Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Elindult a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló törvény módosításának parlamenti vitája - Sajtóközlemény
Elindult a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló törvény módosításának parlamenti vitája - Sajtóközlemény
2009. február 24.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 2 perc
„A törvénymódosítással hatékonyabbá válhat a Magyar Tudományos Akadémia irányítása, javulhat a kutatói hálózat munkájának eredményessége, valamint az intézmény együttműködése a magyarországi és külföldi gazdasági és társadalmi szereplőkkel.” – mondta Dr. Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter az Országgyűlés előtt tartott expozéjában, amelyben az 1994-ben elfogadott akadémiai törvény tervezett módosításairól beszélt.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 1825 óta meghatározó tényezője a magyar gazdasági és társadalmi előrehaladást megalapozó tudományos életnek, kiemelkedő szerepet játszik a hazai kutatás-fejlesztésben és nagy tekintélye van a nemzetközi kapcsolatokban. A jelenleg hatályos akadémiai törvényt az Országgyűlés az 1980-as évek végén indult reformfolyamat betetőzéseként 1994-ben fogadta el. A törvény beváltotta a hozzá fűzött reményeket, azonban az azóta eltelt csaknem másfél évtizedben bekövetkezett gazdasági, társadalmi és jogszabályi környezeti változások, valamint az MTA-n belül néhány éve elkezdődött reformfolyamat szükségessé tette módosítását. Olyan új igények jelentek meg, amelyek már nem teljesíthetőek az eddigi keretek között. Az Akadémiának nyitottabbá kell válnia, és szorosabban együtt kell működnie a társadalommal és a gazdasággal.

A miniszter egyik legfontosabb változásként azt említette, hogy a módosító javaslat tételesen rögzíti az Akadémia közfeladatait, amelyek ellátásában való részvétel arányában lehetőséget nyújt majd a differenciáltabb intézményfinanszírozásra. Az Akadémia tulajdonába került állami vagyon kezelésének szabályzása pedig megnyitja az utat az akadémiai vagyonnal való felelős és hatékony gazdálkodás irányába. A módosítás fontos célja, hogy modernizálja az MTA költségvetésével és vagyongazdálkodásával kapcsolatos feladatokat, így átláthatóbbá és gazdaságosabbá tegye annak működését. A változtatás lehetőséget teremt arra, hogy az Akadémia kutatóhálózata modern, európai kutatóhálózatként működjön.

A törvénymódosítással a belső szervezeti működés is hatékonyabbá válik. Egyértelművé és átláthatóbbá válnak a jogkörök és a hatáskörök, erősödik a döntésekért való személyi felelősség, szabályzásra kerül az egyes vezető tisztségviselők helyettesítésének rendje. A javaslat részletesen meghatározza például az elnöki és a főtitkári jogkörök megoszlását. Ezek mellett a törvénymódosító javaslat elfogadásával törvényerőre emelkedik az a szabály is, mely szerint az akadémikusok számát 365 főben maximalizálják.

Az Országgyűlés elé terjesztett módosító javaslat a magyar tudományos és társadalmi életben szinte példátlan egyetértésen alapul. Az ülésen a parlamenti pártok frakciói, valamint az Országgyűlés Oktatási és tudományos bizottsága, illetve a Gazdasági és informatikai bizottsága egyhangúlag támogatták a törvénymódosítás elfogadását. A törvénymódosítást ügyében várhatóan március közepéig dönt az Országgyűlés.

Kutatás-fejlesztésért Felelős Tárca Nélküli Miniszter Hivatala
Kommunikáció

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?