Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Új vállalati kutatóközpontok és kísérleti innovációs központok kezdhetik meg működésüket - Háttéranyag
Új vállalati kutatóközpontok és kísérleti innovációs központok kezdhetik meg működésüket - háttérany
2006. december 20.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 9 perc

Az NKTH 2006. évi pályázati portfoliója

Magyarország gazdasági versenyképességének záloga egy jól működő tudásalapú gazdaság kialakítása, ahol lehetőség van új innovatív termékek és vállalkozások létrehozására. Ennek megvalósítása érdekében Kormány létrehozta az államháztartás elkülönült innovációs forrását, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapot, valamint a gazdasági és közlekedési miniszter felügyelete alatt a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalt (NKTH).

Az NKTH feladata a Kormány tudomány- és technológiapolitikájának a stratégiai előkészítése és végrehajtása az új nemzeti innovációs rendszer keretein belül. A Kormány célja a társadalmi jólét növelése, egy versenyképes, innovatív termékekre épülő gazdaság megteremtésével. Az elmúlt években, az NKTH két nagyobb reformot indított el: egységes jogszabályi környezet kialakítását, valamint stratégiai célokat figyelembevevő pályázati programok, illetve egyszerűbb és átláthatóbb támogatási rendszer létrehozását.

Az NKTH stratégiájának pillérei a kutatási eredmények gazdasági hasznosítása, a kiemelt célterületekre való fókuszálás, valamint a regionalitás. A 2006-os pályázati programjaink megvalósítására irányuló kötelezettségvállalás: 33,8 Mrd Ft.

2006. évi pályázati programjaink a stratégiai célrendszerben:

(A koordináta rendszerben megjelenített programok és pályázati rendszerek mérete a támogatások összegével arányos.)

A 2006. évben meghirdetett pályázatok évvégi döntése

KUTREG_06 - Vállalati Regionális Kutatóközpontok létrehozása

A pályázat célja vállalati regionális kutatóközpontok létrehozása, alkalmazásorientált, koncentrált vállalati kutatás-fejlesztési projektek támogatásával, új vállalati kutatók alkalmazásával, a regionális egyetemi tudásközpontok környezetében, az iparilag kevésbé fejlett Észak-Magyarország, Észak-Alföld és Dél-Alföld területén.

A pályázaton 3 pályázat nyert támogatást összesen 1 200 000 000 Ft értékben.
A pályázat keretösszege 1 200 000 000 Ft.

Nyertes pályázatok

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
ZF Hungária Kft. miskolci vállalati regionális kutatóközpontjának létrehozása ZF Hungária Ipari és Kereskedelmi Kft.
550 119 000
K+F Központ létrehozása elektromos kéziszerszámok új generációjának kifejlesztéséhez Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft.
350 000 000
Agroenergetikai Kertészeti Kutatóközpont létrehozása az észak-alföldi Vásárosnaményban TERMOSYSTEM Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft.
299 881 000
Összesen:
1 200 000 000

INNOTETT_06 - Innovációs menedzsmentet fejlesztő és technológia transzfert elősegítő pályázat

A pályázat célja a kutató-fejlesztő intézményeket és az eredményeket felhasználó vállalatokat összekapcsoló intézményi, hálózati struktúrák -technológia transzferközpontok, üzleti inkubáció- szolgáltatásainak fejlesztése, piaci szemléletük megerősítése. Cél a technológia transzfer támogatása, a kutatási eredmények hasznosítási folyamatának gyorsítása, az induló vállalkozások és kis és középvállalatok számára hasznosítási és piaci stratégia kialakításának segítése.

1. komponens: A komponens olyan kísérleti innovációs menedzsment központok kialakítását támogatja, amelyek pilot működésük alatt létrejövő eredményekből, tapasztalatokból kialakítják az innovációs menedzsment hazai környezethez illeszkedő legjobb gyakorlatát.

2. komponens: A komponens a közfinanszírozású kutatóhelyek technológia transzfer tevékenységének intézményesülését, valamint azok szolgáltatásainak és erőforrásainak fejlesztését támogatja.

