Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
A BAY-NANO kutatólaboratórium kutatómunkájának ismertetése - Sajtóanyag
A BAY-NANO kutatólaboratórium kutatómunkájának ismertetése
2006. május 02.
Módosítás: 2019. március 20.
Olvasási idő: 3 perc

A „nano-metrológiai” kutatócsoport az új kutatólaboratórium legfontosabb központi laboratóriuma lesz, hiszen feladata az új laboratórium alapműszer felszereltségének létrehozása és működtetése, illetve olyan mérési eljárások kidolgozása, amellyel lehetővé válik hiteles mérések végzése az 1-100 nm méret-tartományban. A legkorszerűbb mikroszkópi és spektroszkópiai módszerek alkalmazását tervezzük, pl. nagyfelbontású pásztázó elektronmikroszkóp, atomi erőmikroszkóp, pásztázó alagútmikroszkóp, Raman-spektrométer stb. Az alprogram további feladata olyan nanolitográfiai eljárás alkalmazása, amellyel például a pontos és hiteles mérésekhez szükséges kalibrációs minták hozhatók létre. Ilyen eljárás például a fókuszált ionnyalábokon alapuló litográfiás módszer.

A “nano-medicina” kutatócsoport a BAY-NANO kutatólaboratórium orvosbiológiai vonalát képviseli azzal a feladattal, hogy a nanotechnológia legújabb eredményeit a gyógyítás szolgálatába állítsa. A konkrét témák között kiemelendő egy újfajta biomimetikus mesterséges vér előállítása, rákellenes gyógyszerek csökkent mellékhatású generációinak fejlesztése és a nano-szemcsék felhasználása az AIDS elleni vakcinák hatásfokának javítására. A kutatócsoport elméleti és gyakorlati célkiűzései a medicina számos szakterületét ötvözik, beleértve az élettant, immunológiát, gyógszertechnologiát és onkológiát. A nano-méter tartományban lévő gyógyhatású molekulákat a betegágyig igyekszünk követni és hasznosítani.

A „nano-titán” kutatócsoport létrehozásának alapvető célja az, hogy nano-szerkezetű, titán alapanyagú orvosi implantátumokat fejlesszünk ki. A titán ugyan az implantátumok egyik legperspektívikusabb alapanyaga (kiváló biológiai összeférhetőséget mutat az emberi szervezettel, nem vált ki allergiás reakciókat, nagyon kevéssé ionizálódik fiziológiai oldatokban, korróziós termékei pedig nem toxikus hatásúak), mechanikai tulajdonságai azonban normál mikroszerkezet esetén nem elégségesek az implantátumok beépítéséhez. A kutatócsoport fő célja ezért nano-kristályos szerkezetű nagyszilárdságú rúd és lemezszerű titán előgyártmányok előállítása úgynevezett intenzív képlékeny alakítási technológia alkalmazásával. Az előgyártmányokból orvosi implantátumokat fogunk gyártani laboratóriumi és üzemi körülmények között, melyeket a megfelelő orvosbiológiai vizsgálatok elvégzése után humán alkalmazásra tervezünk.

A „nano-diszperziós” kutatócsoport általános célja stabilizált nanodiszperz rendszerek kifejlesztése különböző szintézismódszerekkel. A fém, félfém és ezek oxidjai, szulfidjai, szelenidjei, stb. szilárd nanorészecskék vizes és nem vizes közegű szuszpenziói a részecskék méretétől és összetételétől függően különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. Színük, vezetőképességük, mágneses sajátságaik előre tervezhető módon változtatható. Felhasználási területük olyan érzékeny, kisméretű érzékelők kifejlesztése, amelyek alkalmazhatók mind az orvosi diagnosztikában, mind a kábítószer és terrorizmus ellenes küzdelemben azáltal, hogy képesek kóros elváltozásokat kimutatni a vérben és a vizeletben, illetve alkalmasak nagyon kis koncentrációban a kábítószer és robbanóanyag gőzök kimutatására is. A nanodiszperz anyagokból olyan ipari felhasználása alkalmas komplex folyadékok készíthetők, amelyekkel különböző felületekre mintázatok és szövegek „nyomtathatók” amelyekre napjaink csúcstechnológiája már igényt tart.

A „nano-por” kutatócsoport célja első lépésben karbon (szén) nano-porok és nanocsövek létrehozása elektrokémiai szintézissel grafit katód és sóolvadék közeg segítségével. Második lépésben e nano-méretű karbon szemcséket és csöveket a sóolvadék közegből fémolvadék (pl. alumínium olvadék) közegbe visszük át a határfelületi viszonyok tudatos megváltoztatásával, amivel karbonnal erősített, alumínium mátrixú kompozit jön létre. További technológiai lépések segítségével karbon nano-szemcsékkel, illetve karbon nano-csövekkel stabilizált, alumínium mátrixú fémemulziók és/vagy fémhabok hozhatóak létre. Ezek a karbon nano-szemcséket tartalmazó kompozitok, habok és emulziók növekvő részesedéssel és kiemelkedő hozzáadott értékkel rendelkeznek a szerkezeti és funkcionális anyagok piacán.

További információ:

Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Kommunikációs Főosztály
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Fax: (06 1) 318 4130
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu

Utolsó módosítás: 2019. március 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?