A most megnyílt ELI lézerközpont a 2014–2020-as ciklusban európai uniós forrásból megvalósuló legnagyobb hazai kutatási célú beruházás. Az új, szolgáltatásorientált infrastruktúra a lézertudomány legújabb technológiáit állítja a nemzetközi kutatói közösség szolgálatába. A szegedi intézet az egy másodperc alatt produkált legtöbb és időben legrövidebb impulzusaival tűnik ki a világ legnagyobb intenzitású fényimpulzusait előállító intézmények közül. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai, orvosi és anyagtudományok terén is kiemelkedő kutatási eredmények elérését teszi elérhetővé. A szegedi épületkomplexum mostani átadása után a központ, a Csehországban és Romániában épülő lézerkutatási infrastruktúrákkal összekapcsolódva, várhatóan 2019-től működik majd teljes kapacitással. Az európai lézerkutatási infrastruktúra így – a szegedi berendezés üzembe helyezésével párhuzamosan – az Európai Kutatási Infrastruktúra Konzorciummá (European Research Infrastructure Consortium, ERIC) szervezésével, a prágai és bukaresti létesítményekkel együtt lesz teljes.
Az ELI-ERIC létrejötte után a konzorcium tagjai tagdíjat fizetnek, amiből a berendezés működési költségeit fedezik. Az ELI-ERIC konzorcium szervezésére, a szerződések előkészítésére, továbbá a létesítmények kutatási kapacitásai hazai és nemzetközi hasznosításának elősegítésére, és az ezzel kapcsolatos kormányközi egyeztetések lefolytatására Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökeének kezdeményezésére Áder János köztársasági elnök rendkívüli követté nevezte ki Fülöp Zsoltot, az MTA doktorát, az MTA Atommagkutató Intézetének korábbi igazgatóját.
Az ELI-hez hasonló nemzetközi, külföldi kutatási infrastruktúrákhoz kapcsolódó tagdíj-hozzájárulások előnyeit és eredményességét az NKFI Hivatal évről évre monitorozza, a nemzetközi hálózatosodás hazánk számára legelőnyösebb irányait és közhasznának maximalizálását pedig a Hivatal javaslatára megalakult Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság biztosítja. Az NKFI Hivatal és az NKFI Alap költségvetésében 2016-ban közel 3,2 milliárd forint szerepelt a külföldi kutatási infrastruktúrákhoz való hozzáférés költségeire.
Az ELI-ALPS projektet nyomon követheti a Facebookon, a LinkedInen és a Youtube-on is:
http://www.facebook.com/EliAlpsLezerkozpontSzeged
http://www.linkedin.com/in/eli-alps-34854668
https://www.youtube.com/channel/UCbi8r90P3wHYFvrxcdVIQSg
MTI-hír az eseményről: Orbán: a szegedi lézerközpont Magyarország modern kori történetének legnagyobb tudományos beruházása