik együtt, illetve amennyiben egy ipari kutatás eredményeit a projekt végrehajtói a szélesebb szakmai közösség számára is elérhetővé teszik. Kisvállalkozások ugyancsak nagyobb mértékű támogatásra jogosultak.

„Innovációs kampány” (ND_INRG6_07)

A pályázat célja az innováció jelentőségének társadalmi tudatosítása, az innováció eredményeinek minél szélesebb publikum előtt történő bemutatása. A 80 millió forint keretösszegű pályázaton gazdasági társágok, szövetkezetek, egyéni vállalkozások, non-profit szervezetek vagy ilyen típusú tagokból álló, maximum 5 tagú konzorciumok indulhatnak. A pályázaton 1 projekt nyerhet támogatást.

A pályázónak olyan regionális lefedettséget biztosító projektjavaslatot kell benyújtania, amelyben valamennyi, a pályázatban megjelölt kommunikációs tevékenységre kitér. Ez különböző média-megjelnéseket (helyi tévéadásokban, egyéb médiumokban) ugyanúgy magában foglal, mint különböző rendezvényeket, rendhagyó tanórákat a régió iskoláiban vagy a regionális innovációs fejlesztések, eredmények promotálását.

További információ:
Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Elnöki Tikárság
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Tel.: (06 1) 484 2893
Fax: (06 1) 318 4130
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?