A program hozzájárul Magyarország gazdaságának és versenyképességének növekedéséhez a magyar kutatóintézetek, egyetemek és vállalkozások kutatási kiválóságának és innovációs kapacitásának megerősítésével, valamint a nemzetközi partnerekkel való kutatási és innovációs együttműködés elősegítésével. Valamennyi programkomponens erősíti a magyar kutatási és innovációs közösségek kapcsolatait az Európai Kutatási Térség vezető kutatás-fejlesztési és innovációs szereplőivel és hálózataival, valamint javítja az Európai Kutatási Térség szakpolitikai célkitűzéseivel való összhangot.
A Svájci–Magyar Együttműködési Program, 2. időszak „Kutatás és innováció program Magyarországon” projektben az NKFI Hivatal mint programoperátor vesz részt: feladata a program előkészítése és irányítása, valamint a program keretén belüli egyes pályázati felhívások meghirdetése.
A teljes program – röviden a Svájci Alap – hazai tervezéséért, koordinációjáért és lebonyolításáért a Nemzeti Irányító Hatóság (NIH) felel. A hatóság a Nemzeti Fejlesztési Központ égisze alatt végzi munkáját.
Svájci támogatás: 3,98 milliárd Ft
Nemzeti társfinanszírozás: 700 millió Ft
Magyarországon – figyelembe véve a hazai fejlesztési szükségleteket és prioritásokat – a Svájci Alap a következő területeket támogatja:
- szakképzés;
- kutatás és innováció (NKFI Hivatal);
- mikrovállalkozások és kkv-k finanszírozása;
- emberkereskedelem elleni küzdelem;
- energiahatékonyság és megújuló energiaforrások;
- víz- és szennyvízkezelés;
- egészségügy és szociális védelem;
- kisebbségek és társadalmilag hátrányos helyzetű csoportok.
A „Kutatás és innováció program Magyarországon” tekintetében 4 komponenst (támogatás segítségével megvalósítani tervezett tevékenység, a támogatási kérelemben kidolgozott projekt) határoztak meg a megállapodási időszak során:
1. komponens: A programkomponens célja a szegedi központú ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet nemzetközi hálózatokba történő integrálásának elősegítése, népszerűsítése és a kutatók odavonzása, hogy kutatásaikat ebben a kutatóintézetben végezzék.
2. komponens: A programkomponens célja a magyar kkv-k innovációs kapacitásának és nemzetközi versenyképességének javítása az EUROSTARS programban való részvételük elősegítésével, a magyar EUROSTARS-pályázóknak nyújtott szolgáltatások minőségének javításával a svájci jó gyakorlatokból való tanulás révén, valamint a közös, magyar–svájci EUROSTARS-projektek számának növelésével. A programkomponens keretében lehetőség nyílik EUROSTARS-projekt-előkészítő rendezvények, közvetítői rendezvények, vállalati kiküldetések és mentorprogram támogatására.
3. komponens: A programkomponens célja a nemzetközi kutatási infrastruktúrákban való magyar részvétel növelése, a magyar kutatók tudományos ismereteinek bővítése, a nemzetközi hálózatokba történő beágyazódásuk elősegítése, multidiszciplináris tudományos együttműködésük támogatása különösen azokban a közös érdekeltségű kutatási infrastruktúrákban, amelyeknek Magyarország és Svájc is a tagja.
4. komponens: A programkomponens célja a hosszú távú, fenntartható kutatási és innovációs partnerségek kiépítése a magyar és a svájci, valamint más nemzetközi (lengyel, horvát, bolgár, román) partnerek között, különösen a Horizont Európa keretprogramjában való közös részvétel ösztönzése céljából.
További információ: www.svajcialap.hu