A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal 2006. november 28-án konferenciát rendezett "Tudományos kommunikáció - Útkeresés a nyilvánossághoz"címmel. A konferenciához szakmai támogatást nyújtott a Tudományos Újságírók Klubja, a Magyar Innovációs Szövetség, a HEURÉKA-Solart-film és a Magyar Szabadalmi Hivatal.
A konferencia célja volt, hogy egyrészt fórumot teremtsen a tudományos kommunikációban érdekelt szereplők közötti párbeszédre, másrészt, hogy ösztönözze a hiteles és rendszeres tájékoztatást a tudomány, a kutatás-fejlesztés és az innováció gazdasági és társadalmi eredményeiről.
A rendezvény résztvevői megvitatták a tudományos kommunikáció helyzetét, megismerkedhettek a sikeres produkciókkal. A véleményformálók kerekasztal-beszélgetése során az MTI elnöke, a Duna Televízió alelnöke, a Népszabadság és a Figyelő főszerkesztője, valamint az MTA kommunikációs igazgatója ismertették álláspontjukat a tudományos kutatások "eladhatóságáról", a társadalom ez irányú fogadókészségéről.
A konferencia szervezői kezdeményezésére a résztvevők közös nyilatkozatot fogadtak el a tudományos kommunikáció erősítésére. A nyilatkozatot aláíró 50 személy vállalta, hogy elősegíti az innovációs, a kutatási és egyéb tudományos eredményekről szóló rendszeres és hiteles tudósítást. Lehetőségeikhez mérten kezdeményezik a tudományos kommunikációt elősegítő jogi környezet kialakítását, valamint ösztönzik a tudományos kommunikációval foglalkozó szakemberek képzését.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal a kialakult párbeszédet folytatni kívánja, ezért ebben a témakörben jövő év tavaszán újabb konferencia megrendezését tervezi.
Közös nyilatkozat
a tudományos kommunikáció erősítésére
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, a Magyar Szabadalmi Hivatal, a Tudományos Újságírók Klubja, a Magyar Innovációs Szövetség és a HEURÉKA-Solart-film közös kezdeményezése alapján a "Tudományos kommunikáció - Útkeresés a nyilvánossághoz" című konferencia résztvevői megállapították, hogy Magyarország gazdasági, társadalmi fejlettsége, helytállása a műszaki-gazdasági világversenyben, s ez által jóléte elválaszthatatlan a tudományos kutatásban és az innovációban elért sikerektől. E sikerek csakis a műszaki-természettudományos kultúra megfelelő társadalmi beágyazottsága esetén tudnak érvényesülni. A megfelelő beágyazottságot biztosító tudományos kommunikáció színvonala azonban Magyarországon elmarad a fejlett országokban tapasztalt szinttől. A helyzet megváltoztatásához a média, a kutatók, a vállalkozások és a kormányzat közös munkájára van szükség.
Ezért a konferencia résztvevői a tudományos kommunikáció erősítésének érdekében kijelentik a következőket:
- Vállalják, hogy lehetőségeikhez képest rendszeres, szakmailag hiteles és elfogulatlan tájékoztatással segítik elő a magyar tudomány, a kutatás-fejlesztés és innováció eredményeinek széles körű megismertetését.
- Mindent megtesznek a tudományos kommunikációt segítő jogi környezet kialakítása érdekében, kezdeményezik a médiatörvény ez irányú módosítását.
- Ösztönzik és támogatják a tudományos újságírók és médiaszakemberek szakirányú képzését.
- Ösztönzik és támogatják a nyomtatott és az elektronikus sajtót, hogy több helyet biztosítson a tudomány, a kutatás-fejlesztés és innováció eredményeinek bemutatására, népszerűsítésére.
- Aktívan hozzájárulnak, hogy a kutatók és a vállalkozások a kutatási és tudományos eredményeiket közérthető módon ismertessék a média szereplőivel.
- Vállalják, hogy évente legalább egyszer konferenciát szerveznek a tudományos kommunikáció erősítése érdekében.
További információ:
Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Elnöki Tikárság
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Tel.: (06 1) 484 2595
Fax: (06 1) 318 4130
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu