Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Régi csúsztatásokra épülő írás a Magyar Nemzetben - Sajtóközlemény
Régi csúsztatásokra épülő írás a Magyar Nemzetben
2006. július 31.
Módosítás: 2019. március 20.
Olvasási idő: 5 perc

A Magyar Nemzet rendszeresen a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) véleményének megkérdezése nélkül közöl cikkeket az NKTH működéséről és pályázatairól.

Különösnek tartjuk, hogy a legátfogóbb ferdítések Boda Miklós, NKTH elnök hivatalos távollétében vagy szabadsága alatt történnek. A Magyar Nemzet 2006. július 31-én megjelent „Botrány az innovációs pályázati pénzek körül” című cikkében ismételten egyoldalú, régi és új csúsztatásoktól sem mentes információkat közöltek az NKTH működésével kapcsolatban. A megállapítások kapcsán a tárgyszerűség érdekében szükségesnek tartjuk közölni az alábbiakat:

Boda Miklós, az NKTH elnöke jelenleg hivatalosan kivett szabadságát tölti családjával, ahol szabadsága ellenére is napi kapcsolatot tart fenn az NKTH vezetésével, hogy részt vegyen a fontosabb döntésekben. A szabadság minden munkavállalónak jár, ez alól az NKTH elnöke sem kivétel.

Szabadsága előtt és közben is minden előkészített döntési javaslatot aláírt, így azok távollétében folyamatosan nyilvánosságra is kerültek, lásd. Pázmány Péter, Kozma László program. A Jedlik Ányos program döntési javaslata - a szabadságok miatt ugyan kicsit lassabban -, várhatóan a napokban véglegesedik, így hamarosan a Jedlik Ányos program eredménye is nyilvánosságra kerül az NKTH honlapján. Tehát Boda Miklós szabadsága alatt több pályázati eredmény is nyilvánosságra került és továbbiak is folyamatban vannak. Tehát a Magyar Nemzet azon állítása, hogy az NKTH elnökének távolléte miatt „a magyar találmányokra épülő hazai projektek lemaradhatnak a világversenyben” kicsit eltúlzottnak tűnik.

Az NKTH pályáztatási rendszer nemzetközileg elfogadott szabályoknak megfelelően működik és átlátható. A sajtón keresztül már többször ismertettük az eljárás menetét, azonban a Magyar Nemzet téves közlése miatt most ismételten meg kell tennünk. Valamennyi beérkező pályamű értékelését előre megadott kritériumok alapján szakmai zsűrik végzik. A szakmai zsűri az adott pályázat típusától és méretétől függően lehet bíráló bizottság vagy szakmai irányító testület. A szakmai zsűrik összetételére az NKTH tesz javaslatot, melyet a széleskörű szakmai egyeztetés érdekében a Kutatási és Technológia Innovációs Tanács (KTIT) véleményez, a jóváhagyott névsorból az összeférhetetlenség kiiktatása érdekében az NKTH elnöke választja ki a végleges szakmai zsűri összetételt. A nagy értékű pályázatok esetében az összeférhetetlenség gyanújának távoltartására külföldi szakemberek bevonását javasoljuk a zsűrizésbe. A szakmai zsűrik munkáját a korrumpálás lehetőségének elkerülése érdekében bizalmasan, anonim módon kezeljük, a pályázók információit pedig titoktartási nyilatkozat aláírásával védjük. A pályázók minden esetben, levélben értesülnek a döntésről. A nyertes pályaművek listája nyilvánosságra kerül. A nem nyertes pályázók természetesen megismerhetik pályaművük bírálatát és az elutasítás okát, melyet az NKTH az ő presztízsük védelmében nem hoz nyilvánosságra. Továbbá, tesszük ezt a pályázók gazdasági érdekeik és szellemi termékeik védelmében is, hiszen sok esetben üzleti titkokat is tartalmaz egy-egy pályázat. Ez a gyakorlat minden magyar és Európai Uniós pályázat esetében is.

A Magyar Nemzet jelen cikkében több korábbi esetet is megemlít, amelyek ugyan nagy port kavartak a médiában, de végül mindegyikről kiderült, hogy erősen felfújt dolgok. Mivel már többször, több médián keresztül is reagáltunk ezekre a vádakra, így csak nagyon röviden ismertetnénk a tényeket.

  1. Az Asbóth Oszkár program keretében „Az Influenza „A” vírus okozta pandémia elleni védekezés K+F feladatai” témakörben kiírt nyílt pályázat beadási határideje a meghirdetéskor valóban nagyon rövid volt, de meghosszabbítottuk egy hónapra. A első, igen rövid határidő oka az igen közeli év végi maradványképzés volt. A pályázatra bármelyik gazdasági társaság, vagy azok felsőoktatási intézménnyel alkotott konzorciuma jelentkezhetett, aki bizonyíthatóan el tudta vállalni a pályázati célok megvalósítását. A nyílt pályázatra azonban csak a nyertes pályázó nyújtott be pályázatot.
  2. Az Asbóth Oszkár program „Húzóágazati Innovációs Klaszter” pályázat értékelését külföldiekből álló szakmai irányító testület (IT) végezte, az IT munkájának könnyítése érdekében magyar értékelők révén előszűrés történt. Az előszűrésen valóban magas pontszámot kapott a Richter Gedeon Rt. által vezetett konzorcium, azonban ez csak a második körre való bejutást tette lehetővé. Más jelentősége nem volt, hiszen az IT tagok az értékelésüket a pályázatok írásos anyaga alapján készítették el, függetlenül az előszűrés eredményétől. A pályázaton a három legmagasabb pontszámot elért élettudományi pályázó nyert el támogatást. A bírálatokat, ahogy azt a Richter Gedeon Rt. által vezetett konzorcium esetében is, csak a konzorciumi tagok beleegyezésével hozhatjuk nyilvánosságra.
  3. Szabó Csaba tehetsége, szorgalma és munkássága a saját szakterületén megkérdőjelezhetetlen. Az Asbóth Oszkár program „Húzóágazati Innovációs Klaszter” pályázatán az általa vezetett konzorcium a szakmai irányító testület bírálata alapján nyert. A Comgenex egy sikeres értékesítés eredményeképpen került amerikai tulajdonba, amely csupán a cég vezetésének sokéves kitartó amerikai jelenlétének volt köszönhető. A Comgenex továbbra is Magyarországon marad és beruházásokkal újabb munkahelyeket hoz létre.
  4. A Jedlik Ányos program 2005-ös pályázatának értékelését, ahogyan azt minden más pályázat esetben is szakmai irányító testület (IT) végezte. Az NKTH elfogadta az IT döntési javaslatát.
  5. Az NKTH jelenleg a gazdasági és közlekedési miniszter felügyelete alatt álló országos hatáskörű államigazgatási szerv.

Úgy gondoljuk, helyénvaló lenne, ha a Magyar Nemzet nem egyoldalú, csúsztatásoktól sem mentes információkra hagyatkozna. Ez ugyanis nem szolgálja sem a lap presztízsét, sem reményeink szerint közösen óhajtott célt, az ország versenyképességének javítását.

További információ:

Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Kommunikációs Főosztály
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Tel.: (06 1) 484 2514
Fax: (06 1) 318 4130
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu

Utolsó módosítás: 2019. március 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?