A pályázaton 8 pályázat nyert támogatást összesen 850 000 000 Ft értékben.
A pályázat KTIT által jóváhagyott módosított keretösszege 850 000 000 Ft.

Az 1. komponens nyertes pályázatai:

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
Az integrált innovációmenedzsment magyar modelljének kifejlesztése ValDeal Innovációs Zrt.
550 000 000
Corvin Innovációs Menedzsment Központ létrehozása és a hazai igényekre szabott hatékony projekt kiválasztási, szűrési módszertan kidolgozása Corvin Innovációs Központ Kft.
250 000 000
Összesen:
800 000 000

A 2. komponens nyertes pályázatai:

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
Interaktív WEB kikötő létrehozása BAY-LOGI
5 000 000
Az innováció-menedzsment és technológia-transzfer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen Szegedi Tudományegyetem
9 000 000
A Debreceni Egyetem GND Tudás- és Technológiatranszfer Iroda projektértékelési rendszerének kialakítása pilot projekten keresztül Debreceni Egyetem
9 000 000
Bioinnovációs technológia transzfer tevékenységek megalapozása és elindítása a Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Karán Pannon Egyetem
9 000 000
Az ELTE Tudás- és Technológiatranszfer Iroda technológiatranszfer szolgáltatását elősegítő program megvalósítása ELTE
9 000 000
Szellemi tulajdon portfolió kialakítása és hasznosítása a Pécsi Tudományegyetemen Pécsi Tudományegyetem
9 000 000
Összesen:
50 000 000

Polányi Mihály Program

A Polányi Mihály program támogatást nyújt kiváló fiatal kutatók hazatelepülésére. A pályázat az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) célkitűzéseihez kapcsolódóan olyan fiatal kutatók és az általuk vezetett kutatócsoportok alapkutatási tevékenységét kívánja támogatni, akik kiemelkedő munkájukhoz külföldi pályázatokon (pl. Wellcome Trust, Wellfare, Humbold) már korábban elnyert támogatással itthon vagy külföldön nemzetközileg elismert kutatómunkát végeztek, és kutatási tevékenységük folytatásához Magyarországon kívánnak kutatócsoportot létrehozni.

A pályázat második értékelési fordulójában 2 pályázat nyert támogatást összesen 321 000 000 Ft értékben.
Az NKTH és a GKM által közösen meghirdetett pályázat KTIT által jóváhagyott módosított keretösszege 973 000 000Ft.

A második forduló nyertes pályázói:

Téma Pályázó személy / befogadó intézmény
Támogatás (Ft)
Asztrofizikia Alapkutatás Informatikai és Csúcstechnológiai Alkalmazásokkal Dr. Frei Zsolt
Eötvös Lóránd Tudományegyetem
166 000 000
Amiloid béta-fibrillumok nanobiológiája Kellermayer Miklós
Pécsi Tudományegyetem
155 000 000
Összesen:
321 000 000

SVED_NANO_06 - Magas hőmérsékleten radarsugárzást elnyelő anyag kifejlesztése nanotechnológia alkalmazásával

A pályázat célja a nanotechnológia alkalmazásával egy olyan új, eddig nem létező anyag kifejlesztésének támogatása, amely a repülőgép magas hőmérsékletű sugárhajtóműveinek megnövekedett radarhullám visszaverési képességét jelentősen csökkenti. A pályázat a Magyar Köztársaság Kormánya és a Svéd Királyság Kormánya közötti Védelmi Együttműködési Megállapodás alapján jött létre az NKTH és a Honvédelmi Minisztérium Technológiai Hivatal együttműködésében.

A pályázaton 1 pályázat nyert támogatást összesen 300 000 000 Ft értékben.
A pályázat keretösszege 300 000 000 Ft.

A nyertes pályázó:

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
Magas hőmérsékleten radarsugárzást elnyelő anyag kifejlesztése nanotechnológia alkalmazásával MTA Kémiai Kutatóközpont
300 000 000

Közgazdasági kutatások

A pályázat célja a közgazdasági kutatások, szakmai elemzések készítésének és kutatási eredmények elterjesztésének támogatása a széles szakmai közönség, a vállalkozók, a szakmai érdekképviseleti szervezetek és testületek körében azok tevékenységének segítése céljából.. A támogatással megvalósított projektek hozzájárulnak az innováció jelentőségének társadalmi tudatosításához, segítik az innovációs folyamatok megértését, alternatívákat vetnek fel az innovációs intézményrendszer továbbfejlesztéséhez.

