Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Az Európai Unió és Magyarország: A közös kutatási kezdeményezések nyomvonalaiban - Sajtóközlemény
Az Európai Unió és Magyarország: A közös kutatási kezdeményezések nyomvonalaiban
2006. március 10.
Módosítás: 2019. március 20.
Olvasási idő: 5 perc

Ma, 2006. március 10-én, magas szintű kerekasztal megbeszélést hívtak össze az Európai Unió és Magyarország közös kutatási lehetőségeiről. A rendezvény Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián zajlik, amelyet az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, a Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre, JRC) rendezvényének keretében szerveztek.

A rendezvényen számos sikeres közös kutatási projektet megvitattak (lásd alul), továbbá szó esett a jövőbeni együttműködési lehetőségekről. Az együttműködési aktivitás jelentősen növekedett a Közös Kutatóközpont (továbbiakban JRC) 7 intézménye és a magyar kutatói társadalom körében az elmúlt években. Az együttműködés kiterjed a levegő szennyezettségének tanulmányozásától kezdve a természeti katasztrófák, például árvizek, hatásvizsgálatán keresztül egészen az élelmiszerekben található génmódosított organizmusok kutatásáig. Az elmúlt években a JRC olyan politikát követ, amely lehetővé teszi a szorosabb tudományos és műszaki együttműködést az újonnan csatlakozott tagországokkal. Ezért a JRC Információs napokat és tematikus rendezvényeket szervezett Magyarországon. Ezen felül, 28 magyar kutató és szakember dolgozik a JRC-nál, továbbá magyar kutató intézetek 44 JRC projektben és hálózatban hivatalos partnerek, valamint évente több mint 150 magyar szakember vesz részt a JRC által szervezett tudományos és szakmai továbbképzéseken. Az esemény, dr. Magyar Bálint, magyar oktatási miniszter, dr. Vass Ilona, az NKTH elnökhelyettese és dr. Roland Schenkel, a Közös Kutatóközpont főigazgatója, valamint a magyar tudományos élet számos képviselője részvételével zajlott. Az eseményt a JRC első magyarországi igazgatói ülése előzte meg, melyen az EU tagállamok és a társult országok képviselői voltak jelen.

„Amit ma láthattunk, demonstrálja a magyar kutatói társadalom potenciális lehetőségeit az EU csatlakozásból adódóan” mondta dr. Roland Schenkel, a JRC főigazgatója. „Az Európai Unió kutatáspolitikája csak akkor lehet sikeres, ha megfelelő kapcsolódásai vannak a nemzeti és régiós szintű tudományos intézményekkel. A hetedik kutatási keretprogram (Seventh Framework Programme for Research) a jövő évben indul, és jelentős összeget biztosít az európai együttműködésekre. Bátorítom a kutatókat, hogy vegyenek részt a keretprogramban, és bátorítok minden eddigi résztvevőt, hogy folytassa ezt a fontos munkát és mutassa az előre vezető utat másoknak is.

Következő lépések
Nagy valószínűséggel a kerekasztal megbeszélés számos olyan konkrét kutatás együttműködési elképzelést generál majd, amely tovább erősíti a JRC és a magyar intézmények, más EU partnerek közötti kapcsolatot és lehetőség lesz az EU polgárokat leginkább foglalkoztató témákat fejleszteni (biztonság, környezet, élelmiszer minőség, nukleáris biztonság). Ezeket a felvetéseket, elképzeléseket az EU és a Magyar Állam közös érdekeit leginkább szolgáló szempontok szerint rangsoroljuk.

Sikeres JRC - magyar közös kutatási javaslatok
A sajtótájékoztató alkalmával a JRC kutatói konkrét példákat adtak a magyar kutatóintézetekkel való együttműködésre:

Természeti katasztrófák: Árvizek

  • A JRC korszerű információrendszerek fejlesztésén dolgozik, amelyek képesek a veszélyt előre jelezni, ezáltal a természet okozta károk mérséklődnek. Például, a nagy európai folyók kiöntését már napokkal korábban egyre pontosabban meg lehet határozni. Ebből adódóan lehetséges az árvizet megelőző figyelmeztetés. A tájékoztató bemutatja, hogy egy a JRC által fejlesztett árvíz jelző rendszer hogyan volt képes 2005-ben a Dunán és annak mellékfolyóin, mint például a Mur, az árvizet napokkal megelőzően jelezni a magyar hatóságoknak. A JRC magyar tudósokkal közösen dolgozik egy kísérleti projekt felállításán, amely képes előre figyelmeztetni a Tisza vízgyűjtőjében bekövetkezendő árvíz kialakulásáról. Ez az értékelés számításba veszi az elkövetkező 50 év földhasználati dinamikáját. Kezdeti kimutatások világosan alátámasztják, hogy a növekvő beépítettség növeli az árvíz veszélyét.

További információ a JRC európai árvíz figyelmeztető rendszeréről: http://efas.jrc.it/

Európai Földtani Atlasz és JRC Továbbképzés Magyarországon

  • A talaj sokrétű környezeti, gazdasági, társadalmi és kulturális funkcióval rendelkezik és ezért alapvető szerepet játszik a változatos élővilág megőrzésében és a globális környezeti rendszerekben. A JRC együttműködésben a magyar partnerekkel, mint a Szent István Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel és a Földtudományi és Mezőgazdasági Kémiai Tudományos Intézettel, a közelmúltban megalkotta az első Földtani Atlaszt, amely számba veszi a talajjal kapcsolatos kockázatokat. Az összefoglaló bemutatja azokat a kihívásokat, amelyet az erózió, szennyezés, a szerves anyagok bomlása, az épületek és az infrastruktúra hatása okoz. A Földtani Atlasz és emellett a JRC Talajkutató Továbbképzés, amelyet 2005-ben a Szent István Egyetemen tartottak, kulcs elemei az EU Talajvédelmi Tematikus Stratégia, amely figyelmeztet a források megóvására, szükségességére.

További információ az Európai Földtani Atlaszról: http://eusoils.irc.it/projects/soilatlas/index.html

További információ a JRC Szent István Egyetemen, Gödöllőn tartott 3. Európai Talajkutatási Továbbképzésről: http://eusoils.irc.it/events/SummerSchool2005/

Genetikailag Módosított Organizmusok (GMO-k) az élelmiszer-láncban

  • A genetikailag módosított élelmiszert és takarmányt kutató Közösségi Laboratórium (CRL) JRC munkáját egy 74 tagból álló, 25 államot képviselő konzorcium segíti. Az összefoglaló bemutatja, hogy ez a hálózat miként teszteli és értékeli az egyes GMO átalakítási módszereket. Az élelmezés és takarmányozás genetikai módosításainak új szabályozása alapján már 10 dokumentációt értékeltek, amelyek ellenőrzési funkcióra máris alkalmasak. Ez tartalmazza a Magyar Nemzeti Élelmezési és Táplálkozási Intézet, a Nemzeti Közegészségügyi Központ és a Környezetvédelmi Biztonságot Kutató Intézet szerepének meghatározását is.

További információ a JRC tevékenységéről: http://www.jrc.cec.eu.int


Magyar Bálint és Roland Schenkel



    




További információ:

Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Kommunikációs Főosztály
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Tel.: (06 1) 484 2595
Fax: (06 1) 318 4130
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu

Utolsó módosítás: 2019. március 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?