Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Az NKTH elnökhelyettese az AAL elnökségi tagjai között - Sajtóközlemény
Az NKTH elnökhelyettese az AAL elnökségi tagjai között - Sajtóközlemény
2009. november 18.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 2 perc
Dr. Vass Ilona, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökhelyettese is bekerült az AAL (Ambient Assisted Living) európai közös kezdeményezés négyfős elnökségébe. A döntés mindenképpen komoly eredmény Magyarország számára, hiszen így közvetlen ráhatásunk lehet a kezdeményezés programjainak alakításában. Az AAL elnöke Lena Gustafsson (Svédország) lett; Dr. Vass Ilona mellett Joachim Russ (Németország) tölthet be alelnöki pozíciót, míg a gazdasági vezető posztját Rafael de Andres Medina (Spanyolország) tölti be.

A 2008-ban indult AAL egy ún. közös program: olyan EU-s kezdeményezés, amelyet a tagállami erőfeszítések és források koordinálására, összehangolására hoztak létre egy bizonyos cél támogatása érdekében. Az AAL az életvitel infokommunikációs eszközökkel való támogatása érdekében folyó kutatásokat finanszírozza. A modern infokommunikációs eszközök lehetőséget adnak például arra, hogy az egészségügyileg kiemelten veszélyeztetett idős emberekkel kapcsolatos felügyeleti és ellátási feladatok számottevő részét műszaki eszközök felhasználásával oldjuk meg. Az ilyen eszközök szerepe várhatóan a szűrővizsgálatok elvégzésében, a népbetegségek kialakulásának megelőzésében, illetve korai felismerésében is erősödni fog. A programhoz három nem EU-s állam (Izrael, Norvégia és az Egyesült Államok) is csatlakozott.

Az AAL programot – a közös kezdeményezések sajátosságainak megfelelően – a tagállamok befizetéséből finanszírozzák. Minden, a programban részt vevő állam forrásokat dedikál a program céljaira. A közös program pályázati kiírásain olyan nemzetközi konzorciumok indulhatnak el, amelyek tagjai legalább három különböző tagállam területén működnek. A nyertes konzorciumok tagjait az érintett tagállamok finanszírozzák. Magyarországon ezt a finanszírozó szerepet az NKTH látja el; a támogatások forrása a Kutatási, Technológiai és Innovációs (KTI) Alap. A közös programok igazi jelentőségét az adja, hogy ezek a támogatások nemzetközi versenyben, kiválósági alapon dőlnek el, így valóban csak a legkiválóbb projektek részesülhetnek támogatásban.

Az AAL keretében mindeddig négy hazai vonatkozású projekt kapott támogatást; az érintett, összesen hét magyar konzorciumi tag összesen 1,3 millió € támogatásban részesült.

Budapest, 2009. november 17.

NKTH Kommunikáció

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?