A pályázaton 5 pályázat nyert támogatást összesen 60 000 000 Ft értékben.
A pályázat keretösszege 60 000 000 Ft.

Nyertes pályázatok:

Témakör Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
1. Az innovációs járulékfizetés alternatív lehetőségei, közép- és hosszú távú trendjei Eötvös Lóránd Tudományegyetem
13 250 000
2. Az innovácios és ipari parkok szerepe az innováció erősítésében. Ipargazdasági Kutató és Tanácsadó Kft.
14 750 000
3. Klaszterek Magyarországon: fejlődési kilátásaik, szerepük a KKV-k fejlődésében, növekedésében Netwin Üzleti Tanácsadó Kft.
10 000 000
3. Kisvállalkozásfejlesztés agglomerációs és dinamikus klaszterekben – nemzetközi és magyar tapasztalatok MTA Világgazdasági Kutatóintézet
7 500 000
4. A kis- és középvállalkozások növekedési lehetőségei külső és belső támogató és gátló tényezők Piacgazdaság Alapítvány
14 500 000
Összesen:
60 000 000

Kozma László Program

A Kozma László program pályázata kutatás-fejlesztési munkahelyek kialakításához és fiatal kutatók alkalmazásához nyújt támogatást a vállalkozások részére. A pályázat azon vállalkozásokat kívánja ösztönözni, akik erősíteni vagy elindítani kívánják kutatás-fejlesztési tevékenységüket. A program célkitűzése a kutatói mobilitás ösztönzése, a kis- és középvállalkozások innovációs teljesítményének, gazdasági versenyképességének növelése. A Kozma László program célja még, hogy megkönnyítse a műszaki és természettudományos végzettségű fiatal kutatók elhelyezkedését magyarországi innovatív vállalkozásoknál.

A pályázat második értékelési fordulójában 24 pályázat nyert támogatást összesen 496 026 000 Ft értékben.
A pályázat teljes keretösszege 800 000 000 Ft.

A második forduló nyertes pályázói:

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
Komplement aktiváláson alapuló technológiai platform immunotox felhasználásra SeroScience Kutató, Fejlesztő és Kereskedelmi Kft.
29 214 000
Humán MXR transzportert expresszáló koleszterinkezelt rovarsejt rendszer és transzporter-drog kölcsönhatásokat elemző HTS kit fejlesztése Solvo Biotechnológiai Zrt.
22 661 000
Biológiai anyagok stressz-toleranciájának növelésére irányuló hidrosztatikus nyomás előkezelési eljárás ipari alkalmazásának kidolgozása Cryo- Innovation Kutatás-Fejlesztési és Szolgáltató Kft.
25 152 000
Top-of the art, hetedik generációs ionsugaras vékonyító berendezés fejlesztése Technoorg Linda Tudományos Műszaki Fejlesztő Kft.
28 169 000
Biológiai szennyvíztisztítás hatékonyságának növelése merített fixfilmmel intenzifikált hibrid membrán bioreaktor kifejlesztésével Organica Környezettechnológiák Zrt.
30 000 000
Nagy gazdasági hasznot eredményező sejtvonalak létrehozása a fehérjeszintézis indukciójával Creative Cell Kutató és Szolgáltató Kft.
28 000 000
A fotoakusztikus gázdetektálás témakörben elért legújabb tudományos eredményeken alapuló mérőberendezés-fejlesztés megalapozása Hilase Fejlesztő, Gyártó, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
17 028 000
Etanol és olaj előállítására alkalmas terményfajták szárítási és tárolási technológiája SEED-IMEX Vetőmag- és Mezőgazdasági Gép Kereskedelmi és, Szolgáltató Kft.
10 940 000
Stressztűrő mikrobiális talajoltóanyagok fejlesztése és piacvédelmet szolgáló talajdiagnosztikai csomag kidolgozása SANIPLANT Biotechnológiai Kutató és Fejlesztő Kft.
29 799 000
Nagy megbízhatóságú antennarendszerek fejlesztése Grante Antennafejlesztő és Gyártó Zrt.
4 704 000
Növelt élettartamú szalagfűrészlapok gyártástechnológiájának kidolgozása A-LAP Fémipari és Kereskedelmi Kft.
20 583 000
Második generációs biológiai növényvédő szerek és termésnövelő anyagok kifejlesztése Bioprojekt Kutatás Fejlesztési Kft.
29 988 000
Mentális térképezés alkalmazása a regionális szintű fejlesztések előkészítésében TeTT Consult Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
1 992 000
InterKönyv - Elektronikus szakkönyvtár Typotex Elektronikus Kiadó Kft.
7 200 000
Egyedi márkavédelmi rendszereket megvalósító speciális lumineszcens festékek továbbfejlesztése Advocata Kft.
18 699 000
Minienergetikai hálózatok a fenntarthatóságért Green Sky Modeling Bt.
12 684 000
Új eljárás kidolgozása versenyképes talajbaktérium termékek előállítására Biofil Mikrobiológiai, Géntechnológiai és Biokémiai Kft.
19 201 000
A juhtejfehérje polimorfizmusainak és annak a tejfehérje tartalommal történő összefüggésének vizsgálata Bakonszegi Awassi Rt.
30 000 000
Az Infosys integrált vállalatirányítási rendszer alkalmazásfejlesztési keretrendszerének átdolgozása új, 4. generációs technológiára Megatrend Informatikai Zrt.
28 886 000
Fiatal kutatók alkalmazása a Laser Consult Kft. tudás-, és technológia transzfer feladatainak elvégzésére Laser Consult Műszaki-Tudományos és Gazdasági Tanácsadó Kft.
4 944 000
Ipari hulladékok hasznosításának innovatív módszerei FUROL Tanácsadó és Szolgáltató Kft.
29 400 000
Döntéstámogató-Elemző eszköz fejlesztése Kis- és Középvállalkozásoknak InfomatiX Informatikai Szolgáltató Kft.
30 000 000
Közösségi kapcsolatok portálja Qualysoft Informatikai Zrt.
21 152 000
Mozgó objektumokra alkalmazható három-dimenziós felület-szkennelő szoftver- és hardverrendszer kifejlesztése Dolphio Consulting Tanácsadó és Szolgáltató Kft.
15 630 000
Összesen:
496 026 000

Déri Miksa Program

A Déri Miksa program pályázata a vállalkozói szféra, különösen a kis-és középvállalkozások nemzetközi kutatás-fejlesztési együttműködését elősegítő EUREKA programban való magyar részvételt támogatja.

Az EUREKA program, az európai piacorientált kutatás-fejlesztési együttműködést kívánja ösztönözni.

A pályázat célja a magyar vállalatok piacképességének növelése, a kutatói és vállalkozói szféra K+F együttműködésének támogatása innovatív piacközeli projektek támogatásával, valamint az európai K+F projektekben való részvétel hazai hasznosulásának erősítése.

A pályázat második értékelési fordulójában 4 pályázat nyert támogatást összesen 214 905 000 Ft értékben.
A pályázat teljes keretösszege 500 000 000 Ft.

A második forduló nyertes pályázói:

Téma Pályázó
Támogatás (Ft)
Eszközfejlesztés az inhalált aeroszol szennyezők egészségi hatásának meghatározásához Technorg Linda Kft.
90 000 000
Elektronikus adatrögzítésen és adatkezelésen alapuló élelmiszer nyomonkövetési és élelmiszerbiztonsági rendszer kifejlesztése Szent István Egyetem
67 406 000
Mangalica kanok örökítőanyagának mélyhűtve tárolása, antioxidánsok szerepe a fagyasztott/ felolvasztott sperma minőségére Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet
44 000 000
Vascular Multi Graph komplex nem-invazív mérőrendszer vascular státuszkiértékelő rendszerrel Magyar Bioinformatikai Intézet Kft.
13 499 000
Összesen:
214 905 000
Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?